Az Egyesült Államokban a koronavírussal fertőzöttek száma már meghaladja a 3,6 milliót, vagyis minden száz amerikai közül legalább egy polgár fertőzött a potenciálisan halálos vírussal. Az elmúlt 7 napban az átlagos napi új fertőzöttek száma meghaladta a 62 ezret – ami az egy hónappal ezelőtti adat háromszorosa.
Veszélyes a korai nyitás
A déli szövetségi államok nagyvárosainak – köztük Orlando, Miami, San Antonio, Dallas, Houston és Phoenix – kórházaiban gyakorlatilag beteltek az intenzív osztályok és a halottasházak (ezért Texasba több tucat mobil halottaskocsit rendeltek). Florida 54 kórházának jelenleg egyetlen egy intenzív ágya sincs üresen. A dinamikát jól mutatja, hogy a Washingtoni Egyetem közegészségügyi intézete (Institute for Health Metrics and Evaluation) azt jelentette, hogy november 1-jéig az USA-ban 224 089-en halhatnak bele a koronavírus-fertőzésbe – az intézet egy hét alatt 20 ezerrel módosította felfelé a becslését.
Az USA-t beleértve a világban az utóbbi hetekben főként azon országokban szabadult el a fertőzöttség, ahol a szakemberek intelmei ellenére a politikusok túl korán újranyitották a gazdaságot. Az újranyitás nagy szószólói közül többen már megfertőződtek, így Kevin Stitt, Oklahoma kormányzója és Morgan Griffith, a képviselőház tagja. A súlyosan fertőzött Florida és Georgia szövetségi államokban a republikánus kormányzók viszont a mai napig nem tették kötelezővé a szájmaszk használatát.
Üssük a tudományt
A Fehér Ház mindeközben politikai viharba keveredett, miután Trump és több tanácsadója útszéli hangnemben ment neki Anthony Fauci elismert járványügyi szakembernek, aki korábban az elnök járványügyi tanácsadója volt. Trump és Fauci már jó ideje nem beszél egymással közvetlenül, mivel a Nemzeti Allergia- és Fertőzéstudományi Intézet (National Institute of Allergy and Infectious Diseases – NIAID) igazgatója nem egyszer jelezte nyilvánosan, ha úgy érezte, hogy az elnök megalapozatlan nyilatkozatokat tesz a járvánnyal kapcsolatban.
Trump a múlt héten két interjújában is Fauci „számos tévedéséről” beszélt, de a Fehér Ház tudományellenes csapkodására szerdán Peter Navarro, a Fehér Ház kereskedelmi főtanácsadója tette föl a koronát. A USA Today-ben közölt, óriási vihart kavart írásában a mindenfajta közegészségügyi tapasztalatnak híján lévő tanácsadó kifejtette, hogy Fauci minden alkalommal tévedett, amikor kettejük között szóváltásra került sor.
Dráma a színfalak mögött
A járvány feletti ellenőrzés mára bizony kicsúszott Washington kezei közül, a pénzügyi stabilitás látszatát pedig csak úgy sikerül megőrizni, hogy március óta az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed gyakorlatilag havonta ezermilliárd dollár értékben vásárol értékpapírokat, köztük bóvlikötvényeket. Ezen a ponton ki kell emelnünk, hogy az Egyesült Államoknak több mint 200 évre volt szüksége, mire 1981 negyedik negyedévében először átlépte a szövetségi államadósság az ezermilliárd dollárt. Napjainkban ehhez már egyetlen hónap is elég.
A fedezetlen pénzcunami egyik, nem igazán propagált mellékhatása, hogy a Deutsche Bank Securities becslése szerint az amerikai cégek ötöde már valójában „zombi” cégnek tekinthető, amelyek csakis a nulla kamatláb és az ultra alacsony szintű hitelek mellett tudják fedezni a kamatköltségeit. „Zombinak” nevezik az USA-ban azokat a cégeket, amelyek esetében az adósságszolgálat költségei már meghaladják a profit nagyságát, ezért csak folyamatos hitelfelvétellel tudnak (látszólag) életben maradni.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)