A tranzakciós adó nem "méltatlan sarc", hanem a XXI. század taktikai atomfegyvere - nyilatkozta a Heti Válasznak Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, aki közel féléves hallgatás után adott újra interjút a lapnak.
Az atomfegyverről nem Matolcsy egyeztet - fel kell vennünk a versenyt Ázsiával
„Mivel ez a fajta gazdaságpolitika vonzza a kreatív, tehetséges, gondolkodó embereket, ezért rengeteg új barátra és szövetségesre tettem szert főként a 30-40 év közötti, fiatal közgazdászok, jogászok és mérnökök köréből. Bár minden veszteség - így a régi barátok elvesztése is - igen érzékenyen érint, a végső egyenleg igen pozitív" - mondta a miniszter. |
A tárcavezető szerint az újabb banki adó teremthet alapot arra, hogy a kormány csökkentse a munkára rakodó adó- és járulékterheket, ezzel pedig képesek leszünk felvenni a versenyt az ázsiai országok munkaerőpiacával. A tranzakciós adó azért is illik a kormány adófilozófiájába - így Matolcsy -, mert a cél a munka olcsóbbá tétele a járulékterhek csökkentésén keresztül, a költségvetés egyensúlyának megtartásához azonban ezt a forgalmi-fogyasztási típusú adókból származó bevételek növelésével ellensúlyozná a kormány.
Ennek megfelelően a Parlament múlt héten már döntött a telefonadó bevezetéséről és hétfőn az Országgyűlésben is vitáztak a képviselők a tranzakciós illetékről valamint a biztosítókat sújtó új adóról. A kormány képviseletében az NGM államtitkára, Pleschinger Gyula ma ül tárgyalóasztalhoz a bankokkal az újabb különadóról egyeztetni, annak jelenlegi formájával a Bankszövetség ugyanis nem ért egyet.
Több száz milliárdos hitelprogramokat vizionál
Az Európai Uniót leginkább foglalkoztató kérdés (fiskális szigor vagy gazdaságélénkítés) kapcsán a miniszter beszélt azokról a kitörési pontokról, melyek beindíthatják a gazdaság növekedését. Ilyen lehet például egy olyan program-sorozat, mely az ingatlanok energiahatékonyságát növelné nagyban: "ezért több százmilliárd forintos nagyságrendben szeretnénk olyan hitelprogramokat bevezetni, amik egy-egy középület, családi ház, panellakás vagy lakótömb felújítása esetén már a havi energiaszámla megtakarításából is finanszírozhatók."
"A bevezetett, de nem működő szocpol helyére ezért olyan finanszírozási rendszert kell állítanunk, amely az előtakarékosságra és az új családi kedvezményekre alapozva, bankhitel nélkül is elégséges forrást biztosít új lakás megvételéhez vagy építéséhez." Át kell alakítani és nagyságrendileg is fel kell emelni a családok otthonteremtési támogatását - emelte ki.
A védőhálóhoz a keleti pénzekre is szükség lesz
Az IMF/EU megállapodással kapcsolatban elmondta, valóban szükségünk van pénzügyi védőhálóra, amiben az IMF–EU-megállapodásnak kulcsszerepe lehet. De önmagában ez nem elég. Magyarország iránt változatlan a pénzpiacok bizalma, amit az is jól tükröz, hogy el tudjuk adni az állampapírjainkat, még ha drágábban is, mint szeretnénk. Az állam pénzpiacokról történő finanszírozása mellett viszont fel kell építenünk egy keleti pénzügyi finanszírozási rendszert is. E háromból jöhet létre a magyar gazdaság számára fontos pénzügyi védőháló."
Eurózóna: négyen is kiléphetnek az övezetből
A nemzetgazdasági miniszter szerint a közös európai pénz nem fog eltűnni, csak az euróövezet összetétele fog változni. A déli országok legkésőbb 2020-ra elhagyhatják az eurózónát. Az Európai Unió ugyanis az euró felől, az euró pedig a négy déli tagállam felől sebezhető. "Európában a válság akár még 15-20 évig is elhúzódhat, mert nehéz lesz megoldást találni az eurózóna helyzetére. Egy biztos: 2008 után azok az országok lettek a krízis legnagyobb vesztesei, amelyek felszámolták az iparukat, s azok nyertek, amelyek megőrizték és fejlesztették" - mondta Matolcsy György.