Bill Clinton volt elnök egy éve megjelent a Fehér Házban, hogy Joe Biden elnökkel együtt ünnepelje a „Családi és Orvosi Szabadságról” szóló törvény 30. évfordulóját. S noha három évtized telt el azóta, hogy Clinton hivatalban volt - mégis, a 77 évével három évvel volt fiatalabb, mint Biden.
Aggastyánok küzdelme
A most 81 éves Biden az első nyolcvanéves, aki az Ovális Irodát elfoglalja – miközben fő riválisa, Donald Trump volt elnök a 77. évét tapossa. A Monmouth University 2023 októberében végzett felmérése szerint a választók nagyjából háromnegyede szerint Biden túl öreg a hivatalhoz, és a szavazók közel fele szerint Trump is túl idős a tisztség betöltéséhez.
A nyugdíjba vonulás amerikai ideáljai felvetik a kérdést, hogy ez a két férfi, Biden és Trump - akik több mint másfél évtizeddel túl vannak az átlagos amerikai nyugdíjkorhatáron - miért könyökölnek ismét a világ egyik legnehezebb munkájáért?
Az idősek felé mutató tendencia
Trump és Biden a három legidősebb férfi közül a két legidősebb, akik valaha elnökként szolgáltak. William Henry Harrison 140 éven át tartotta a valaha megválasztott legidősebb elnök rekordját, egészen Ronald Reagan megjelenéséig. Harrison egy fürge 68 éves volt, amikor 1841-ben hivatalba lépett, Reagan pedig 69 éves volt első beiktatásakor, 1981-ben.
Amikor Reagan 77 évesen távozott hivatalából, ő volt a valaha volt legidősebb elnök. Trump 74 évesen távozott hivatalából, így Reagan és Biden után ő a harmadik legidősebb, aki valaha is betöltötte ezt a tisztséget.
A Népszámlálási Hivatal szerint az átlagéletkor Amerikában 38,9 év. De mivel a képviselőházban és a szenátusban az átlagéletkor 58, illetve 64 év, az USA kormányzó osztályának leírására egyre gyakrabban használt szó a "gerontokrácia".
A tinédzserek lapja, a „Teen Vogue”, amely nemrégiben közölt erről egy cikket, a fogalmat úgy definiálja, hogy "az idősek kormányzása". Holott a gerontokráciák sokkal gyakoribbak a vallási vezetés - például a Vatikán -, illetve az iráni ajatollahok körében.
Elterjedt volt ez a kommunista vezető bizottságokban is, mint például a szovjet Politbüróban a hidegháború idején. Valóban, a demokráciákban az idős vezetők kevésbé gyakoriak.
A Fehér Házon túl
Nem Biden és Trump az egyetlen, lassan aggastyánkorba jutó vezető az Egyesült Államokban, ez egy kétpárti tendencia: a szenátus többségi vezetője, a demokrata Chuck Schumer 72 éves, a kisebbségi vezető, a – kamerák előtt már többször lefagyott - republikánus Mitch McConnell pedig 81. A republikánus Chuck Grassley szenátort nemrég választották újra, és noha 90 éves, nem tervezi, hogy nyugdíjba vonul. A független Bernie Sanders szenátor 81 éves, és még nem említette a visszavonulást.
A képviselőházban a kaliforniai demokrata párti - és korábbi házelnök - Nancy Pelosi 83 évesen bejelentette, hogy indul az újraválasztásért, hogy 19. teljes hivatali ciklusát töltse be. Bill Pascrell Jr. New Jersey-i, és Eleanor Holmes Norton demokrata képviselők egyaránt 86 évesek. A Kentucky állambeli republikánus Harold Rogers és a kaliforniai demokrata Maxine Waters egyaránt 85 éves. A marylandi demokrata Steny Hoyer 84 éves. A lista folytatható, és e politikusok egyike sem jelezte, hogy visszavonulna.
Egy helyi gyógyszerész a Capitol Hillen néhány évvel ezelőtt címlapokra került, amikor felfedte, hogy Alzheimer-kór elleni gyógyszerrecepteket vált ki a kongresszus tagjainak. Ez nem véletlen, hiszen a Kongresszus 20 legidősebb tagja közül mindenki legalább 80 éves.
Késleltetett nyugdíjazás
De mi zajlik Washingtonban? A legtöbb „baby boomer”, aki késlelteti a nyugdíjba vonulást, azért teszi ezt, mert az infláció vagy a megtakarítások hiánya miatt nem engedheti meg magának, hogy abbahagyja a munkát. De ezeknek a politikai vezetőknek mindannyiuknak rengeteg pénzük van a bankban - sokan közülük milliomosok. Ha nyugdíjba mennének, a Medicare mellett állami nyugdíjat és egészségügyi ellátást is élvezhetnének.
De a politika mandarinjai közül sokan olyan sokáig dolgoztak olyan keményen, hogy egész identitásuk a munkájukhoz kötődik. Ráadásul az évekig tartó kemény munka azt jelenti, hogy a hátralévő éveikben nincs hobbijuk, amit élvezhetnének.
Nem tudnak nagylelkűen félreállni és megtenni azt, amit John F. Kennedy, a nemzet második legfiatalabb elnöke egyszer mondott: átadni a fáklyát az amerikaiak új generációjának.
Korhatár bevezetése?
Felmerült a szövetségi választott tisztségek betöltésére vonatkozó korhatár bevezetésének igénye. Végül is a szövetségi rendfenntartó erők tisztviselői 57 évesen kötelezően nyugdíjba vonulnak. Ahogy a nemzeti parkok felügyelői is. A világ legstresszesebb munkaköreiben azonban nincs felső korhatár.
Azok számára, akik szerint a kötelező nyugdíjba vonulás életkorfüggő és önkényes, vannak más lehetőségek is: Nikki Haley republikánus elnökjelölt a 75 éves vagy annál idősebb választott vezetők számára kötelező mentális alkalmassági tesztet szorgalmazott, bár hozzátette, hogy a sikeres vizsga nem lenne a hivatal betöltéséhez szükséges feltétel, és a sikertelenség sem lenne ok a leváltásra.
Egy tavaly őszi felmérés szerint az amerikaiak nagy többsége támogatja a kompetenciateszteket. Így a közvélemény legalább tudná, hogy kinek vág még az esze és kinek nem.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)