5p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az orosz-ukrán háború nyomán égbeszökő energia- és élelmiszerárak miatt egyre több országban vonulnak utcára a tömegek. Van, ahol már a hadsereget is be kellett vetni. Káncz Csaba jegyzete.

A COVID miatti sorozatos lezárások még alig értek véget, de a világgazdaság már a stagfláció küszöbére érkezett, az orosz-ukrán háború miatt pedig az energia- és élelmiszerárak az egekbe törnek. Ez utóbbi kapcsán António Guterres ENSz főtitkár a héten arra figyelmeztetett, hogy saját kutatásaik szerint 74 fejlődő országban – amelyek teljes lakossága1,2 milliárd fő – ezek az áremelkedések már elérték a társadalmak tűréshatárát.

Most három országra vetünk egy-egy pillantást, ahol a társadalom már az utcára ment, sőt van, ahol már a hadsereget is be kellett vetni.

A görög harag

A szakszervezetek szerdán Athén utcáira vonultak, tiltakozva az emelkedő energiaköltségek, az alapvető termékek árának emelkedése és a kiszolgáltatottak védelmének hiánya miatt. Az ellenzék előrehozott választásokat követel, miközben az IMF újabb megszorító intézkedések szükségességére figyelmeztet.

Tüntetők Görögországban április 6-án. Fotó: EPA/GEORGE VITSARAS
Tüntetők Görögországban április 6-án. Fotó: EPA/GEORGE VITSARAS

Az utóbbi hetekben az energiaköltségek megugrottak, és az alapvető termékek – például a kenyér és a napraforgóolaj – ára több mint 30 százalékkal nőtt, ami a kiszolgáltatott polgárokat váratlanul érte.

A konzervatív Új Demokrácia (EPP) által vezetett kormány azt állítja: azt teszi, amit a “költségvetési realitás” megenged, míg az ellenzék politikai előnyöket keres azzal, hogy előrehozott választásokat kér.

A felmérések szerint az Új Demokrácia továbbra is vezet, a baloldali Sziriza és a szocialisták (Pasok) előtt.

Eközben az IMF által nemrégiben javasolt újabb megszorító intézkedések tovább növelik a kormány fejfájását.

Kyriakos Micotakisz görög miniszterelnök “pozitív” menetrendet terjesztett elő, hogy segítsen enyhíteni a világjárvány és az ukrajnai háború következményeit a kiszolgáltatottakra nézve. Az IMF azonban arra figyelmeztetett, hogy az ilyen intézkedések kisiklatnák az ország pénzügyeit. A minimálbér “óvatos emelésére” szólított fel a versenyképesség védelmében. Az IMF szerint a társadalombiztosítási járulékok és a szolidaritási adó minden adófizetőre vonatkozó tartós csökkentésére vonatkozó terveket törölni kell.

A következő parlamenti választások több mint egy év múlva esedékesek, de a körülményekre való tekintettel elemzők úgy becsülik, hogy Micotakisz már korábban választásokat kezdeményezhet.

Perui felfordulás

A dél-amerikai ország évi 1,2 millió tonna műtrágyát importál, ennek több, mint felét Oroszországból. Március 19-én a perui kormány rendkívüli állapotot hirdetett az élelmiszer-bizonytalanság miatt, amelyet az égbe szökött műtrágyaárak okoztak.

Pedro Castillo elnök hétfő éjjel bevetette a hadsereget, rendkívüli állapotot hirdetett és keddre egész napos kijárási tilalmat vezetett be a fővárosban, Limában és a szomszédos településen, Callaorán. A tüntetések 10 napja kezdődtek a kamionosok megmozdulásával, de hamar átterjedt a kisgazdálkodókra.

Az üzemanyag- és az élelmiszerárak emelkedése miatt kirobbant kormányellenes tüntetésnek tegnapra már 5 halálos áldozata lett - jelentette a Reuters. Az állami tulajdonban lévő Petroperu vállalat márciusban azt közölte, hogy 2022-ben 37 százalékkal nőttek az üzemanyagárak.

Ugyanezen okok miatt Argentínában is nő a társadalmi feszültség. A kormány kedden 52 dolláros készpénzes támogatásról döntött a nyugdíjasok részére a vágtató élelmiszerárak miatt.

