Az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap egy 300 milliárdos spanyol mentőcsomagról tárgyal - tudósít a Reuters egy holland pénzügyi napilap, a Het Financieele Dagblad mai számának cikkéről, amely meg nem nevezett forrásokra hivatkozik.
A csomag az EKB múlt héten meghirdetett kötvényvásárlási terve előtt kövezné ki az utat, amellyel a bank a madridi kötvényhozamokat akarja csökkenteni. Az EKB azért akarja, hogy az IMF is részt vegyen a programban, hogy Spanyolország elé szigorú feltételeket állítsanak, és a gazdasági reformokat biztosan végrehajtsák.
"Az EKB az új kötvényvásárlási program keretrendszerén dolgozik, ehhez hozzátartozik a szigorú IMF-felügyelet" - írja a lap szakértőkre hivatkozva. Mario Draghi, a bank elnöke múlt csütörtökön jelentette be, hogy az Európai Központi Bank kötvényvásárlási akciókkal kész hozzájárulni a súlyos szuverén kötvénypiaci torzulások enyhítéséhez.
A csomag feltételeit az IMF határozná meg, és más programjaihoz hasonlóan zajlana, három éves futamidővel, maximum 300 milliárd eurós pénzösszeggel.
Mario Draghi EKB-elnök, Joerg Asmussen, a bank Igazgatóságának tagja, illetve az IMF két főhivatalnoka, Christine Lagarde és David Lipton tárgyal a tervről, amelyet a pénteki ciprusi találkozón kerülhet az eurozóna pénzügyminiszterei elé.
Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök a héten azt mondta: nincs kifogása, hogy az IMF felügyelje a támogatás feltételeinek teljesítését, és egy teljes adósságmentő csomag helyett inkább a kötvényvásárlási programot választaná. Kormánya figyelmesen meg fogja vizsgálni, hogy milyen feltételekkel párosul az EKB program, de azt nem fogadja el, hogy máshonnan utasítsák költségvetési lépésekre. "Készen állok csökkenteni a hiányt, de mások nem mondhatják meg, hogy ezt hogyan hajtsuk végre" - fogalmazott a miniszterelnök.
Júliusban egy euróövezeti hivatalnok a Reuters-nek úgy nyilatkozott: Spanyolország a spanyol gazdasági miniszter, Luis de Guindos, és német ellenfele, Wolfgang Schaeuble találkozójának ismerte el először, hogy 300 milliárd eurós kisegítésre lehet szüksége, ha kötvényhozamai fenntarthatatlanul magasak maradnak.
A spanyol kormány hivatalason még nem nyújtotta be igényét a kötvényvásárlási programra.
Több szakértő úgy gondolja, mindössze idő kérdése, hogy Spanyolország mikor szorul további segítségre. Vasárnap ugyanakkor olyan vélemények is napvilágot láttak, amelyek szerint Madridnak "egyelőre nem sürgős", hogy segélyt kapjon. A spanyolok 72 százaléka szerint a válság leküzdéséhez elkerülhetetlen lesz a külső segítség.