Marine Le Pen, a Nemzeti Front jelöltje és Emmanuel Macron volt szocialista gazdasági miniszter, független jelölt, mielőtt megkezdődik élő televíziós vitájuk a Párizstól északra fekvő La Plaine-Saint-Denisben négy nappal a francia elnökválasztás második fordulója előtt, 2017. május 3-án. Forrás: MTI/EPA/AFP pool/Eric Feferberg |
Nagy változás előtt áll Franciaország, ma 47,5 millió választópolgár dönthet arról, hogy végül az Európa-barát és független Emmanuel Macron vagy a Frexitet pártoló EU-ellenes Marine Le Pen töltheti be az államfői tisztséget a következő öt évben. Ahogy arról már korábban írtunk, a legutolsó felmérések szerint továbbra is Macron a kedveltebb jelölt a franciák körében, sok közvéleménykutató az ő diadalát borítékolta, mivel a szavazatok 61,5-62 százalékát szerezheti meg. A hivatalos választáson azonban még bármi megtörténhet.
Az anyaországban vasárnap reggel 8 órakor nyitottak ki a szavazóhelyiségek, az urnákat pedig a kisebb szavazókörökben este 7-kor, a nagyvárosokban este 8-kor zárják. Az első hivatalos eredményeket is már este 8-tól lehet várni, a szavazatok számlálása azonban eltarthat reggelig. Franciaország tengerentúli területein és megyéiben, illetve a nem Európában tartózkodó 1,3 millió választópolgár számára közép-európai idő szerint már szombat délben megkezdődött az elnökválasztás második fordulója.
Lesz mit számlálni?
Mit nyernénk, ha Macron győzne? A Coface szerint Magyarországnak sem mindegy, ki ülhet majd az elnöki székbe. >>> |
A közvélemény-kutatások szerint ugyanakkor a részvételi hajlandóság franciaországi viszonylatban viszonylag alacsony, a jogosultak háromnegyede kíván az urnákhoz vonulni, ami alacsonyabb, mint az első fordulóban, amikor is a választók közel nyolcvan százaléka szavazott.
A franciák egyébként 1958 óta immár tizedik alkalommal választják meg közvetlen szavazással a köztársasági elnököt, akinek mandátumát 2000-ben népszavazással hétről öt évre csökkentették. A mostani két okból is rendkívüli választás: ez az első alkalom, hogy nem került be egyik hagyományos bal- vagy jobboldali párt jelöltje sem a második fordulóba, másrészt ez az első, hogy rendkívüli állapot idején tartanak választásokat. Utóbbi a 2015-ös párizsi merénylet óta van érvényben.
Belenyúltak az oroszok?
Macron kampánystábja még péntek este közölte, hogy "jelentős és összehangolt számítógépes támadás" áldozata lett, ennek következtében több tízezer levél, fénykép és más belső dokumentum került nyilvánosságra a közösségi médiában. Értékelésük szerint a támadás "a demokrácia destabilizálására irányul, ahogy az az Egyesült Államokban is történt a legutóbbi elnökválasztás alatt", erről korábban itt írtunk bővebben a Privátbankár.hu-n. >>> |