1p
Az IMF-el történő megállapodás talán mégsem lesz annyira sima és gyors, mint ahogyan gondolták. Jöhet egy kisebb korrekció a hazai tőkepiacon. Év végén azonban az IMF megállapodást követően a forint és az állampapírpiac a jelenleginél erősebb lehet – írja az Erste. Ez esetben 6,25 százalék lehet a jegybanki alapkamat, 282,5 forint az euró és nyolc százalék alatti a tíz éves államkötvények hozama.

Nem szűkölődnek az idén izgalmakban a magyar forint- és kötvénypiacon, az év eleji történelmi mélypont után lendületes forinterősödés és ezzel párhuzamosan komoly hozamcsökkenés volt megfigyelhető. A kérdés jelenleg az, hogy folytatódik-e a magyar eszközök további gyors felértékelődése. Az Erste szerint rövid távon nagyobb az esélye a korrekciónak, az év végén azonban - az IMF megállapodást követően - a forint és az állampapírpiac a jelenlegi szinteknél is erősebb lehet.

Két tényező is 300 forintos eurót sugall

A gyors hangulatjavulást egyrészt a kormányzatnak a nemzetközi finanszírozó szervezek felé mutatott békülékeny magatartása váltotta ki, azonban nagy szerepe volt a sokat javuló nemzetközi piaci hangulatnak is. Az utóbbi időben azonban vannak jelei annak, hogy az IMF-el történő megállapodás mégsem lesz annyira sima és gyors, mint ahogyan azt a piac korábban gondolta. Emellett kérdéses, hogy az EKB LTRO-programja mennyire tudja tartósan elfedni az euróövezet fundamentális problémáit. (LTRO: long-term refinancing operation, hosszú távú refinanszírozási műveletek.) Ezen két tényező inkább korrekciót sugall, ezért az Erste szerint a forint árfolyama ismét a 300-as szint közelébe gyengül március végére, és a hozamok is nőhetnek.

Másrészről viszont mivel az IMF megállapodásnak nincs igazi alternatívája, a megegyezés előbb utóbb mindenképpen létre fog jönni. A folyó fizetési mérleg pozitív, emellett egy jelentős mértékű költségvetési kiigazítás is jön idén. Az alapkamat magas, várhatóan csak lassan fog csökkeni. Ezért a várt korrekció ellenére közép- és hosszabb távon még látnak felértékelődési potenciált a magyar piacban. Év végére 282,5 forintos euró árfolyamot vár a bankcsoport, a tíz éves kötvényhozam pedig nyolc százalék alá kerülhet.

Európában is beindult a pénznyomda

Az USA-ban folytatódni látszik a makromutatók lassú, de stabilnak látszó javulása. Továbbra is az marad a legfontosabb kérdés, hogy mindez hogyan hat majd középtávon a Fed monetáris politikájára. A Fed Funds rate hosszú ideig változatlanul a 0-0,25%-os sávban marad majd. A munkanélküliség továbbra is magas marad, ez és a gyenge növekedési kilátások az inflációt is mérsékelt szinten fogják tartani. A lehetőségek között az újabb QE (Quantitative Easing) is szerepel.

A mennyiségi enyhítés folyamata az Eurózónában is elkezdődött, az EKB LTRO-ja három évre jelentős extra likviditást nyújt. Decemberben közel 500 Mrd eurónyi plusz likviditás került be a bankrendszerbe, s a február végi aukción hasonló nagyságrendű plusz pénzre lehet számítani. A piaci hatások igen pozitívak voltak, elég lendületes erősödési folyamat indult meg. A gazdaság számára leginkább releváns három hónapos Euribor jelentősen csökkent és jelenleg úgy tűnik, hogy az Euróövezet adósságválságnak köszönhetően megnövekedett befektetői kockázatérzékelést ellensúlyozta a pénzpiacoknak nyújtott extra likviditás.

