Mario Draghi ugyanakkor elismerte az EKB honlapján közvetített sajtótájékoztatón, hogy a hosszú időn át alacsony infláció önmagában is kockázatot jelent, az EKB ezért szorosan figyelemmel kíséri a fejleményeket. Mint kifejtette, a helyzet nagyon összetett - a kereslet csökkenése megállni látszott, és javult a fogyasztói bizalom, de gyenge lett a decemberi kiskereskedelmi forgalom -, az EKB ezért egyelőre kivár.
Még több információra van szüksége, ezért megvárja a saját közgazdászai által összeállított, március elején megjelenő, az euróövezeti infláció, a növekedés és a foglalkoztatás alakulására vonatkozó előrejelzést. Draghi elmondta: az euróövezeti jegybank inflációs várakozása közép- és hosszú távon változatlan - mert egyaránt alacsonyak a lefele és a felfele ható kockázatok -, és összhangban áll az EKB céljával, miszerint a két százalékos szint alatt, de annak közelében marad.
Az elemzők azt találgatták, az EKB esetleg már csütörtökön bejelenti, hogy leállítja a jegybanki zsargonban "sterilizálásnak" nevezett folyamatot, vagyis azt, hogy visszavonja a pénzpiacokról a kötvényvásárlási programjával (SMP) oda juttatott pótlólagos likviditást. Számítások szerint az EKB ezzel kicsivel több mint 175 milliárd eurót hagyna az eurózóna pénzügyi rendszerében, vagyis közvetve mennyiségi enyhítést alkalmazna.
Ami a sterilizálást illeti, az EKB illetékes szervei minden lehetséges eszköz bevetését tanulmányozzák, de az, hogy az EKB mihez nyúl a rendelkezésre álló eszköztárból, a váratlan eseményektől függ - mondta az EKB elnöke. Draghi elmondta, a nyomott infláció oka részben a magas munkanélküliség és az alacsony kereslet. Januárban éves összevetésben 0,7 százalékra lassult az infláció az euróövezetben.
Az EKB elnöke szólt az euróövezeti gazdaságok egyik problémájáról, a banki hitelezés alacsony volumenéről. Mint mondta, 2014 januárjára stabilizálódott a vállalati és lakossági hitelezés, de továbbra is gyenge. Hozzátette, átmenetileg a banki stressztesztek is negatív hatással vannak a banki hitelezésre, de közép- és hosszú távon már segíteni fogják a hitelezés bővülését. Megjegyezte, hogy 2012 nyara óta jelentősen javult a bankok pénzügyi helyzete, és a bankunió tovább fogja növelni a stabilitást.
Mario Draghi kitért arra is: az EKB szorosan figyelemmel kíséri a feltörekvő piaci ingadozást, mert ez negatív hatással lehet az eurózónára. A hosszú távú kilátásokra egyelőre nem volt hatással a közelmúltbeli bizonytalanság, ezért - mint mondta - az EKB egyelőre figyelemmel kíséri az eseményeket, és ha szükséges, cselekszik.
Az EKB elnöke elmondta azt is: az eurózónában a megelőző két negyedévi GDP-növekedés után valószínűleg 2013 utolsó negyedévében is mérsékelt növekedés volt, de megismételte: indokolt az óvatosság, mert ez a növekedés továbbra is egyenlőtlen és törékeny.