Nem valószínű, hogy Márki-Zay Péter a világos és tételesen felvázolt gazdasági programjának köszönhetően nyerte meg az ellenzéki előválasztást, de megnéztük, hogy a hódmezővásárhelyi polgármester és ellenzéki miniszterelnök-jelölt az utóbbi hónapokban milyen gazdasági vonatkozású tervekkel és ígéretekkel kampányolt. Itt érdemes rögtön megjegyezni, hogy ellenzéki győzelem esetén hatpárti koalíciós kormányzás lesz 2022-től, ezért folyamatos kompromisszumokkal fog eldőlni, hogy gazdasági kérdésekben milyen intézkedéseket hozna meg egy Márki-Zay-kormány, nem egy párt vagy - a győztes miniszterelnök-jelölt esetében - egy mozgalom programját hajtanák végre. Viszont iránymutatásként jó képet adhat Márki-Zay elképzelése a jövőről egy esetleges kormányváltás esetén.
Eleve a Márki-Zay Péter mögött álló Mindenki Magyarországa Mozgalom "Csak felfelé" elnevezésű programjának nincs kifejezetten gazdasági fejezete, de elszórtan azért lehet találni olyan ígéreteket, amelyeknek jelentős gazdasági vonatkozásuk van.
Ezek a következők:
- Visszavesszük a nemzet számára az ellopott közvagyont.
- Biztosítjuk az átlátható és szabad versenyt.
- Tisztességes nyugdíjrendszert vezetünk be.
- Valódi rezsicsökkentés megújuló energiával és energiatakarékossággal.
- Megszabadítjuk a vidéket a Fidesz földesuraitól és az uzsorásoktól.
- Megtartjuk a közmunkát.
- Újra megbízható partnerei leszünk NATO- és EU-szövetségeseinknek.
- Bevezetjük az eurót.
Ezekből is látszik, hogy Márki-Zay Pétert főleg a fideszes lopás és korrupció zavarja. Ezzel kapcsolatban okosabbak leszünk, ha felidézzük, hogy mit mondott a Partizán című műsorban még április közepén:
Az én értékrendemben az számít, hogy egy tiszta, átlátható pályázat legyen, sem haveri-mutyi, sem csúszópénz vagy korrupció nem lehet benne, sem pártérdek. Tehát, hogy ne ez alapján kapjon valaki közbeszerzést. Roppant egyszerű a dolog, az nyerjen, aki jobb árat ad, aki jobb ajánlatot ad. Ne azt nézd meg, hogy kinek a haverja, hanem, hogy kinek a legolcsóbb az ajánlata. Lehet az fideszes is, meg a sógorom is, ha övé a legjobb ajánlat, az a város érdeke. Ha egy fideszes nyer, legalább nem fognak korrupcióval vádolni
- fogalmazott Márki-Zay Péter. Ez tehát alapvetően egy pragmatikus hozzáállás a közbeszerzési, állami pályázatokhoz: bárki nyerhet - fideszes vállalkozó is -, ha övé a legjobb ajánlat. Tehát a legfőbb bírálati szempont mindenesetre az ár lenne. Ugyanakkor ez a dilemma már Budapesten is előjött például a Lánchíd felújításakor: mi van akkor, ha az Orbán-kormány közbeszerzésein feltőkésített nagyvállalkozók - kihasználva az erőfölényüket - adják a legolcsóbb ajánlatot? Tehát nyerhetnek fideszes nagyvállalkozók a jövőben is, de nem előre megbeszélt alapon, hanem valódi, átlátható, szabad versenyben.
Számos olyan eleme is van Márki-Zay Péter gazdasági elképzeléseinek, ami hasonlóságot mutat az Orbán-kormány jelenlegi szabályaival. A baloldali pártokkal szemben világossá tette, hogy egyhamar nem változtatna az egykulcsos jövedelemadó rendszerén. Nem zárkózik el ugyan a kétkulcsos szja-tól, de alapvetően nem szeretne adóemeléseket. Az Orbán-rendszer egyik "csodafegyverét", a szociális segélyezést felváltó közmunkás foglalkoztatást pedig egyenesen megtartaná.
Úgy általánosságban is elmondható az ellenzéki miniszterelnök-jelöltről, hogy kerülte a konkrét, számszerűsített gazdasági ígéreteket. Ebbe a csokorba tartozik az áfacsökkentés, a minimálbér és az euró kérdése is. Márki-Zay szerint jó lenne az áfacsökkentés, de ennek veszélye is van, mert nem biztos, hogy a végfelhasználóknál is megjelenik. Emelné a minimálbért, bár szerinte sok függ attól, hogy mennyire inflálódik az el. Egyértelműen az euró bevezetése mellett van, mert az biztosítaná a nyugdíjak és bérek értékállóságát, de konkrét évszámot nem mert mondani. Fő állítása összességében, hogy a korrupció felszámolásával, a gazdasági környezet felszabadításával jobb és igazságosabb élet lehet Magyarországon.
Érdemes még felidézni, hogy milyen beszéddel indította miniszterelnök-jelölti kampányát Márki-Zay tavaly októberben. Már a címe is árulkodó: A tolvajok börtönbe mennek, de ami jó, azt megtartjuk! Ebből nem egy radikális gazdaságpolitikai változás képe sejlik fel.
Az Orbán-kormány mindenben jobb, mint az előző kormányok. Lopásban is! Mi az ami tényleg jó: családi adórendszer, otthonteremtés, segély helyett munka, én ezt egy nagyon szimpatikus dolognak találom
- fogalmazott. A fő mondanivalója az volt, hogy a Fidesz-kormányok eredményeit 2022 után is megtartaná, mert ami nem ment tönkre, azt nem kell megjavítani. Ugyanakkor beszélt arról is, hogy Mészáros Lőrinc ugyan hatalmas vagyont halmozott fel, de csak egy 2rule nevű sportmárkát tudott felépíteni, aminek tőzsdén jegyzett árfolyama aligha fog szárnyalni. Ellenben követendő és pozitív példaként Bojár Gábort, a Graphisoft szoftverfejlesztő cég alapítóját hozta fel, aki állami támogatás nélkül is kijutott a világpiacra. Beszéde alapján a globalizáció és a technikai fejlődés híve a bezárkózással szemben: szintén példaként hozta fel például az Uber taxit, amely szerinte egy fantasztikus vállalat, olcsó és rendkívül hatékony: a sofőr többet keres, az utasnak viszont olcsóbb.
Mi volt az Orbán-kormány válasza? Technikai fejlődés? Betiltjuk!
- idézte fel Márki-Zay Péter. És ez csak néhány, de jellemző mondata az ellenzéki miniszterelnök-jelöltnek. Ebből is látszik azonban, hogy nem kidobná az Orbán-kormány gazdaságpolitikáját, hanem inkább korrigálná, valamint megtisztítaná a korrupciótól.