Tulajdonképpen nem is állunk olyan rosszul

Magyarország régiós összevetésben a makrogazdasági fundamentumok terén nem feltétlenül lóg ki a rossz irányba – írja az Erste. A folyó fizetési mérleg a régiós országokéval ellentétben hazánkban többletet mutat. Várakozásuk szerint ebben az évben tovább nő a GDP-arányos többlet, három százalék közelébe. A javulás elsősorban annak következménye, hogy a belső felhasználás érdemi csökkenését várják, a költségvetési kiigazítás, a gyenge hitelezési kilátások és nem utolsósorban a gazdasági kiszámíthatatlanság miatt. A fizetési mérleg pozitívba fordulása azt jelenti, hogy a külső finanszírozástól való függőségünk jelentősen mérséklődött, ami a forint árfolyamának, a magyar piacoknak a sebezhetőségét csökkentette.

Az infláció januárban 5,5 százalékra ugrott a tavaly decemberi 4,1-ről. Emögött leginkább az adóváltozások állnak, de ki kell még emelni a történelmi csúcsra emelkedő benzinárakat is. A gyengébb forintárfolyam átgyűrűzését egyelőre nehéz megítélni, januárban a tartós fogyasztási cikkek árai még minimális csökkenést mutattak. Az év nagy részében viszonylag magas, öt százalék körüli, néha efeletti éves inflációs indexet várnak. Az év utolsó negyedévében azonban – a bázishatásnak köszönhetően – négy százalék körülire lassulhat az infláció, 2013 első hónapjaiban pedig elérheti a jegybanki célt, a három százalékot. A belső felhasználás gyengesége, az alacsony fogyasztási kereslet is segítheti a dezinflációt, így vélhetően nem lesz szükség a monetáris kondíciók további szigorítására.

Törékeny a költségvetés, borulhatnak az adóbevételek

Jelenlegi előrejelzésük szerint az eredményszemléletű hiány 3,4 százalék lehet a GDP arányában, de lehet alacsonyabb is egy IMF-megállapodás esetén, illetve a legutóbbi kiigazító lépések eredményeképpen. A magyar költségvetés helyzete nem mondható kiugróan problémásnak a régióban. Régiós összevetésben magasnak számít a GDP arányos államadósság, illetve a külső eladósodottságunk szintje is jelentősnek mondható.

Ami jelenleg a büdzsére nézve a legfontosabb kockázatot jelenti, az a makrogazdasági helyzet bizonytalansága, azaz, ha a gazdasági növekedés kisebb lesz a reméltnél, nő a munkanélküliség, a vártnál is jobban csökken a lakossági fogyasztás és a magánszektor beruházásai. Egy negatívabb makrogazdasági forgatókönyv elsősorban az adóbevételi előirányzatok alulteljesülésén keresztül érintené negatívan a költségvetést.

Ió, ció, recesszió

Bár a 2011-es GDP jobban alakult a vártnál, a 2012-es növekedési kilátások nem túl rózsásak. Az Ertse várakozásai szerint a magyar gazdaság enyhe recesszióba csúszhat, 0,5 százalékos GDP-csökkenést várnak, amit lassú kilábalás követhet a következő években. Az Eurózóna adósságproblémái és a recessziós kockázatok miatt a magyar export növekedési ütemének lassulásával számolnak.

Február közepi bejelentése szerint a jegybank – a bankrendszerben tapasztalható likviditási feszültségek enyhítése céljából – kész egy stabil, hosszabb lejáratú forrást nyújtani a hazai bankszektornak a mindenkori jegybanki alapkamaton kétéves változó kamatozású fedezett hitel formájában. A jegybanki eszköz növekedésélénkítő hatásainak megítélésében egyelőre sok a bizonytalanság.

Nagy teher nekünk a magas kamat

Hazánk szembesül a legmagasabb reálkamat-szinttel, mind a hosszabb távú állampapírhozamok, mind a rövid kamatok terén, ami eléggé nagy terhet jelent a reálgazdaságra nézve. Erős érvek szólnak amellett, hogy a hazai rövid és hosszú kamatok is túl magasan vannak. A leendő IMF-megállapodásban talán a legfontosabb a hitelességet növelő hatása, amivel csökkenthetők lennének az állampapírhozamok.

