5p
A NATO legitimitási problémákkal küzd és idegesen készül júliusi varsói csúcstalálkozójára.

David Engels belga ókortörténész szerint a Római Köztársaság hanyatló szakasza, vagyis az időszámítás előtti I. század, illetve az európai társadalom jelenlegi válsága között fennálló párhuzamok különösen szembetűnőek. A hagyományos vallások és értékek pusztulása, a populizmus, a tömeges bevándorlás, az aszimmetrikus háborúk, végül pedig fokozatos recesszióba süllyedés és polgárháború-közeli állapotok – mindez nemcsak korunkat jellemzi, hanem Engels szerint a köztársaság utolsó éveit is, mielőtt az a belső ellentmondások következtében össze nem omlott, és egy népszavazással palástolt, tekintélyelvű rendőrállamnak át nem adta a helyét.

Engels kiemeli, hogy napjainkban az európai intézmények ahelyett, hogy az európai népek között fennálló szoros kulturális rokonságot tartanák szem előtt, hogy e nyomasztó időkben megteremtsék a szolidaritást, inkább az egyenjogúság és a tolerancia – kizárólag európai alapértékeknek tartott – elvont elképzeléseiről áradoznak. Holott ezen értékeket mondjuk Dél-Koreával és Japánnal is osztjuk, mégpedig anélkül, hogy őket ezért európai államoknak tartanánk.

NATO kérdőjelek

De nemcsak az EU, hanem egy másik hidegháború által szült formáció, a NATO is legitimitási problémákkal küzd. Három hét múlva Varsóban rendezik a védelmi szövetség nagyszabású csúcstalálkozóját és az előjelek nem rózsásak. Számos európai tagállam az ígéretei ellenére nem növeli a védelmi kiadásait - Olaszország, Horvátország és Bulgária pedig egyenesen csökkenti azokat. És akkor még nem beszéltünk Donald Trump vezető republikánus elnökjelölt nyilvános kijelentéseiről, amelyekben „feleslegesnek” nevezi azt a NATO-t, amely szerinte csak „lenyúlja” az USA erőforrásait és nem igazán érdekelné, ha a védelmi szervezet felbomlana.

Az eurózóna harmadik legnagyobb gazdaságaként funkcionáló Olaszországban egyéb gondok is vannak, hiszen az eurószkeptikus párt lett az utóbbi időben legnépszerűbb politikai formáció. Mi több, az olaszok 58 százaléka szeretne népszavazást az EU tagságról és 48 százaléka meg is szavazná a kilépést. Nem sokkal szívderítőbb a helyzet Franciaországban sem, ahol 55 százaléka a megkérdezetteknek támogatna egy ilyenfajta népszavazást és 41 százalékuk lépne ki az EU-ból.

Párizs egyébként is egyre inkább csúszik vissza abba a hagyományos szkeptikus pozíciójába a jelenlegi szocialista kormányzata alatt, amely a NATO-t az amerikai politika hatalmi eszközének tartja, amely a büszke gallok nemzeti szuverenitását korlátozza. A francia hadsereg egyébként is kapacitásainak határára érkezett a Maliban, a Közép Afrikai Köztársaságban, Észak Afrikában és Szíriában folytatott beavatkozásainak következtében – hogy a hazai, terrorizmus elleni katonai őrjáratokról már nem is beszéljünk.

Hogyan viszonyuljon Moszkvához?

A NATO-nak azt is el kell döntenie, hogy miképpen reagáljon az új orosz katonai doktrínára, amely az ellenfél terület-nyerésének megakadályozására taktikai nukleáris csapásokat tesz lehetővé. Egyes NATO-tagállamok szerint Moszkva már nukleáris fegyvereket állomásoztat a Kalinyingrádi körzetben és a Balti tengeren, ahol egy korábbi hadgyakorlat során közszemlére is tette őket. A Kreml nem tisztázta, hogy azóta visszavonta-e ezeket a fegyvereket.

Káncz Csaba

Oroszország és a Nyugat közötti kapcsolat tehát továbbra is feszült, bár az ukrán konfliktus kitörése óta először ülésezett a NATO-Oroszország Tanács (NRC) áprilisban. Az szinte bizonyosra vehető, hogy pár hónappal az amerikai elnökválasztás előtt nem várhatók nagyszabású döntések a varsói csúcson, de az általános irányokról megegyezés születhet. Ezért az 1967-es Harmel jelentés szellemében - amely meghatározta a NATO hosszú távú politikáját - a Nyugatnak az elrettentés és a párbeszéd kettős stratégiáját kell követnie Moszkvával kapcsolatban. A NATO tagjainak tartaniuk kell magukat ahhoz a korábbi elkötelezettségükhöz, hogy nem terveznek taktikai nukleáris fegyvert telepíteni Közép- és Kelet-Európába.

2014 szeptemberében, amikor a walesi NATO közgyűlésen a következő tanácskozás színhelyéül Varsót jelölték ki, akkor a szövetség tagjai szimbolikusan azt üzenték: nem hagyják magukra a növekvő orosz fenyegetéssel szembesülő „keleti végek”-et. Az új döntésnek megfelelően a NATO négy zászlóaljat telepít rotációs rendszerben Lengyelországba és a Balti-államokba, de a jelenlegi tudás szerint Oroszország kordában tartására a kontinens nyugati felén lévő elrettentő kapacitások elégségesek, így komolyabb keleti csapattelepítés taktikai szempontból feleslegesnek minősíthető. Az pedig közben egyre világosabban látszik, hogy Kelet-Ukrajnában a rendezéséhez nem elegendők a szankciók és a katonai eszközök. Valószínűleg nagyobb politikai nyomásgyakorlásra lesz szükség a kijevi kormányzatra és parlamentre, hogy teljesítsék korábban vállalt kötelezettségeiket, különösen, ami a Donbassz régió státuszára vonatkozik.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG