Nem szűkölődnek az idén izgalmakban a magyar forint- és kötvénypiacon, az év eleji történelmi mélypont után lendületes forinterősödés és ezzel párhuzamosan komoly hozamcsökkenés volt megfigyelhető. A kérdés jelenleg az, hogy folytatódik-e a magyar eszközök további gyors felértékelődése. Az Erste szerint rövid távon nagyobb az esélye a korrekciónak, az év végén azonban - az IMF megállapodást követően - a forint és az állampapírpiac a jelenlegi szinteknél is erősebb lehet.
Két tényező is 300 forintos eurót sugall
Másrészről viszont mivel az IMF megállapodásnak nincs igazi alternatívája, a megegyezés előbb utóbb mindenképpen létre fog jönni. A folyó fizetési mérleg pozitív, emellett egy jelentős mértékű költségvetési kiigazítás is jön idén. Az alapkamat magas, várhatóan csak lassan fog csökkeni. Ezért a várt korrekció ellenére közép- és hosszabb távon még látnak felértékelődési potenciált a magyar piacban. Év végére 282,5 forintos euró árfolyamot vár a bankcsoport, a tíz éves kötvényhozam pedig nyolc százalék alá kerülhet.
Az USA-ban folytatódni látszik a makromutatók lassú, de stabilnak látszó javulása. Továbbra is az marad a legfontosabb kérdés, hogy mindez hogyan hat majd középtávon a Fed monetáris politikájára. A Fed Funds rate hosszú ideig változatlanul a 0-0,25%-os sávban marad majd. A munkanélküliség továbbra is magas marad, ez és a gyenge növekedési kilátások az inflációt is mérsékelt szinten fogják tartani. A lehetőségek között az újabb QE (Quantitative Easing) is szerepel.
A mennyiségi enyhítés folyamata az Eurózónában is elkezdődött, az EKB LTRO-ja három évre jelentős extra likviditást nyújt. Decemberben közel 500 Mrd eurónyi plusz likviditás került be a bankrendszerbe, s a február végi aukción hasonló nagyságrendű plusz pénzre lehet számítani. A piaci hatások igen pozitívak voltak, elég lendületes erősödési folyamat indult meg. A gazdaság számára leginkább releváns három hónapos Euribor jelentősen csökkent és jelenleg úgy tűnik, hogy az Euróövezet adósságválságnak köszönhetően megnövekedett befektetői kockázatérzékelést ellensúlyozta a pénzpiacoknak nyújtott extra likviditás.
Tulajdonképpen nem is állunk olyan rosszul
Az infláció januárban 5,5 százalékra ugrott a tavaly decemberi 4,1-ről. Emögött leginkább az adóváltozások állnak, de ki kell még emelni a történelmi csúcsra emelkedő benzinárakat is. A gyengébb forintárfolyam átgyűrűzését egyelőre nehéz megítélni, januárban a tartós fogyasztási cikkek árai még minimális csökkenést mutattak. Az év nagy részében viszonylag magas, öt százalék körüli, néha efeletti éves inflációs indexet várnak. Az év utolsó negyedévében azonban – a bázishatásnak köszönhetően – négy százalék körülire lassulhat az infláció, 2013 első hónapjaiban pedig elérheti a jegybanki célt, a három százalékot. A belső felhasználás gyengesége, az alacsony fogyasztási kereslet is segítheti a dezinflációt, így vélhetően nem lesz szükség a monetáris kondíciók további szigorítására.
Törékeny a költségvetés, borulhatnak az adóbevételek
Ami jelenleg a büdzsére nézve a legfontosabb kockázatot jelenti, az a makrogazdasági helyzet bizonytalansága, azaz, ha a gazdasági növekedés kisebb lesz a reméltnél, nő a munkanélküliség, a vártnál is jobban csökken a lakossági fogyasztás és a magánszektor beruházásai. Egy negatívabb makrogazdasági forgatókönyv elsősorban az adóbevételi előirányzatok alulteljesülésén keresztül érintené negatívan a költségvetést.
Ió, ció, recesszió
Február közepi bejelentése szerint a jegybank – a bankrendszerben tapasztalható likviditási feszültségek enyhítése céljából – kész egy stabil, hosszabb lejáratú forrást nyújtani a hazai bankszektornak a mindenkori jegybanki alapkamaton kétéves változó kamatozású fedezett hitel formájában. A jegybanki eszköz növekedésélénkítő hatásainak megítélésében egyelőre sok a bizonytalanság.
Nagy teher nekünk a magas kamat
Ami az IMF-megállapodást illeti, a kifogásolt törvények (jegybanktörvény, a bírák korai nyugdíjazása, az adatvédelmi biztos pozíciója) kapcsán bizonyos részletekben (a jegybankelnök fizetési plafonja, eskütétel az alkotmányra) a kormányzat továbbra is ragaszkodni látszik a saját álláspontjához. És még a gazdaságpolitikai kérdések szóba sem kerültek. Összességében tehát a tárgyalások újrakezdése is egyre jobban csúszni látszik, a tárgyalások lezárása pedig április vége előtt valószínűsíthetően nem fog bekövetkezni. Egyre inkább az tűnik valószínűnek, hogy a megállapodás végül május-júniusra datálódik. Túl sok ideje azonban nincs a kormányzatnak, hiszen az év második felében már elég nagy volumenű adósságelemek járnak le (lásd a lenti táblázat), amelyek biztonságos megújításához mindenképpen szükség lenne a nemzetközi szervezetek által biztosított „védőhálóra”.
Feltételezve a megállapodás létrejöttét, a cég elemzői az év végére 6,25 százalékos jegybanki alapkamatot, 282,5 forintos eurót és nyolc százalék alatti tíz éves kötvényhozam-szintet várnak.