Ami az IMF-megállapodást illeti, a kifogásolt törvények (jegybanktörvény, a bírák korai nyugdíjazása, az adatvédelmi biztos pozíciója) kapcsán bizonyos részletekben (a jegybankelnök fizetési plafonja, eskütétel az alkotmányra) a kormányzat továbbra is ragaszkodni látszik a saját álláspontjához. És még a gazdaságpolitikai kérdések szóba sem kerültek. Összességében tehát a tárgyalások újrakezdése is egyre jobban csúszni látszik, a tárgyalások lezárása pedig április vége előtt valószínűsíthetően nem fog bekövetkezni. Egyre inkább az tűnik valószínűnek, hogy a megállapodás végül május-júniusra datálódik. Túl sok ideje azonban nincs a kormányzatnak, hiszen az év második felében már elég nagy volumenű adósságelemek járnak le (lásd a lenti táblázat), amelyek biztonságos megújításához mindenképpen szükség lenne a nemzetközi szervezetek által biztosított „védőhálóra”.

Feltételezve a megállapodás létrejöttét, a cég elemzői az év végére 6,25 százalékos jegybanki alapkamatot, 282,5 forintos eurót és nyolc százalék alatti tíz éves kötvényhozam-szintet várnak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Mit jelez Matolcsy Györgyék lépése?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:12
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott beszólást Varga Mihály
Dobos Zoltán | 2024. április 23. 16:44
A szolgáltatások visszatekintő árazása és a nemzetközi környezet romlása, elsősorban a Fed felfelé tolt kamatpályája negatívan hat a magyar monetáris politika lehetőségeire. Az erős dezinfláció, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a magas devizatartalék-szint miatt viszont jók a kilátások. A kamatdöntő ülés után Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke tartott háttérbeszélgetést, ahol odaszúrt a pénzügyminiszternek is.
Makro / Külgazdaság Kitilthatják a kényszermunkával készült termékeket az EU-ból
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:59
Az Európai Parlament (EP) megszavazta a kényszermunkával készült termékek kitiltását az EU piacáról. A most elfogadott szabályoknak köszönhetően jobban megéri majd, és könnyebb lesz a javíttatás, kevesebb hulladék képződik, és hátszelet kapnak a javítással foglalkozó vállalkozások.
Makro / Külgazdaság Friss külföldi pénzzel pöröghet fel az ukrán lakások újraépítése
Mester Nándor | 2024. április 23. 15:01
Kormányprogram indult a hitelpiacon, viszont az építkezéseket hátráltatja az egyre erősebb munkaerőhiány.
Makro / Külgazdaság Lehullt a lepel, Matolcsy Györgyék léptek
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 14:01
Kedden ismét kamatdöntő ülést tartott a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, ahol változtattak a jegybanki alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Aki gázzal fűt, örülhet az új prognózisnak
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:55
Ursula von der Leyen szerint lejjebb mehetnek a gázárak. 
Makro / Külgazdaság Meglepetés született az eurózónában
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:11
A vártnál jóval kedvezőbben alakult az euróövezeti szolgáltatóipar teljesítménye áprilisban, aminek a hatására a kompozit beszerzésimenedzser-index is a becsültnél jobb lett annak ellenére, hogy a feldolgozóipar teljesítmény tovább romlott. 
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter 25 ezer munkahelyet ígér
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 10:35
A kínai cégek hatbillió forintért ruháznak be Magyarországon Szijjártó Péter külügyminiszter szerint. 
Makro / Külgazdaság A magyar útra lépnek a franciák, jön a bolti szigor
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 09:22
Sokat várnak Franciaországban attól, hogy a kormány kötelezi a kiskereskedőket az áruzsugorítások feltüntetésére. Ez a burkolt áremelés jó ideje bosszantja az áruházak vásárlóit.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG