Ukrajna komoly összeggel tartozik Oroszországnak a korábban szállított földgázért. Az ITAR-TASZSZ ezzel kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szabályai szerint nem nyújthat hiteltámogatást a washingtoni székhelyű intézet olyan országnak, amelynek rendezetlen adóssága van.
Brüsszel is dobott már 100 milliót Az Európai Bizottság is nemrég utalta át az első, 100 millió eurós részletet az Ukrajnának kínált, összesen 1,61 milliárd eurós támogatásból. Az első részletet a következő hetekben további félmilliárd euró átutalása követheti, ha az ukrán parlament ratifikálja a segítségnyújtásról szóló nemzetközi megállapodást és kölcsönszerződést. Miért jó, ha az EU veszi fel a hitelt az ukránok helyett? Részleteket itt >>> |
Gerry Rice IMF szóvivő ezt nem is cáfolta a hírügynökségi jelentés szerint, ugyanakkor rámutatott arra, hogy a gázárról és a gázadósságról két vállalat, az orosz Gazprom és az ukrán Naftogaz között áll fenn vita, amit reményei szerint hamarosan sikerül rendezni.
Óriási pénzügyi teher van az ukránok vállán
Ukrajnának több mint 8 milliárd dollárnyi adósságot kell visszafizetnie az idén, egyebek között 2,9 milliárd dollárt az IMF-nek és 0,9 milliárd dollárt más nemzetközi pénzügyi intézményeknek és országoknak. Ezen felül 1 milliárd dollárt kell törlesztenie korábban felvett euróhitele és csaknem 3 milliárd dollárt a belföldi piacokon kibocsátott dollárkötvények után.
A csaknem 8 milliárd dollár kiadás nem tartalmazza azt a 3,5 milliárd dollárt, amennyivel a Naftogaz adós a Gazpromnak a korábbi gázszállításokért.
A pénzért mindent? Az IMF végrehajtó tanácsa április végén hagyta jóvá az Ukrajnának két évre szóló, 17 milliárd dolláros segélyprogramot. Ennek első, 3,2 milliárd dolláros részletét május 7-én már át is utalták. Ukrajnának a hitelért cserébe megszorító intézkedéseket kell végrehajtania: csökkentenie kell az állami intézményekben dolgozók számát, emelnie kell az adókat és az energia árát, valamint be kell fagyasztania a minimálbért. |
5-10 százalékos visszaesést jósolnak
A Moody's nemzetközi hitelminősítő nemrég közölt előrejelzésében azzal számol, hogy az ukrán hazai össztermék (GDP) 5-10 százalékkal zsugorodik az idén, miközben akár 30 százalékra is nőhet a nem fizető hitelek aránya a teljes banki hitelállományban.
Az ukrán gazdaság tavaly stagnált, az idei első három hónapban 3 százalékkal zsugorodott éves összevetésben.
A Moody's szakértői komoly kockázatnak ítélték a bankrendszer szempontjából azt is, hogy likviditási hiány alakulhat ki a betétállomány zsugorodása miatt. Az április végéig tartó idei négy hónapban a betétállomány 15 százalékkal csökkent Ukrajnában.
A hitelminősítő által felvázolt jövőkép szerint az ukrán bankok nyeresége nem lesz elég a veszteségek fedezésére és emiatt az idén minden bizonnyal negatív előjelű adatokat közölnek majd.