3p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Újabb kínos adat érkezett a kínai feldolgozóipar állapotáról, miközben úgy tűnik, az ország közel egy éve húzódó gondjai elérték a legfelsőbb pekingi vezetés ingerküszöbét is.

A kínai feldogozóipar teljesítménye immáron a harmadik egymást követő hónapban zsugorodott decemberben – adta hírül a Reuters hétfőn. A hivatalos beszerzőimenedzser-index (PMI) értéke 49 pontra csökkent az egy hónappal korábbi 49,4 pontról. A Reutersnek nyilatkozó elemzők 49,5 pontot vártak.

A PMI 50 pont alatt értéke az ágazat teljesítményének visszaesését, az e feletti a bővülését jelenti. Ezt az indexet a gazdasági növekedés egyik pontos előrejelző mutatójának tartják, mivel azt jelzi, hogy a vállalatok beszerzéseikkel hogyan készülnek fel a következő időszak tevékenységére. Így a halvány PMI-érték sötét árnyékot vet az amúgy sem túl jó bőrben lévő kínai gazdaságra.

A pekingi kormány az elmúlt hónapokban egy sor intézkedést jelentett be, amivel élénkíteni igyekszik 2024-ben a vállalatok működését. A bajok forrása részben az, hogy a koronavírus-járványra helyenként a munkába járás megtiltásával, egész városok lezárásával válaszoltak a pekingi hatóságok, ami szétzilálta a cégek tevékenységét. Ezt csak 2022 végén szüntették meg. Másrészt évek óta húzódik az ingatlanpiaci túltermelési válság, ami a csőd közelébe taszítja az ingatlanfejlesztéseket hitelező, gyengén szabályozott önkormányzati pénzintézeteket, s velük a helyhatóságokat.

A teljhatalmú államfő is látja, hogy problémákkal küzd a lakosság

Hszi Csin-ping, Kína államfője év végi televíziós beszédében elismerte, hogy a gazdaság kihívásokkal küszködik, ami gongokat okoz az emberek mindennapi életében is – számolt be a CNN. Ez volt az első eset, hogy Hszi 2013 óta tartott év végi beszédeiben bajokról számolt be. „Egyes vállalatokra nehéz idők járnak, egyes embereknek gondot okoz, hogy munkát találjanak, ami megélhetési nehézségekkel jár” – mondta az államfő.

Természetesen ezek a problémák az első helyen szerepelnek azok között, amelyekkel foglalkozik. Azon dolgoznak, hogy erősítsék a gazdasági kilábalás lendületét. Mint a decemberi feldolgozóipari PMI mutatja a „kilábalás” és a „lendület” szó használatával a valóságosnál rózsaszínűbb képet festett a tévénézők elé.

Észbe kapott a kínai vezető? Fotó: MTI/EPA/Mark R. Cristino
Észbe kapott a kínai vezető? Fotó: MTI/EPA/Mark R. Cristino

Főként, ha figyelembe vesszük, hogy a kínai feldolgozóipar 2023 elején mutatott erőteljes életjeleket utoljára. A feldolgozóipari PMI az első hónapokat követően öt hónapon át mérséklődött, majd szeptemberben csúszott be a növekedést a csökkenéstől elválasztó 50 pontos határ alá. Az említett okok mellett hozzájárul ehhez, hogy a kormány keménykedése egyes magánvállalatokkal aláássa a befektetők bizalmát. A pekingi jegybank például a napokban jelentette be, hogy lehetővé teszi az Alipay digitális fizetési platform ellenőrző részvénycsomagjának átvételét Jack Ma dúsgazdag üzletember Ant Groupjától. Ma ezzel elvesztheti az ellenőrzést a cég felett, amelynek ő a társalapítója.

Az egypártrendszerű hatalom nem tolerálja a technológiai vállalatok függetlenségét, mert úgy véli, túl nagy hatalom összpontosul a kezükben. Ma cégei voltak az elsők, amelyekre rászálltak. A belső önkritika nem párosult hasonló gesztussal a külpolitika terén. Hszi elismételte a régi hivatalos kínai álláspontot, miszerint a kínai szárazföldet egyesíteni kell Tajvan szigetével. Szerinte miután mindkettőben kínaiak laknak, ezért egy családot alkotnak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hír jött az amerikai gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 16:37
Az Egyesült Államokban az elemzői várakozásoknál jelentősebben nőtt a foglalkoztatottak száma januárban az ADP munkaügyi adatfeldolgozó intézet szerdán közzétett adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Kínában kezdenek bepöccenni, a vámok mellett Panama miatt is
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 12:14
„Mélységesen elégedetlen” Kína Trump húzásaival, panaszt is tesznek.
Makro / Külgazdaság Sajnálni fogja, ha nem tankol még szerdán!
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 11:17
Csütörtöktől drágább lesz.
Makro / Külgazdaság Hatalmas pofont kapott a Temu és a Shein, de az amerikai vásárlók is dörzsölhetik az arcukat
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 07:09
Megszüntettek egy kiskaput, a posta pedig nem továbbítja a Kínából és Hongkongból érkező csomagokat.
Makro / Külgazdaság Irigykedhetünk a csehekre? Megtudtuk, hogyan élnek
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 06:13
A cseh családok 90 százalékának nem jelentenek gondot a rendszeres havi kiadások, de hányan tudnak félretenni? És mennyiből?
Makro / Külgazdaság Trump tett egy ajánlatot Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 17:39
Ritkaföldfémekért cserébe segítenék Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat mondott Varsóban a magyar külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:42
Az elmúlt évek kudarcos európai uniós gazdaságpolitikájából azt a következtetést kellene levonni, hogy Brüsszelnek vissza kell adnia a tagállamoknak a gazdaságpolitika menedzselését – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Varsóban. A tárcavezető arról számolt be a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós miniszterek informális tanácsülését követően, hogy abban egyetértés volt a résztvevők között, hogy a közösség nagyon súlyos kihívások előtt áll gazdasági szempontból, és sokat veszített a versenyképességéből az utóbbi években, ennek okait és a lehetséges kiutat illetően azonban már eltérnek a vélemények.
Makro / Külgazdaság Odacsapna Magyarországnak az Európai Néppárt jogállamisági felelőse
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:04
Erős kritikával illette Magyarországot Michal Wawrykiewicz.  
Makro / Külgazdaság Extra nyugdíjkiegészítést kaphatnak az idősek a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 08:55
Romániában a jelentős költségvetési hiány miatt részben megszorító költségvetést terjeszt a kormány a parlament elé.
Makro / Külgazdaság Kína „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten” üzemmódra kapcsolt
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:47
A Kínával szemben bevezetett 10 százalékos amerikai büntetővám annak rendje és módja szerint életbe lépett, így az ázsiai ország is megtette a tőle telhetőt az USA megdorgálására.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG