Angela Merkel bosznia-hercegovinai látogatása. Forrás: EPA |
Angela Merkel a Berliner Morgenpost című lapban megjelent interjúban kiemelte, hogy Németországban az alaptörvényből következő "világos jogi alapokra" épül fel a menekültügyi szabályozás. A politikai menedékjog alapvető emberi jog, és ez a jog "nem ismeri a menedékkérők számának korlátozását".
Németországnak erős, gazdaságilag egészséges országként megvan az ereje, hogy megtegye mindazt, ami szükséges - tette hozzá a kancellár. Ugyanakkor az embereknek van érzékük a méltányosságra, és elvárják, hogy Európában mindenki ugyanúgy elfogadja ezt a feladatot, mint mi - mondta.
Akit nem üldöznek, annak tágasabb
Annak érdekében, hogy befogadni és integrálni tudják a valóban védelemre szorulókat, a másik oldalon szükséges, hogy visszatérjenek a hazájukba mindazok, akik láthatóan nem rendelkeznek a Németországban maradás perspektívájával. "Ezen is dolgozunk" - jegyezte meg Merkel.
Orbán: Nagyon őrizzük majd a határt „A kvóta mit old meg? Arra nincsen válasz. Mit old meg, ha százezer embert szétosztunk, és közben milliók jönnek?” – mondta Orbán Viktor miniszterelnök az Index.hu szerint Kötcsén. Szeptember 15-ig az illegális határátlépés szabálysértés, még a magyar újságírók is viccelődhetnek vele. Szeptember 15. után bűncselekmény lesz. Lépésről lépésre ellenőrizni fogjuk a határt a teljes határzárig – mondta Orbán. Éjszaka Orbán többször egyeztetett az osztrák kancellárral, a hét elején személyesen is találkozniuk kell. (…) „A bevándorlás utánpótlása hihetetlen, tízmilliók fognak jönni, és már most nemcsak háborús övezetekből jönnek” – állította a miniszterelnök. |
Németország álláspontja eddig is az volt, hogy a védelemre szorulókat be kell fogadni, és minél hamarabb vissza kell juttatni hazájukba mindazokat, akiket nem ér üldöztetés. Ez mindenekelőtt a nyugat-balkáni menedékkérőkre (Albánia, Bosznia-Hercegovina, Koszovó, Macedónia, Montenegró és Szerbia állampolgáraira) vonatkozik, akik a Németországban a menedékjog iránti kérelmet benyújtók nagyjából 40 százalékát teszi ki.
22 600-an már elmentek
A Der Spiegel szombati száma azt írta, hogy az idén már tízezernél is több menedékkérőt toloncoltak vissza hazájukba, körülbelül annyit, mint tavaly egész évben. A tartományok egyre határozottabban hajtják végre a kitoloncolásról szóló hatósági döntéseket.
Sokan önként távoznak Németországból a kérelmük elutasítása után, az idei első fél évben 12 600-an voltak. Körükben 85 százalékos volt a nyugat-balkániak aránya - írta a Der Spiegel.
Idén még 75 ezret elküldenének
A szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatal (BAMF) elnöke, Manfred Schmidt a hírmagazinnak azt mondta, hogy az év végéig további 75 ezer nyugat-balkáni menedékkérő ügyét zárják le. Várhatóan néhány kivételtől eltekintve az összes kérelmet elutasítják, majd a döntéseket aztán következetesen végrehajtják.
A nyugat-balkáni menedékkérők körében eddig is 99 százalék fölött volt az elutasított kérelmek aránya. Ugyanakkor a menedékkérőkről az eljárás végéig - átlagosan több mint 5 hónapig - gondoskodni kell, ami erősen megterheli a menekültügyi ellátórendszert.
Kevesebb pénz, kevesebb menekült?
A kormány ezért most egyebek mellett azt tervezi, hogy csökkentik a pénzbeli ellátás arányát a természetbeni ellátás javára, hogy ezzel is csökkenjen a német menekültügyi rendszer vonzereje a nyugat-balkáni országokban. (Információink szerint a menekültek ellátás mellett havi 130 euró zsebpénzt is kaptak eddig, amit a németek egy része is túlzásnak tart – a szerk.)
A német kormány még szeptemberben elfogad egy javaslatcsomagot a menekültügy újraszabályozásáról, és erről októberben dönthet a törvényhozás. Németországba az idén 800 ezer menedékkérő érkezhet a kormány előrejelzése szerint. Ez a tavalyinak a négyszerese. Több tartományi vezető szerint a már háromszor fölfelé módosított előrejelzést is felülírhatja az idő, így akár az egymilliót is elérheti a menedékkérők száma.
Merkel gyilkosságoktól tart és hadat üzent a neonáciknak A német szélsőjobb által elkövetett, menekültszállások elleni támadások tetteseit a törvény teljes szigorával, kemény ítéletekkel fenyegette meg tegnap Angela Merkel az AFP/DPA tudósítása szerint. Figyelmeztetett egy új jobboldali terrorizmus kialakulásának veszélyére. Ébernek kell lennünk, figyelnünk kell a legújabb folyamatokat, és aktívan kell ellenük fellépnünk – mondta. A kancellár nem szeretne újra olyan szégyent, mint korábban a szélsőjobboldali NSU gyilkosságsorozata. Szerinte a menekültek elleni támadások nem egyeztethetők össze Németország értékeivel. Az NPD szélsőjobboldali párt sokak által szorgalmazott betiltásával kapcsolatban azonban szkeptikus, szerinte ha egy pártot be is tiltanak, a szélsőjobboldali gondolatok attól még megmaradnak. |