A kínai feldogozóipar teljesítménye immáron a harmadik egymást követő hónapban zsugorodott decemberben – adta hírül a Reuters hétfőn. A hivatalos beszerzőimenedzser-index (PMI) értéke 49 pontra csökkent az egy hónappal korábbi 49,4 pontról. A Reutersnek nyilatkozó elemzők 49,5 pontot vártak.
A PMI 50 pont alatt értéke az ágazat teljesítményének visszaesését, az e feletti a bővülését jelenti. Ezt az indexet a gazdasági növekedés egyik pontos előrejelző mutatójának tartják, mivel azt jelzi, hogy a vállalatok beszerzéseikkel hogyan készülnek fel a következő időszak tevékenységére. Így a halvány PMI-érték sötét árnyékot vet az amúgy sem túl jó bőrben lévő kínai gazdaságra.
A pekingi kormány az elmúlt hónapokban egy sor intézkedést jelentett be, amivel élénkíteni igyekszik 2024-ben a vállalatok működését. A bajok forrása részben az, hogy a koronavírus-járványra helyenként a munkába járás megtiltásával, egész városok lezárásával válaszoltak a pekingi hatóságok, ami szétzilálta a cégek tevékenységét. Ezt csak 2022 végén szüntették meg. Másrészt évek óta húzódik az ingatlanpiaci túltermelési válság, ami a csőd közelébe taszítja az ingatlanfejlesztéseket hitelező, gyengén szabályozott önkormányzati pénzintézeteket, s velük a helyhatóságokat.
A teljhatalmú államfő is látja, hogy problémákkal küzd a lakosság
Hszi Csin-ping, Kína államfője év végi televíziós beszédében elismerte, hogy a gazdaság kihívásokkal küszködik, ami gongokat okoz az emberek mindennapi életében is – számolt be a CNN. Ez volt az első eset, hogy Hszi 2013 óta tartott év végi beszédeiben bajokról számolt be. „Egyes vállalatokra nehéz idők járnak, egyes embereknek gondot okoz, hogy munkát találjanak, ami megélhetési nehézségekkel jár” – mondta az államfő.
Természetesen ezek a problémák az első helyen szerepelnek azok között, amelyekkel foglalkozik. Azon dolgoznak, hogy erősítsék a gazdasági kilábalás lendületét. Mint a decemberi feldolgozóipari PMI mutatja a „kilábalás” és a „lendület” szó használatával a valóságosnál rózsaszínűbb képet festett a tévénézők elé.
Főként, ha figyelembe vesszük, hogy a kínai feldolgozóipar 2023 elején mutatott erőteljes életjeleket utoljára. A feldolgozóipari PMI az első hónapokat követően öt hónapon át mérséklődött, majd szeptemberben csúszott be a növekedést a csökkenéstől elválasztó 50 pontos határ alá. Az említett okok mellett hozzájárul ehhez, hogy a kormány keménykedése egyes magánvállalatokkal aláássa a befektetők bizalmát. A pekingi jegybank például a napokban jelentette be, hogy lehetővé teszi az Alipay digitális fizetési platform ellenőrző részvénycsomagjának átvételét Jack Ma dúsgazdag üzletember Ant Groupjától. Ma ezzel elvesztheti az ellenőrzést a cég felett, amelynek ő a társalapítója.
Az egypártrendszerű hatalom nem tolerálja a technológiai vállalatok függetlenségét, mert úgy véli, túl nagy hatalom összpontosul a kezükben. Ma cégei voltak az elsők, amelyekre rászálltak. A belső önkritika nem párosult hasonló gesztussal a külpolitika terén. Hszi elismételte a régi hivatalos kínai álláspontot, miszerint a kínai szárazföldet egyesíteni kell Tajvan szigetével. Szerinte miután mindkettőben kínaiak laknak, ezért egy családot alkotnak.