A további konfliktusok a CDU-val programozva vannak abban a dokumentumban, amelyet a CSU (a CDU bajorországi, szintén konzervatív testvérpártja) állított össze a menekültüggyel kapcsolatos követeléseiről – írja a bajor BR24 honlapja. Ebben az van, hogy a befogadott menekültek számát évi 200 ezerben kéne maximálni, a tartózkodási jog nélküli menekülteket konzekvensen ki kell utasítani. Meg kell tiltani a burka viseletét, és meg kell szüntetni a kettő állampolgárságot, tranzitzónákat kell felállítani.
A követelések nagy része nem új, de egybe csomagolásuk igen. A CSU törvényt szeretne a bevándorlás korlátozásáról, amelyben a keresztény-nyugati kultúrkörből származó bevándorlók előnyt élveznek. Szerintük az államnak kell eldöntenie, kiket fogad be, nem a migránsoknak. A menekülés okainak felszámolása mellett arra is törekednének, hogy a menekülteket minél hamarabb visszaküldjék a származási országukba.
A BR24 szerint ez a követeléscsomag, amelyet a hétvégén a párt elnöksége elé készülnek terjeszteni, tovább élezi majd az ellentéteket a koalíciós partner CDU-val és Angela Merkel kancellárral.
Más vitás kérdésekről is szólnak, az Oroszországgal szemben bevezetett szankciók leépítését kérik, biztonsági okokból a hadsereg belföldi bevezethetőségét szorgalmazzák és lehetővé akarják tenni egyes személyes adatok számítógépes tárolásának meghosszabbítását. Szupergyors internetet vezetne be egész Bajorországban, csökkentené a szülők nyugdíjjárulékát és vitába száll a szocialista SPD-vel is, amely mindenféle adóemelés ellen tiltakozik.
A CSU az AfD-t (a szélsőjobboldali, idegenellenes, rasszista pártot) szajkózza – írja a Süddeutsche Zeitung kommentárja. Angela Merkel kancellár nemrég intett mérsékletre, most pedig a CSU egy nagy pofonnal felérő követelésekkel jött elő. A nyugati kultúrkörből jövő bevándorlók előnyben részesítése, a burka és a niqab viseletek betiltása a szerző szerint olyan ötletek, mintha éjféli sörsátor-látogatás során születtek volna.
Angela Merkel a napokban szólította fel a felelősséget viselő német politikusokat a „verbális leszerelésre”, szóhasználatuk finomítására. Mondván, hogy ha az ő szóhasználatuk is eszkalálódik, akkor az ellenfeleik fognak nyerni. (Valószínűleg a szélsőjobbra gondolt.)
A szerző cáfolja a CSU több állítását, például a muzulmán nők 70 százaléka Németországban még kendőt sem tesz a fejére, burkát és niqab-ot pedig csak néhány százan hordanak, a menekültek számának korlátozása pedig alkotmányellenes lenne. Megállapítja, hogy eddig az olyan kísérletek, amelyek az AfD-t jobbról próbálták előzni, csak a CDU szavazatvesztéséhez vezetett.
A Handelsblatt a baloldali SPD egyik vezetőjét idézi, aki szerint a CSU-nál az „értelem a bőrnadrágba csúszott le”. Szerinte az SPD az alkotmányos jogokat csorbítaná, ami nagyon tetszeni fog majd a szélsőjobboldali AfD-nek. A Zöldek egyik politikusa szerint Horst Seehofer jobboldali populista követeléseket hangoztat, és a CSU-t az AfD bajor szárnyává akarja alakítani.
Maga az AfD is úgy gondolja, hogy a CSU követeléscsomagja nekik kedvez leginkább. Elsősorban azért, mert a CSU, amely a kormányzó koalíció tagja, csak beszél erről, jó pontokat akar szerezni a társadalomban, de valójában nem tesz semmit. Ha cselekedne is, akkor az AfD-nek nehezebb lenne – mondta a szélsőséges szervezet egyik vezetője.