A srí-lankai dráma

Az Indiai-óceán stratégiai pontján elhelyezkedő ország az elmúlt években nem volt képes működő tőkét bevonzani – adósságot viszont nyakra-főre fölvett. A COVID-járvány aztán súlyos kihatással járt a helyi turizmusra. Az energia- és élelmiszerárak meglódulásával az elmúlt hetekben elszakadt a cérna és országos tüntetések kezdődtek.

Az elnök április 1-én hirdetett rendkívüli állapotot a 22 millió lakosú országban. Az egykori Ceylon devizatartaléka jelenleg csupán 2,3 milliárd dollárt tesz ki, miközben idén 7 milliárdot kell törlesztenie külföldi hitelezői felé.

A helyiek számára a válság a mindennapi életet az alapvető javakért való sorban állás végtelen körforgásává változtatta, amik közül sokat már árujeggyel adnak. Az elmúlt hetekben az üzletek kénytelenek voltak bezárni, mert nem tudják működtetni a hűtőszekrényeket és a ventilátorokat.

Néhányan lehetetlen helyzetbe kerültek: dolgozniuk kell, hogy etetni tudják a családjukat, de közben sorban kell állniuk az ellátmányért. Még a megtakarítással rendelkező középosztály tagjai is szoronganak, mert attól tartanak, hogy kifogyhatnak az alapvető élelmiszerekből. Az életet megnehezítik a gyakori áramkimaradások, amelyek a fővárost, Colombót néha több mint 10 órára sötétségbe borítják.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ön is vehet olyan táskát, mint amilyet Rogán-Gaál Cecília
László Éva Lilla | 2025. június 28. 17:17
A mesterségesen generált Hermès-őrület nem csitul: egyre többen szeretnének lecsapni az évtizedek óta státuszszimbólumnak számító Birkin- vagy Kelly-táskákra. Egy bennfentes elárulta, milyen akadályokat kell leküzdeni a sikerért, és milyen hibákat követnek el a táskavadászok. Rogán-Gaál Cecíliának például sikerült.
Makro / Külgazdaság Kiderültek az első részletek a hazai közgazdászelit találkozójáról
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 13:46
Varga Mihály jegybankelnök, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter, valamint a Költségvetési Tanács, az Állami Számvevőszék és a KAVOSZ elnöke is megerősítette már a részvételét a 63. Közgazdász-vándorgyűlésen. A hazai közgazdász szakma legnagyobb éves konferenciáját 2025. szeptember 4-5-én Veszprémben, a Pannon Egyetemen rendezi meg a Magyar Közgazdasági Társaság.
Makro / Külgazdaság Tankolna? Változik az üzemanyagok ára!
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 11:02
Ha figyel, spórolhat.
Makro / Külgazdaság Rekordot döntött az egészségpénztári taglétszám, gyorsan nőnek a befizetések is
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 08:46
Egyre többen választják az öngondoskodást.
Makro / Külgazdaság Egyre kevesebben dolgoznak Magyarországon, itt vannak a KSH számai
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 08:30
A munkanélküliség stagnál.
Makro / Külgazdaság MNB: minél tovább tart az árrésstop, annál inkább átháríthatják a fogyasztókra
Herman Bernadett | 2025. június 26. 15:01
Magas infláció, alacsony GDP, és gyenge vállalati hitelezés – erről ír az MNB a friss Inflációs jelentésében. Az árrésstopok meghosszabbításánál nagy a kockázat, hogy a veszteséget áthárítják a kereskedők a fogyasztókra, az inflációs hatás csak átmeneti lesz. 
Makro / Külgazdaság Vészjósló hír érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 13:09
Nem állnak jól a cégek.
Makro / Külgazdaság Már nyár előtt elkezdték a kikapcsolódást a magyarok
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 08:31
Megérkeztek a turisztikai szálláshelyek adatai.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton kapott egy új feladatot
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 08:08
A miniszter Kínában tárgyalt.
Makro / Külgazdaság Jött egy ígéretes hír: a kanyarban már ott van a gazdaság erősödése?
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 06:18
Erre utalnak a jelek egy londoni elemzőház szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG