3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A nyugat-európai közvélemény és politikai elitek drámai gyorsasággal fordulnak el a Trump-vezette Washingtontól. A vezető európai körökben komoly gondolkodás kezdődött a külpolitikai irányvonal radikális átalakításáról. A mai máltai csúcson a Brexit utáni mag-EU megerősítése és a déli tagállamok – Olaszország, Görögország - euróövezeti tagságának jövője prominensen kerül elő a háttérbeszélgetéseken.

Még csak két hét telt el Trump elnök beiktatása óta és Washington politikai vezetésébe és autoritásába vetett hit alapjaiban rendült meg Nyugat-Európában. Az EU és az Egyesült Államok között konfliktusok robbantak ki a kereskedelem- és védelmi politikáról, amely a Brüsszel vezette Uniót csak tovább löki a válság bugyraiba. A nyugat-európai közvélemény elképesztően negatívan áll az új amerikai elnökhöz. Egy FranceInfo által készített közvélemény kutatás szerint Trump elutasítottsága 83 százalékon áll Németországban, 82 százalékon Franciaországban, 80 százalékon Spanyolországban, 75 százalékon az Egyesült Királyságban és 59 százalékon Olaszhonban.

Hét évtizedes mélypont

Az ellenségeskedés gyorsan felszínre tört az amerikai és a nyugat-európai politikai osztály között is. Obama még tavaly novemberben győzködte arról a nyugat-európai vezetőket, hogy Trump mélyen elkötelezett a NATO és a transzatlanti szövetség irányába. Két hónappal később a transzatlanti kapcsolatok a Második Világháború óta nem látott bizalmi szintre zuhantak.

Trump a megválasztása óta nekiment Berlinnek és követelte, hogy vegyenek több amerikai autót. Azzal fenyegetőzött, hogy 35 százalékos vámot vet ki a német autóexportra. Égre-földre dicsérte a Brexitet és Ted Malloch személyében olyan nagykövetet választott Brüsszelbe, aki nyilvánosan hangoztatja euró-ellenességét.

Új európai külpolitikai stratégia kell

Káncz Csaba

Ezek a kijelentések mind nyilvános deklarációi annak, hogy a Trump kormányzata ellene megy Nyugat-Európa intézményes alapjainak. A hatás-ellenhatás törvénye alapján komoly gondolkodás kezdődött a vezető európai körökben a külpolitikai irányvonal radikális átalakításáról. A vezető német hetilap, a Spiegel szakítást javasol az amerikai szövetségessel és a kapcsolatok javítását Kínával. A balliberális folyóirat szerint egy új Berlin-Peking tengely legalább részben felválthatná a transzatlanti rendet.

Hétfőn Guy Verhofstadt, az Európai Parlament Brexit-tárgyalásokért felelős biztosa Londonban arról beszélt, hogy az EU-t három irányból támadják: az iszlamista terroristák, az oroszok és a mostani amerikai vezetés. Kedden Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke írt nyílt levelet az EU tagállami vezetőknek. Tusk szerint a tolakodó Kína, Oroszország agresszív politikája, a közel-keleti “terror és anarchia”, valamint “az amerikai adminisztráció aggasztó bejelentései” veszélybe sodorhatják Európát. Az utóbbi Tusk szerint a nagy fenyegetés, mivel az elmúlt 70 év amerikai külpolitikai irányát kérdőjelezi meg.

Európai Unió állam- és kormányfői ma Máltán az informális csúcson kiemelten foglalkoznak a megváltozott világhelyzettel és a migrációs válsággal. Legalábbis a hivatalos program szerint ezek a külső válságok lesznek a napirenden. Valójában azonban olyan belső kihívások, mint a Brexit utáni mag-EU megerősítése és a déli tagállamok – Olaszország, Görögország - euróövezeti tagságának jövője prominensebben kerül elő a mai háttérbeszélgetéseken.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az izraeli kormány jóváhagyta az al-Dzsazíra bezárását Izraelben
Privátbankár.hu | 2024. május 5. 15:53
Az izraeli kormány jóváhagyta a katari székhelyű al-Dzsazíra pánarab hírtelevízió bezárását Izraelben, a csatorna jogászai válaszra készülnek.
Makro / Külgazdaság Litván startup tarol a használt ruhák piacán
Privátbankár.hu | 2024. május 5. 11:13
Meddig tart ki a lendülete?
Makro / Külgazdaság Jól átvernek minket a szupermarketekben, ha nem vagyunk résen!
Elek Lenke | 2024. május 3. 15:27
Ma már szinte minden áru előre van csomagolva, ami gondot okozhat a vevőknek. 
Makro / Külgazdaság Látványos a magyar kormány multiellenességének értelmetlensége
Privátbankár.hu | 2024. május 3. 10:38
Bod Péter Ákos elemzésében mutat rá, hogy a magyar foglalkoztatási szerkezetben egyáltalán nem kiugró a multinacionális cégeknél dolgozók aránya.
Makro / Külgazdaság A lakásépítés szomorú képet mutat az első negyedévben
Privátbankár.hu | 2024. május 3. 08:30
A KSH friss adatai szerint az alacsony lakásépítési aktivitást csak néhány nagyobb beruházás élénkítette.
Makro / Külgazdaság Most érdemes kicentizni a tankolást, szombattól olcsóbb lesz
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 11:16
Rendkívülit lépett a Mol.
Makro / Külgazdaság A fideszes nagyuraknak régóta fáj a foguk erre a balos munkásvárosra
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 09:29
Salgótarjánnak új polgármestere lesz. Akárki is nyer, nem lesz könnyű dolga.
Makro / Külgazdaság Hiába emelkedett, még mindig a sokéves átlag alatt a magyar BMI
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 09:01
Sőt, az elmúlt évekhez képest is alacsonyabb az idei áprilisi értéke e fontos mutatónak.
Makro / Külgazdaság 1,2 milliárd euróval javult egy fontos magyar mutató
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 08:31
Mondjuk nemcsak az export nőtt, hanem az import is csökkent.
Makro / Külgazdaság Légből kapott titkok – miért fehér és miért húz maga után csíkot?
Elek Lenke | 2024. május 1. 15:05
Bár ma már a tömegközlekedés egyik formája a repülés, mégsem tudunk mindent a világ legdrágább járművek titkairól, ugyanakkor a legtöbben kíváncsiak vagyunk rá. Ezt a kíváncsiságot elégíti ki az amerikai Travel and Leisure turisztikai online lap összeállítása.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG