Ahogy arról már korábban írtunk, némiképp visszavett a növekedés tempójából a gazdaság a tavalyi utolsó negyedévben, amikor 1,6 százalékkal nőtt a GDP. Az ING vezető elemzője, Virovácz Péter szerint gyenge növekedési ütemre lehet számítani, mivel mind az ipar, mind a kiskereskedelem a lassulás jeleit mutatta. Bár az ipar nem vette ki számottevően a részét a gazdaság pörgetéséből, a szakember szerint továbbra is a fogyasztás lehetett a húzóerő. Az ING összességében a 2017-es év során a tavalyinál kedvezőbb növekedési ütemre és 3,4 százalékos növekedésre számítanak, ezt közölte a bank a Privátbankár.hu-val.
A negyedéves eredmény egyébként alulmúlta a várakozásokat, a Takarékbank elemzője, Suppan Gergely szerint az ipar és a kiskereskedelem gyengélkedése mellett a külkereskedelem is szerepet játszott a növekedés visszafogásában. A fogyasztás ugyanakkor várhatóan a növekvő bérek hatására nőni fog majd, ráadásul idén ismét visszakerülnek a képbe az uniós források, az ezekből finanszírozott beruházások száma tavaly ugyanis jelentősen megcsappant. A Takarékbank így az idei évre a beruházások 10 százalékos növekedését várja, a GDP üteme pedig idén 3,6, míg jövőre 4 százalékra is gyorsulhat majd.
Utolsókból elsők
Az Erste vezető makrogazdasági elemzője, Ürmössy Gergely is osztja a várakozásokat, ugyanakkor látni kell, hogy az előző negyedév adatai alapján a régiós összehasonlításban is leszorult Magyarország a dobogóról: Románia gazdasága 4,7 százalékkal, Szlovákié 3,1, Lengyelországé pedig 2,7 százalékkal növekedett, míg a negyedik helyre Csehország került, 2,3 százalékos bővüléssel. Meglátása szerint a tavalyi 2 százalékos éves növekedés ugyanakkor átmeneti megtorpanás lehetett, és idén a GDP növekedés elérheti a 3,4 százalékos ütemet. Sok múlik azonban azon, hogy végül hogyan alakulnak az eurózóna választásai, illetve, hogy milyen intézkedéseket hoz még Trump a jövőben.