3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ukrajna azzal vádolja Oroszországot, hogy újabb támadást tervez, utóbbi pedig a Krímben elkövetett diverzáns akciókkal vádolja Ukrajnát. A helyzet feszült, csak egy törékeny tűzszünet tart valamiféle egyensúlyt, ami senkinek sem igazán jó. Vannak azonban olyan vélemények, Putyin diplomáciai előrelépésre számít.

A nyugatbarát ukrán forradalom után két éve került sor a Krím elszakítására és két kelet-ukrajnai, oroszok által lakott terület kvázi függetlenné válására. Utóbbi területen a harcokat csak a minszki tűzszüneti megállapodás tudta lecsendesíteni, de szórványos harcok azóta is fellángolnak időnként. Amerika és az Európai Unió szankciókat vezetett be Oroszország ellen, melyet elvben akkor szüntetnének meg, ha a minszki megállapodások teljesen megvalósulnának.

Felbolydult a méhkas

Eddig volt valamiféle status quo, de most a kedélyek felkorbácsolódtak, miután az orosz elnök azt állítja, hogy ukrán kémek szabotázsakciókat próbáltak elkövetni a Krímben, és a velük való harcban meghalt két orosz katona. Oroszország ezt követően válaszlépéseket helyezett kilátásba Ukrajnával szemben, miközben Ukrajna tagadta a vádakat. Mindenesetre Oroszország megnövelte a katonai aktivitást a Krímben, és több helyen is hadgyakorlatot tart.

Putyin lemondta a kelet-ukrajnai tűzszünetet tartós békévé alakító tárgyalások következő fordulóját, de mindezt úgy magyarázta, hogy azért, mert nem lát haladást a folyamatban, és ezzel a Reuters szerint egy diplomáciai hatalmi játszmát akar elindítani, melynek célja a szankciók feloldása. Kétségtelen, hogy a Minszkben a tűzszünetet annak idején aláíró felek, Ukrajna, Oroszország, Németország és Franciaország tárgyalásai mindeddig zsákutcába futottak.

Túlhaladott megállapodás

Az egykori megállapodás szerint Ukrajna különleges státuszt biztosítana a szakadár régióknak, büntetlenséget ígérne a szeparatista harcosoknak és választásokat tartana. De miután a térség két önjelölt köztársasága már két éve elszakadt Ukrajnától, ezek már teljesen irreális lehetőségek. Ukrajna már ezeket a feltételeket sem akarná biztosítani, az elszakadt köztársaságok pedig hallani sem akarnak semmiféle visszatérésről Ukrajnához.

Oroszország vélhetően a jelenlegi status quo fenntartásában érdekelt, hisz elszakadt nemzettestét nyilván nem fogja rábírni arra, hogy térjen vissza bármilyen szinten is ukrán uralom alá. Ugyanakkor a legegyszerűbb megoldást, a területek Oroszországhoz csatolását sem választhatja a nemzetközi reakciók miatt. Ezzel elkésett, 1991-ben, a Szovjetunió szétkergetésekor kellett volna megtennie Borisz Jelcin akkori elnöknek, mielőtt a határok még nemzetközivé váltak volna.

A medve nem hátrál

Tulajdonképpen mind Ukrajna, mind Oroszország az időhúzásban volt érdekelt eddig, miután a megoldás egyiküknek sem megfelelő. Ukrajna talán abban reménykedett, hogy a nyugati szankciók kikényszerítenek egy számára kedvezőbb megoldást, de most már látszik, hogy erről szó sincs, az orosz medve nem minősült zsarolhatónak.

Oroszország ugyanakkor jó alkalmat láthat most arra, hogy a tárgyalások hosszú távú kudarca miatt végleg berekeszti azokat, a felelősséget Ukrajnára és nyugati szövetségeseire hárítja, és saját kezébe veszi az ügyet. Ez akár azt is jelenthetné, hogy Abházia, Dél-Oszétia és a Dnyeszter-menti köztársaság mintájára véglegesítené és teljesen védelme alá venné az elszakadt területeket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezt kéne Svájc után csinálnunk
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 16:23
Svájc ipari termelése 8,5 százalékkal, 2021 második negyedéve óta a leggyorsabb ütemben bővült az idei első negyedévben éves szinten, a negyedik negyedévben jegyzett 2,1 százalékos éves szintű növekedés után – derült ki a svájci statisztikai hivatal adataiból.
Makro / Külgazdaság Kijött az Európai Bizottság gazdasági jelentése Magyarországról
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 15:33
Megjelent az Európai Bizottság gazdasági előrejelzése, amely szerint idén 0,8, jövőre pedig 2,5 százalékkal nőhet a magyar bruttó nemzeti össztermék (GDP).
Makro / Külgazdaság GKI: továbbra is gyengélkedik az építőipar
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 14:15
Az építőipari termelés az elmúlt két évben folyamatosan csökkent, és ez a kedvezőtlen tendencia az idei első negyedévben is folytatódott. Az egyre szűkülő kereslet következtében a cégek száma is mérséklődött, miközben a termelői infláció lassulni kezdett. Az építőipari szereplők egyelőre nem látnak közeli trendfordulót, ugyanakkor az ágazat középtávú növekedési kilátásai kedvezőek.
Makro / Külgazdaság Visszacsinálják a Brexitet?
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 09:52
Először tartanak hivatalos brit-EU csúcstalálkozót a brit EU-tagság megszűnése óta.
Makro / Külgazdaság Táptalajt adnak a recessziós félelmeknek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 07:53
A távol-keleti országban lassult az ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom növekedése.
Makro / Külgazdaság Hiába a kormány csodafegyvere, csak nem tudunk közelebb kerülni Európához
Csabai Károly | 2025. május 19. 05:44
Bár a hazai éves infláció áprilisban lassult, de nem olyan mértékben, mint amekkorára a március közepétől ketyegő árrésstop alapján következtetni lehetett. Ráadásul közben a többiek sem tétlenkedtek, így európai összehasonlításban egy tapodtat sem jutottunk előrébb, hajszálra ugyanannyi öreg kontinensbéli ország fogyasztóiár-indexe alacsonyabb a miéknél, mint egy hónappal korábban – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Berlin Trump jóindulatáért és a NATO túléléséért küzd
Káncz Csaba | 2025. május 18. 10:53
Az új német kormány padlógázt nyom a katonai kiadásokban, hogy a jövő havi NATO csúcstalálkozón elnyerjék Trump jóváhagyását a szervezet jövőjére nézve. Ukrajna megmutatja, hogyan lehet egy hadsereget a szinte semmiből néhány év alatt Európa legnagyobb fegyveres erejévé fejleszteni. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor az átláthatósági törvényjavaslatról is – kemény fellépést ígér
Privátbankár.hu | 2025. május 18. 10:08
Ezt nem lehet megengedni, fogalmazott a miniszterelnök a külföldi támogatásokat kapó szervezetek ügyében.
Makro / Külgazdaság 50 százalékról nullára: utolsó atomerőművét is leállítja egy ország
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 11:16
Tajvan megkezdte utolsó aktív atomerőművének leállítását a Taiwan Power (Taipower) állami energiaellátó vállalat szombaton kiadott tájékoztatása szerint.
Makro / Külgazdaság Főhet Putyin feje: gyengélkedni kezdett az orosz gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 08:52
Befékezett az orosz gazdaság, és bár az infláció csökkent, még mindig 10 százalék fölött van.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG