5p
Miközben sokan az ukrán-orosz háborúra figyelnek, sok közgazdász inkább a skót népszavazásra koncentrál, amelynek földcsuszamlásszerű gazdasági-pénzügyi következményei lehetnek. Vannak, például, akik szerint Skóciának kiválása esetén azonnali IMF-hitelre lenne szüksége.

Azt hihetnénk, hogy Skóciából egy újabb Kanada lesz, de sokkal valószínűbb, hogy Spanyolországként végzi majd, csak napsütés nélkül – idézgetik két napja a világsajtóban Paul Krugman híres közgazdászt. Aki azt is hozzáteszi, hogy a font sterling használatát erre az esetre szintén nem tartja jó ötletnek, szerinte „a politikai függetlenség és a megosztott fizetőeszköz kombinációja nem más, mint a katasztrófa receptje”.

De sok más közgazdász, a Deutsche Banktól a Blackrock Alapkezelőig, a Credit Suisse-től a Goldman Sachs-ig beláthatatlannak, leginkább beláthatatlanul rossznak ítéli a kiválás következményeit, és minimum mély recessziót jeleznek előre erre az esetre – derül ki a BBC News gyűjtéséből.

Csúnyán elszállt az opciós piac

„Az ukrajnai események fényében elhalványul a skót népszavazás ügye, pedig potenciálisan földindulás-szerű változásokat hozhat, ha Skócia tényleg úgy dönt, hogy good-bye” – írja az Aegon Alapkezelőhöz közel álló Total Return Blog is. „A font már hetek óta gyengül… a spot árfolyam mellett már opciós piac is elszállt, mint a győzelmi zászló, és a historikushoz képest elképesztő magasságokba szárnyalt az opciós piacon árazott árfolyam-bizonytalanság, azaz az opciós volatilitás. Úgy tűnik, páran be vannak tojva, hogy mi lesz, ezért aztán az opciós piacon igyekeznek, mára gyakorlatilag bármi áron, biztosítást vásárolni arra az esetre, ha megtörténik az elképzelhetetlen” – írják.

De mi van a skót szoknya alatt?

De mit kell tudni Skóciáról, mint önálló gazdaságról? – teszi fel a kérdést a blog egy másik cikkében. „Skócia a válság előtt 2-3 százalékkal növekedett, most inkább csak zötyög. Ebből a szempontból nem különbözik lényegesen Európától” – írják. Összességében jellemző, hogy kevés az adat, ami Skóciáról, mint önálló gazdasági egységről rendelkezésre áll, például nincs hivatalos inflációs adata sem. (Az egyik skót közszolgálati szakszervezet szerint az infláció Skóciában 2012-ben 3,5, 2013-ban 2,8 százalék volt.)

(Fotó: Wikimedia Commons)

„A skót függetlenség gazdasági értelmét megkérdőjelezők leginkább azt hozzák fel, hogy Skócia jelentős külső egyensúlyhiánnyal küzd: a nemzeti számlákban mérhető export és import különbözete, ami nem egyenértékű sem a külkereskedelmi egyenleggel, sem a folyó fizetési mérleggel, de a nagykép szempontjából mégis releváns, mintegy nyolc százalékos külső egyensúlyhiányt jelez.”

A skót font leértékelődésre lenne ítélve

Ez főleg Nagy-Britanniával szemben áll fenn, ezért arra a következtetésre jut a szerző, hogy „úgy tűnik, Skócia egymaga Nagy-Britannia nélkül nem állna meg a lábán, illetve ha lenne skót font, akkor annak rövid idő alatt masszívan le kellene értékelődnie az angol fonttal szemben, különben Skócia néhány év alatt jelentős külső adósságot halmozna fel.” A két független ország között ugyanis valószínűleg nem lenne valutaunió. „A probléma az, hogy amennyiben a külső egyensúlyhiányt devizaleértékeléssel orvosoljuk, nem gazdasági (és társadalmi) szerkezetváltással, akkor abból csak elszegényedés lesz” – így a Total Return Blog.

A kutya egyébként szerinte a költségvetési bevételeket turbózó olajbevételeknél van elásva. Ha az északi-tengeri olajbevételeket nem lakosságarányosan, hanem területarányosan osztaná fel Nagy-Britannia, akkor a skót deficit lefeleződne. Az elmúlt pár évben az északi tengeri olajbevételek azonban a visszaeső volumenek miatt csökkentek, és a prognózisok szerint később is tart majd ez a trend.

Azonnali IMF-segítség kellene?

„Bár még több, mint egy hét van hátra van a skót függetlenségi szavazásig (szeptember 18), a piac már a lehetséges közép és hosszú távú következményekre figyel. Az utolsó közvélemény-kutatás szerint az elválásra, azaz az igenre voksolók aránya már meghaladta az 50 százalékot” – írta az Equilor keddi hírlevele.

A független Skócia költségvetési hiánya a CEBR kutatóintézet becslése alapján elérné a GDP 6,4 százalékát, míg az „egyedül maradó Anglia” GDP-arányos hiánya 5,7 százalék lenne. „Valószínű, hogy állampapírjait csak hozamfelárral tudná értékesíteni, az első évben finanszírozási igénye elérné a kilencmilliárd fontot. Egyes vélemények szerint a megalakulás után az ország kénytelen lenne azonnali IMF segítséget igényelni” – jegyzik meg.

