A csalódást keltő teljesítményt részben magyarázza, hogy szeptemberben a német ipar is gyengén teljesített, havi szinten visszaesést mutatott, derült ki a ma közzétett német adatokból – fogalmaz kommentárjában Virovácz Péter, az ING elemzője
A KSH még nem közölte a volumenindexet alkotó részletes adatokat, azonban feltételezhető, hogy az augusztusban nagyon jól teljesítő járműgyártás és gépgyártás hozott ezúttal a vártnál rosszabb eredményt.
Jöhet még növekedés
A csökkenés különösen érdekes, hiszen a beszerzési menedzser index alapján növekszik a teljesítetlen rendelésállomány, és új megrendelések is vannak az iparban szép számmal. Ennek fényében elképzelhető, hogy az ipari termelés növekedésének gátját a kapacitáskorlátok jelentik, elsősorban az egyre problémásabbá váló munkaerőhiány. A német hatás mellett tehát ez is egyre erőteljesebben közrejátszhat az ipar hazai teljesítményének alakulásában.
Előre tekintve, a következő hónapokban ennek ellenére emelkedés várható a termelési volumen tekintetében, így decemberre az ipari termelés összesített évi növekedése meghaladhatja a jelenlegi 1,5 százalékos szintet.
A szektor kibocsátásának váratlan süllyedése mögött egyedi tényezők állhatnak Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint, amit részben a Suzuki modellváltása okozhatott. A következő hónapokban újra élénkülhet az ipari termelés, amit decembertől a műszakok Audinál tervezett visszafogása fékezhet.
Az idei évben 1,5 százalék körül alakulhat az ipari termelés növekedési üteme, míg az alacsony idei bázis miatt jövőre 5 százalékra gyorsulhat a növekedés. Lényegesebb gyorsulásra 2018-ban számítunk, amikor újabb jelentős autóipari kapacitások lépnek üzembe. Az ipari termelés harmadik negyedéves teljesítménye miatt a harmadik negyedéves GDP növekedés elmaradhat a korábbi, 2,7 százalékos várakozásunktól.