Az amerikai felmondást követően az iráni atomalku többi részvevője a szerződés fenntartásán dolgozik, annak fontossága miatt - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a német hivatali partnerével, Heiko Maasszal közösen tartott sajtótájékoztatóján. Az atomalku felrúgásának körülményeiről itt írtunk részletesebben is a Privátbankáron. >>>
Az USA megsértette a BT határozatát
Lavrov szerint a megmaradó részes államoknak (Oroszország, Franciaország, Nagy-Britannia, Kína, Németország, Irán) az egyezségből való amerikai kilépés után operatív módon értékelniük kell a kialakult helyzetet, konzultálniuk kell egymással és ki kell dolgozniuk azokat a lépéseket, amelyek szükségesek a szerződés megőrzése szempontjából. Az orosz külügyminiszter szerint Washington az atomalku felmondásáéval megsértette az ENSZ Biztonsági Tanácsának vonatkozó határozatát.
Maas rendkívül fontosnak nevezte, hogy Teherán tartsa magát az atomalkuban foglalt kötelezettségeihez, és hangot adott reményének, hogy Moszkva hatást gyakorol rá ennek érdekében. Megerősítette: Oroszország és Németország egyetért abban, hogy a szerződést fenn kell tartani. A német politikus úgy vélekedett, hogy Moszkva nélkül nem lehet megoldani a szíriai konfliktust.
Az Iránnal való további együttműködés miatt kilátásba helyezett amerikai szankciókkal kapcsolatban Lavrov közölte, hogy az Egyesült Államok nem terjesztheti ki belső törvényeit Teherán partnereire. Mint mondta, az ENSZ által feloldott gazdasági büntetőintézkedéseket már nem lehet visszaállítani.
Az orosz miniszter hangsúlyozta, hogy Oroszország óva intette Izraelt és Iránt a közöttük meglévő konfliktus kiélezésétől, amely kihathat az egész régióra.