Rjabkov hangsúlyozta, hogy Moszkva rákényszerült az Új START-szerződésben való részvételének felfüggesztésére, mivel Washington segítséget nyújtott Ukrajnának abban, hogy stratégiai fontosságú orosz célpontokat támadjon meg.
Az orosz külügyminiszter-helyettes közölte, hogy az Egyesült Államok és nyugati szövetségesei Oroszország stratégiai vereségét akarják látni Ukrajnában.
"A helyzet tovább romlott, miután az Egyesült Államok megpróbálta felmérni az Új START-szerződésben körvonalazott orosz stratégiai létesítmények biztonságát, segítséget nyújtva a kijevi rezsimnek az ellenük irányuló fegyveres támadások végrehajtásában" - fogalmazott Rjabkov.
"Ilyen körülmények között kénytelenek voltunk bejelenteni a szerződés felfüggesztését" - fűzte hozzá.
Az orosz külügyminiszter-helyettes részvétele elleni tiltakozásul az Egyesült Államok, Franciaország, és más nyugati országok ENSZ-nagykövetei az üléstermen kívül maradtak, és kék-sárga ukrán zászlók előtt az Ukrajnával való szolidaritásukat fejezték ki.
"Világossá akartuk tenni, hogy mi, nagykövetek nem fogjuk holmi orosz külügyminiszter-helyettesek hazugságait és ferdítéseit hallgatni a leszerelési konferencián vagy az Emberi Jogi Tanács ülésén"- mondta Simon Manley brit ENSZ-nagykövet.
"Meg akarjuk mutatni, hogy Ukrajnával vagyunk nap nap után, és támogatjuk a szabadságáért folytatott küzdelmét" - tette hozzá.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a múlt héten jelentette be, hogy Oroszország felfüggeszti részvételét az Új START-szerződésben, és kedden alá is írta az ezt hatályba léptető törvényt.
A stratégiai nukleáris robbanófejek számát korlátozó egyezményt 2010-ben Barack Obama akkori amerikai elnök és orosz kollégája, Dmitrij Medvegyev írta alá. Rjabkov csütörtökön kijelentette, hogy Oroszország továbbra is betartja a stratégiai támadófegyverekre vonatkozó korlátozásokat az egyezmény alapján.
A 2026-ban lejáró szerződés mindkét ország számára lehetővé teszi, hogy személyesen ellenőrizzék egymás nukleáris arzenálját, de az ukrajnai háború következtében kialakult feszültségek miatt leállították az ellenőrzéseket.
Újságíróknak nyilatkozva a miniszterhelyettes később elmondta: a döntés ellenére Oroszország továbbra is tartani fogja magát a stratégiai fegyverekre vonatkozó megkötésekhez, így Moszkva nem fog nukleáris fegyvereket tesztelni, amennyiben Washington is tartózkodik a hasonló jellegű tevékenységektől. Hozzátette ugyanakkor: "Oroszországnak ettől függetlenül fel kell készülnie a legrosszabbra".
(MTI)