Nem tarthatnák meg az angol fontot

Megtartanák-e az angol fontot fizetőeszközként? Az Equilor szerint nincs olyan angol politikai párt, amelyik támogatná az elképzelést és az EU sem fogad be olyan országot, amelynek nincs saját monetáris hatósága.

Ha a NEM győz a népszavazáson, de a többség nem meggyőző, 5-10 éven belül újra felmerülhet a kérdés. A bizonytalanság pedig arra késztetheti a nagyvállalatokat, így pl. az RBS-t vagy a Standard Life-ot, hogy elhagyják skót bázisaikat. Ha az IGEN nyer, az a font azonnali gyengülésével járna.

Kapkodó politikusok, alkalmazkodó vállalatok

„A részvényeknél ennél árnyaltabb a kép: az elemzők egyetértenek abban, hogy a skót részvények vesztenének értékükből, de az angol részvények között nyertesek is lennének. Csökkenhetne az árfolyam a BG Group, az RBS, a Lloyds, Diageo és a BAE Systems esetében, míg az EasyJet, a Ryanair és az IAG nyerhetnének az ügyön” – írja a brókercég.

Ma reggeli hírlevelében pedig szintén az Equilor arról tudósított, hogy kapkodásba csapott át az angol politikai vezetők kampánya, miután a hétvégén kiderült, van esély arra, hogy Skócia függetlenedjen a jövő heti népszavazáson. Sorra fogalmazzák meg a skótoknak kedvező politikai döntési javaslatokat, amelyekre az elkövetkezendő hónapokban kerülne sor, ha a skótok maradnak. A miniszterelnök például elrendelte, hogy a középületekre tűzzék ki a skót zászlót és felszólította erre Anglia lakosságát is, hogy ezzel jelezzék szimpátiájukat a skótok iránt.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az ukránok felé billen a legfrissebb matek, előzik az oroszokat
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 10:11
Az ukrán vállalatok alkalmazkodtak a katasztrofális üzleti környezethez, így a gazdaság külföldi támogatását kihasználva működőképesek maradtak. Egy évig még amerikai támogatás nélkül is kihúzhatják.
Makro / Külgazdaság Valakinek 394 milliárd forintos ajándékot hozhat a Jézuska
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 09:19
Különleges éve volt a szerencséseknek 2024 az Egyesült Államokban, ugyanis a Mega Millions játékban, ami a magyarországi ötöshöz lottóhoz hasonlít, sokan lettek multimilliomosok.
Makro / Külgazdaság Magyarország is szeretne róla példát venni, Németországból viszont egy pofon jöhet
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 08:22
Az OECD elkészítette a különböző országokra vonatkozó GDP-előrejelzéseit. India jókora előnnyel vezeti a mezőnyt. 
Makro / Külgazdaság „Nem vagyok biztos benne, hogy megvan az a 280 milliárd forint” – milyen csontvázak vannak Matolcsy György szekrényében?
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:35
Úgy tűnik, szabad elvonulást engedélyezett Matolcsy Györgynek Orbán Viktor, cserébe a távozó jegybankelnök is szépeket mond róla búcsúzóul. De mi van, ha esetleg mégis megkapargatják kicsit az ügyeit, például a a Kúria és az Alkotmánybíróság döntése szerint „közpénz-jellegüket el nem vesztett” milliárdokat kezdik keresni?
Makro / Külgazdaság Több tucatnyian kerültek kórházba romlott osztriga miatt
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:05
Több mint 80 beteg lett rosszul, miután nyers osztrigát ettek a Los Angeles-i étterembemutató rendezvényén. 
Makro / Külgazdaság Egy napja nem kap olajat több uniós ország sem a Barátság vezetéken keresztül
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:35
Magyarország is érintett, de a vezetéket üzemeltető orosz cég nem reagál.
Makro / Külgazdaság 4122 milliárdos hiánycéllal, 100 milliárdos tartalékkal vág bele Magyarország 2025-be – megszavazták a költségvetést
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 12:22
Megszavazták a jövő évi költségvetést, vajon utoljára még jól számolt Varga Mihály?
Makro / Külgazdaság Karácsony előtt még jön egy kellemetlen meglepetés a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:56
Szombattól változás jön az üzemanyagáraknál.
Makro / Külgazdaság A miniszterelnök szerint is bajban leszünk, ha januárban nem lő ki a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 08:48
Repülőrajtot kell venni 2025-ben, ez a siker kulcsa Orbán Viktor szerint. Donald Trump miatt is aggódik a kormányfő, derült ki pénteki rádiós megszólalásából.
Makro / Külgazdaság Mekkora fizetésre számíthat Magyarországon jövőre az átlagember?
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 08:30
Jelentős emelkedést mutatnak a magyarországi fizetések. Ahogy a reálbérmutató is szépen nőtt, amire nagy szükség is volt a tavalyi esés után. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG