5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az ENSZ rémisztő adatokat tett közzé az afganisztáni élelmiszer-bizonytalanságról. Külföldi pénzek közül már csak a humanitárius segélyek érkeznek meg az országba, de azok is egyre nehézkesebben. Káncz Csaba jegyzete.

Kabul augusztus 15-i eleste óta a talibán számos kihívással szembesül. A szervezetet belharcok tépik, miközben kulcskérdés lenne a nemzetközi elismerés megszerzése.

Ez utóbbi nem egyszerű feladvány, hiszen az új ügyvezető talibán kormány nem engedett sorai közé más politikai alakulatot, sem a gyengébb nem képviselőjét, ellenben hemzsegnek közöttük az ENSZ szankciós listáján fellelhető és a kubai Guantanamo bázison korábban fogvatartott terroristák. A jelenlegi afgán közállapotokra jellemző, hogy az ügyvezető afgán belügyminiszter október 19-én fogadást adott az ötcsillagos kabuli Inter-Continental Hotelben a több száz talibán öngyilkos merénylő családjainak tiszteletére.

A népjólét nem számít

Közegészségügyi és/vagy népjóléti tárca egyszerűen nincsen a kormányban. Márpedig a tél közeleg, és két hete az ENSZ rémisztő adatokat tett közzé. A világszervezet a jelentésében az élelmiszer-bizonytalanságot 5 kategóriába sorolja. Az első a „minimális hiány”, míg az ötödik az „éhínség”. Az afgánok 55 százaléka, azaz több mint 22 millió ember november óta a hármas vagy négyes kategóriába esik: a „válság”, illetve a „szükséghelyzet” kategóriába.

Holott már a talibán hatalomátvétele előtt rendkívüli volt a helyzet. A népesség kerek 60 százaléka a mezőgazdaságból él, márpedig idén a szűkös csapadék miatt 20-30 százalékkal kevesebb termést arathattak, mint az előző évben.

Befagytak a pénzek

Nem meglepő módon az afgán gazdaság romokban van, az „afgani” nevezetű helyi deviza pedig mélyrepülésben. A talibán bejövetele előtt az afgán állam és nemzetgazdaság működése nagy mértékben a külföldi pénzektől függött – az „Afghanistan Analyst Network” agytröszt friss jelentése szerint a központi költségvetési kiadások 75 százaléka nemzetközi segélyekből érkezett. A jelentés leszögezi, hogy az afgán GDP 43 százaléka külföldi pénz volt. Márpedig az most hiányzik a gazdaságból, hiszen a külföldi segélyezők befagyasztották átutalásaikat.

Az ENSZ Világélelmezési Programjának keretében osztott készpénzadományért sorban álló nők Kabulban 2021. november 3-án. (Fotó: MTI/AP/Bram Janssen)
Az ENSZ Világélelmezési Programjának keretében osztott készpénzadományért sorban álló nők Kabulban 2021. november 3-án. (Fotó: MTI/AP/Bram Janssen)

Egyedül a humanitárius segélyek pénzei érkeznek meg az országba, de azok is egyre nyögvenyelősebben. Az ENSZ szeptemberben egy donor-konferencián 1,2 milliárd dollárt gyűjtött Afganisztán számára. Az EU is 1 milliárd eurót ígért. Október végén viszont arról panaszkodott az ENSZ, hogy csupán 300 millió dollár érkezett az országba.

Nincs megegyezés

De az országok többsége még mindig vonakodik Afganisztánba pénzt küldeni, mivel azzal a talibán rezsimet támogatnák. Arról már nem is szólva, hogy a talibán fogadkozása ellenére az ENSZ augusztusi jelentése szerint 20 terrorista csoport működik az országban.

A nyugati országok a fejlesztési pénzeket konkrét előfeltételekhez kötik: a lányoknak és asszonyoknak képzést kell biztosítani, ahogyan kiutazást kell engedélyezni mindenkinek, aki erre vágyik. A talibán mindeddig ezeket nem hagyta jóvá, ők előbb nemzetközi elismerést és az az összes szankció megszüntetését követelik.

A tádzsikok nem barátkoznak

Afganisztán szomszédjai pozitív diplomáciai jelzéseket küldenek Kabul irányába, nem akarják összeakasztani a bajszukat a forrófejű tálibokkal. Itt egyetlen kivétel van, Tádzsikisztán, amelynek vezetése nyíltan elhatárolódik a talibán rezsimtől és a hónap elején engedélyt adott Kínának egy újabb katonai bázis létesítésére az országban.

Peking a lépéssel inkább a regionális bizonytalanságra reagál, mint hogy hajlandó lenne az USA által hátrahagyott biztonságpolitikai űr kitöltésére. Nem mellékes körülmény, hogy Tádzsikisztánnak 1360 kilométeres határszakasza van Afganisztánnal és 480 kilométeres Kínával.

De a diplomáciai gesztusok ellenére mindenki szárazon tartja a puskaport. Üzbegisztán és Tádzsikisztán augusztus elején orosz közreműködéssel tartott egy hadgyakorlatot az afgán határnál, Kirgizisztánban pedig szeptember 7. és 9. között tartott egyet „a keleti NATO” becenéven ismert regionális biztonsági szervezet, a CSTO, amelyben Belarusz, Kazahsztán, Kirgizisztán, Oroszország, Örményország és Tádzsikisztán van benn tagként.

Irán behatolása

De más biztonságpolitikai tengelyek is pillanatok alatt létrejöttek. Irán és a perzsa nyelvű Tádzsikisztán április 8-án jelentette be, hogy közös katonai bizottságot hoznak létre. A tavaly őszi török-azeri győzelem Karabahban Iránt saját geopolitikai pozíciójának újraértékelésére késztette. Ezért kötött meg a minap hosszú távú stratégiai megállapodást Kínával, és ezért hatol most be Közép-Ázsiába.

Tádzsikisztán örül az iráni tengely megkötésének: egyrészt ellensúlyozhatja Kína egyre növekvő súlyát, másrészt mindeddig képtelen volt a határkérdésben megállapodni Kirgizisztánnal – sőt az utóbbi időszakban megkezdte az kirgiz etnikumúakat kiszorítani az országból. Mind Irán, mind Tádzsikisztán aggódva figyeli az afgán biztonságpolitikai helyzet alakulását - ez egy olyan veszély, amely szintén összehozta Teheránt és Dusanbét.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
Makro / Külgazdaság Mi történhetett a britekkel?
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:32
Váratlanul csökkent az angol, skót és walesi gazdaság együttes teljesítménye májusban.
Makro / Külgazdaság Végre a románok nézik a mi hátunkat
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 10:07
Bár nálunk is már két hónapja újra emelkedik az infláció, a románoknál több mint 1 százalékponttal nagyobb a pénzromlás.
Makro / Külgazdaság Folytatódhat a hazai üzemanyagárak emelkedése
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:34
Ám amennyiben a kutak lekövetik a nagykereskedelmi árak változását, akkor szombattól csak a gázolajért kellhet többet fizetni.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor most a közalkalmazottaknak kedvezne
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:52
A kormányfő a Kossuth Rádióban azt mondta, dolgoznak azon, hogy az állami alkalmazottak számára is tudjanak segítséget nyújtani.
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tettek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:23
13,8 százalékkal nőtt az autóeladás júniusban.
Makro / Külgazdaság Trump 35 százalékos vámot vet ki a kanadai termékekre
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:14
Augusztus 1-jétől. A többiekre „csak” 15-20 százalékosat?
Makro / Külgazdaság Jó hír jött Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 17:16
A munkaerőpiacot érinti.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG