5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az orosz-ukrán háború nyomán égbeszökő energia- és élelmiszerárak miatt egyre több országban vonulnak utcára a tömegek. Van, ahol már a hadsereget is be kellett vetni. Káncz Csaba jegyzete.

A COVID miatti sorozatos lezárások még alig értek véget, de a világgazdaság már a stagfláció küszöbére érkezett, az orosz-ukrán háború miatt pedig az energia- és élelmiszerárak az egekbe törnek. Ez utóbbi kapcsán António Guterres ENSz főtitkár a héten arra figyelmeztetett, hogy saját kutatásaik szerint 74 fejlődő országban – amelyek teljes lakossága1,2 milliárd fő – ezek az áremelkedések már elérték a társadalmak tűréshatárát.

Most három országra vetünk egy-egy pillantást, ahol a társadalom már az utcára ment, sőt van, ahol már a hadsereget is be kellett vetni.

A görög harag

A szakszervezetek szerdán Athén utcáira vonultak, tiltakozva az emelkedő energiaköltségek, az alapvető termékek árának emelkedése és a kiszolgáltatottak védelmének hiánya miatt. Az ellenzék előrehozott választásokat követel, miközben az IMF újabb megszorító intézkedések szükségességére figyelmeztet.

Tüntetők Görögországban április 6-án. Fotó: EPA/GEORGE VITSARAS
Tüntetők Görögországban április 6-án. Fotó: EPA/GEORGE VITSARAS

Az utóbbi hetekben az energiaköltségek megugrottak, és az alapvető termékek – például a kenyér és a napraforgóolaj – ára több mint 30 százalékkal nőtt, ami a kiszolgáltatott polgárokat váratlanul érte.

A konzervatív Új Demokrácia (EPP) által vezetett kormány azt állítja: azt teszi, amit a “költségvetési realitás” megenged, míg az ellenzék politikai előnyöket keres azzal, hogy előrehozott választásokat kér.

A felmérések szerint az Új Demokrácia továbbra is vezet, a baloldali Sziriza és a szocialisták (Pasok) előtt.

Eközben az IMF által nemrégiben javasolt újabb megszorító intézkedések tovább növelik a kormány fejfájását.

Kyriakos Micotakisz görög miniszterelnök “pozitív” menetrendet terjesztett elő, hogy segítsen enyhíteni a világjárvány és az ukrajnai háború következményeit a kiszolgáltatottakra nézve. Az IMF azonban arra figyelmeztetett, hogy az ilyen intézkedések kisiklatnák az ország pénzügyeit. A minimálbér “óvatos emelésére” szólított fel a versenyképesség védelmében. Az IMF szerint a társadalombiztosítási járulékok és a szolidaritási adó minden adófizetőre vonatkozó tartós csökkentésére vonatkozó terveket törölni kell.

A következő parlamenti választások több mint egy év múlva esedékesek, de a körülményekre való tekintettel elemzők úgy becsülik, hogy Micotakisz már korábban választásokat kezdeményezhet.

Perui felfordulás

A dél-amerikai ország évi 1,2 millió tonna műtrágyát importál, ennek több, mint felét Oroszországból. Március 19-én a perui kormány rendkívüli állapotot hirdetett az élelmiszer-bizonytalanság miatt, amelyet az égbe szökött műtrágyaárak okoztak.

Pedro Castillo elnök hétfő éjjel bevetette a hadsereget, rendkívüli állapotot hirdetett és keddre egész napos kijárási tilalmat vezetett be a fővárosban, Limában és a szomszédos településen, Callaorán. A tüntetések 10 napja kezdődtek a kamionosok megmozdulásával, de hamar átterjedt a kisgazdálkodókra.

Az üzemanyag- és az élelmiszerárak emelkedése miatt kirobbant kormányellenes tüntetésnek tegnapra már 5 halálos áldozata lett - jelentette a Reuters. Az állami tulajdonban lévő Petroperu vállalat márciusban azt közölte, hogy 2022-ben 37 százalékkal nőttek az üzemanyagárak.

Ugyanezen okok miatt Argentínában is nő a társadalmi feszültség. A kormány kedden 52 dolláros készpénzes támogatásról döntött a nyugdíjasok részére a vágtató élelmiszerárak miatt.

A srí-lankai dráma

Az Indiai-óceán stratégiai pontján elhelyezkedő ország az elmúlt években nem volt képes működő tőkét bevonzani – adósságot viszont nyakra-főre fölvett. A COVID-járvány aztán súlyos kihatással járt a helyi turizmusra. Az energia- és élelmiszerárak meglódulásával az elmúlt hetekben elszakadt a cérna és országos tüntetések kezdődtek.

Az elnök április 1-én hirdetett rendkívüli állapotot a 22 millió lakosú országban. Az egykori Ceylon devizatartaléka jelenleg csupán 2,3 milliárd dollárt tesz ki, miközben idén 7 milliárdot kell törlesztenie külföldi hitelezői felé.

A helyiek számára a válság a mindennapi életet az alapvető javakért való sorban állás végtelen körforgásává változtatta, amik közül sokat már árujeggyel adnak. Az elmúlt hetekben az üzletek kénytelenek voltak bezárni, mert nem tudják működtetni a hűtőszekrényeket és a ventilátorokat.

Néhányan lehetetlen helyzetbe kerültek: dolgozniuk kell, hogy etetni tudják a családjukat, de közben sorban kell állniuk az ellátmányért. Még a megtakarítással rendelkező középosztály tagjai is szoronganak, mert attól tartanak, hogy kifogyhatnak az alapvető élelmiszerekből. Az életet megnehezítik a gyakori áramkimaradások, amelyek a fővárost, Colombót néha több mint 10 órára sötétségbe borítják.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG