A 25 éves férfi szerdán, rendőrségi őrizetben tartása után vesztette életét Homelben, hivatalos közlések szerint ismeretlen okból.
Édesanyja szerint szívproblémái voltak, és órákig tartották bent egy rendőrségi kisbuszban, írja a BBC. Azt mondja, hogy fia nem is vett részt a megmozdulásokon, csak épp arra járt.
Hivatalos közlések szerint vasárnap vették őrizetbe, majd tíz nap börtönbüntetésre ítélték "illegális tüntetésen" való részvétel miatt.
Korábban egy tüntető azért halt meg, mert működésbe lépett egy robbanószerkezet a kezében.
Éleslőszert is használtak
A brit közszolgálati adó korábban arról is beszámolt, hogy Minszkben a tüntetők egy részét rendőrségi kisbuszokba tuszkolták, ahonnan ütések hangja hallatszódott ki, a bent lévők pedig segítségért kiabáltak. Bresztben pedig éleslőszert is bevetett a rendőrség, amikor állítása szerint támadás érte.
Fehéroroszországban negyedik napja tartanak a kormányellenes megmozdulások az ellenzék szerint elcsalt választások miatt. Szerda este újabb összecsapások törtek ki a tiltakozók és a rendőrök között Minszkben és más városokban, igaz, a tüntetők száma csökkent a korábbi napokhoz képest.
A rendőrség eddig mintegy hatezer embert vett őrizetbe. Legkevesebb 200 tüntető megsebesült, többen közülük súlyosan.
A fő ellenzéki jelölt, Szvjatlana Cihanouszkaja – valószínűleg kényszer hatására – Litvániába távozott.
A volt szovjet tagköztársaságban vasárnap tartották az elnökválasztásokat, amelyeket hivatalos közlések szerint a régi-új elnök, Aljakszandr Lukasenka nyert meg Cihanouszkajával szemben. A fő ellenzéki jelölt ugyanakkor azt állítja, hogy az elnök elcsalta a választást.
A rendőri erőszak miatt az EU, az ENSZ és számos ország is tiltakozását fejezte ki.
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen pedig arra szólította fel a hatóságokat, hogy a szavazatokat pontosan számolják át és tegyék közzé.
Háttéranyagunkat a témában itt olvashatják.
UPDATE:
Ma - a tüntetések kitörése óta először - a magyar kormány is megszólalt az ügyben. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Facebook-oldalán ezt írta:
Az európai politikai közvéleményt most leginkább a belorusz fejlemények érdeklik. Tegnap hosszasan egyeztettünk Edgars Rinkēvičs, lett kollégámmal. Egyértelművé vált, hogy hasonló a helyzetértékelésünk. Abban vagyunk érdekeltek, hogy olyan, párbeszéden alapuló EU-s döntések szülessenek, amelyek nem lehetetlenítik el Belarusz és az Európai Unió jövőbeli kapcsolatépítését, valamint nem vetik vissza a Keleti Partnerség programot sem.