Donald Trump amerikai elnök nyilatkozik az elnöki különgépen. (Kép forrása: MTI/AP/Alex Brandon) |
Bőszen zajlik a munka a Fehér Házban, a kulcskérdés továbbra is a bevándorló gyerekek sorsának rendezése. Donald Trumpnak azonban láthatóan már elege van ebből, így most egy visszautasíthatatlan ajánlatot tett a kongresszusnak, ami remélhetőleg elnyeri a demokraták tetszését is: mintegy kétmillió illegális bevándorló fiatalnak adná meg az amerikai állampolgárságot. A tervet már hétfőn előterjesztik a bevándorlási törvény vitájához.
Jelenleg a DACA programban érintett álmodozók lélekszámát mintegy 700-800 ezerre becsülik, ám a Fehér Ház tervezetében az szerepel, hogy nemcsak ők, hanem a programban nem szereplő, de más, a "DACA programra alkalmas illegális bevándorló fiatalok" is megkaphatják az állampolgárságot. A Fehér Ház becslései szerint így akár 1 millió 800 ezer fiatal is amerikai állampolgár lehet. Természetesen semmi sincs ingyen, az állampolgárság nem jár azonnal a határ átlépésével – ennek elnyerésére legalább 10-12 évre van szükség. Trump emellett szigorítaná a legális bevándorlást az úgynevezett láncbevándorlás megakadályozásával és a vízumlottó rendszerének megszüntetésével, valamint erősítené a határbiztonságot is. Ehhez 25 milliárd dollárra lenne szükség.
Nyúlik az ügy, mint a rétestészta
Donald Trump a kampányígéreteihez hűen az egyik első intézkedéseként jelentette be tavaly, hogy felfüggeszti a Barack Obama által alapított DACA-programot. Az előző elnök által hozott rendelet mintegy 800 ezer, illegálisan az Egyesült Államokba került fiatalt óv meg a kitelepítéstől. Ők ugyanis a szüleikkel érkeztek, ám hazájuknak már az USÁ-t tekintik, itt nőttek fel, tanultak és sokan itt is dolgoznak, épp csak állampolgárságuk nincs még.
Az intézkedésnek – nem meglepő módon – a radikális republikánusokon kívül senki sem örült, így hosszas egyeztetés kezdődött arról, hogy hogyan mentsék meg a Dreamer (álmodó) generációt. Tavaly szeptemberben Trump végül kiegyezett arról, hogy további hat hónappal meghosszabbítja a program érvényességét, feltéve, ha a demokraták megszavazzák a mexikói fal építését. Ez egy darabig úgy tűnt, hogy menni is fog, a demokraták elfogadták a javaslatot, és egészen január 19-ig minden simán is ment.
Aztán történt valami
Ahogy arról már korábban írtunk, január 19-én lejárt az amerikai kormányzat költségvetése, az újat pedig nem sikerült megszavazni – a demokraták ugyanis, lévén a DACA ügyét még nem sikerült teljesen rendezni, elálltak a rendelet megszavazásától, emiatt három napra le is állt a kormányzat a kormányzat működése. Trumpék ezután megígérték, hogy rendezik a kérdést, csak szavazzák meg a büdzsét – ez meg is történt, a munka újraindult, viszont az aláírás után a demokraták gyakorlatilag azonnal kiálltak a korábban megígért mexikói fal építésétől.