A kiigazítatlan termelési adatok 4 százalékos éves növekedést tükröztek. Havi összevetésben, májushoz képest 1,2 százalékkal csökkent a termelés volumene, a szezonális hatásoktól szűrt mutató szerint. A KSH jelentését itt dolgoztuk fel. >>>
Összességében jó első félévet zárt a magyar ipar, hiszen az első félévben látott éves növekedési ütem átlagosan 5,6% volt. Ürmössy Gergely, az Erste vezető makrogazdaságo elemzője szerint ez az érték azt jelzi, hogy a magyar ipar eddig képes volt profitálni a fellendülő európai konjunktúrából. A beszerzési menedzserindexek, illetve bizalmi indexek arra engednek következtetni, hogy a következő hónapokban is folytatódhat az ipari termelés bővülése. Az év egészében 5-6% körül alakulhat az ipari termelés növekedési üteme.
Jövőre még tovább nő a hazai autóipar
A Takarékbank elemzője, Suppan Gergely szerint következő hónapokban tovább gyorsulhat az ipari termelés részben a tavalyi alacsony bázis, részben újabb kapacitások üzembe helyezése (élelmiszeripar, gumiipar, elektromos autó akkumulátor gyártás), részben pedig az egyre erősebb európai konjunktúra hatására, amit tükröz, hogy történelmi csúcsra ugrott a német Ifo index, valamint a hazai ipari bizalmi index, egyes hónapokban akár kétszámjegyű növekedés is lehetséges.
Az alacsony tavalyi bázis és egyes új élelmiszeripari, gumiipari, valamint autóakkumulátor gyártó kapacitások üzembe helyezése miatt idén 7 százalékra gyorsulhat a növekedés. Lényegesebb gyorsulásra 2018-ban számít az elemző, amikor újabb jelentős autóipari kapacitások (Audi, Mercedes) lépnek üzembe. 2010 óta az ipari termelés mintegy 29,3 százalékkal bővült.
Alapvetően ment nagyot a hazai ipar
Virovácz Péter, az ING szenior elemzője szerint bár ezek még csak előzetes adatok, azaz a részleteket nem látni, de várhatóan továbbra is az autó-, vegy-, elektronikai és gyógyszeripar teljesíthettek kiemelkedően, miközben szinte minden terület várhatóan növekedést mutatott.
Annak ellenére, hogy a júniusi adat a vártnál némileg gyengébb lett, a hazai ipar az első fél évben kiemelkedően teljesített.
Ami az ipar GDP-növekedéssel kapcsolatba hozható hatását illeti, a második negyedévben mind éves, mind negyedéves összevetésben lassabb volt az ipari növekedés üteme, mint az első negyedévben. Ez alátámasztja az ING azon várakozását, miszerint a második negyedévben lassulhatott a magyar GDP-növekedés.
A magyar ipar rövidtávú kilátásaival kapcsolatban azonban változatlanul optimizmusra ad okot a felméréseken alapuló puha indikátorok magas szintje, valamint a kedvező külső gazdasági környezet. Ugyanakkor az iparvállalatok már több mint 80 százaléka panaszkodik munkaerőhiányra, ami komoly korlátot jelenthet a termelés jövőbeni felfutásában – írja az elemző.