4p

A vörös-tengeri válság nyomán dráguló tengeri szállítás növelheti az árakat és van még pár tengerszoros a világon, amelynek hajózhatatlanná válása hasonló hatással járhat. Ugyanakkor hajó és konténer van elég. 

A szállítási konténerek bérleti díja két és félszeresére nőtt azt követően, hogy a húszi lázadók drón- és rakétatámadásai miatt a nagy tengeri konténerfuvarozó cégek hajói Afrika megkerülésével jutnak el Ázsiából Európába. Ugyanakkor nem érték el azt a szintet, ahol a koronavírus-járvány alatti szállítási boom idején voltak, és a február enyhülést hozott – derült ki a Conversation hírportál cikkéből, amely a világ tengeri szűk keresztmetszeteit vizsgálta.

Volt már hasonló

A Szuezi-csatorna térségében nem precedens nélküli a hasonló válság. Például az Izrael és Egyiptom közti háborúskodás miatt 1967 és 1975 között zárva volt a Szuezi-csatorna. Az Ever Given konténerszállító hajó 2021-es balesete – a 400 méter hosszú óriás keresztbe fordult a vízi úton – hat napra teljesen eltorlaszolta az átjárót.

Mindezek óriási kárt okoztak, ám a fogyasztói termékek inflációjában nehéz kimutatni a hatásukat. Az ötven évvel ezelőtti eset ráadásul azért pontatlan hasonlat, mert azóta a globalizáció nyomán sokkal nagyobbá vált a világkereskedelem, a világot behálózó beszállítói láncok jelentősége.

Kis költséggel nagy kárt okoznak a húszik

Ugyanakkor a jemeni lázadók akciója megmutatta, hogy viszonylag szerény eszközökkel nagy galibát lehet okozni a hajóútvonalak szűk keresztmetszeteiben.

Átírták a forgatókönyveket a húszik. Fotó: MTI/AP/Indiai haditengerészet
Átírták a forgatókönyveket a húszik. Fotó: MTI/AP/Indiai haditengerészet

A Malajzia és Indonézia közti Malaka-szoros körzetében például a kalózkodás okoz gondot. És ezen is áthalad minden hajó az Ázsia-Európa útvonalon.

További fontos szűk keresztmetszet a Panama-csatorna, amelyen immáron második éve okoz gondot, hogy a viszonylag száraz időjárás miatt kevesebb hajó tud átzsilipelni a Közép-Amerikát kettévágó vízi úton. Ez hosszú várakozásra kényszeríti az arra járó teherhajókat. A fuvarozók egy része inkább az USA nyugati partján köti ki hajóit, ahonnan vasúton szállítja tovább az árut a keleti partra.

Hasonló kerülőút lehetősége a Kína és Vietnám, illetve Európa útvonalon is felmerül. A vasúti szállítás kapacitása azonban töredéke a tengerinek. Ráadásul az Oroszország elleni gazdasági szankciók miatt a szállíttatók és a szállítmányozók kerülik ennek északi, orosz földön át vezető ágát. A déli útvonal Kazahsztánon és a Kaszpi-tengeren át macerásabb, ráadásul nem Németország a végállomása, hanem a törökországi Isztambul.

Elvileg szóba jöhet az Északi-sark felé vezető irány, ám ez a jég miatt csak öt hónapon át hajózható és használata fenyegeti a térség érzékeny élővilágát.

Nem eszik olyan forrón a kását!

A jó hír az, hogy a Vörös-tengeren és a Szuezi-csatornán át haladó forgalom nem szűnt meg, csak csökkent. Az októberi havi félmillió hajóról decemberre kétszázezerre esett. Emellett a tengeri fuvarozók a 2022 nyár végén kezdődött szállítási hullámvölgy nyomán kapacitásfelesleggel rendelkeztek. Ez ad egy puffert, amit feltöltve ellensúlyozhatják a megnövekedett szállítási időt és költségeket.

Van elég belőlük? Fotó: Pixabay
Van elég belőlük? Fotó: Pixabay

A Drewry tengerhajózási tanácsadó vállalat - Freightwaves szállítmányozási szakportálon idézett  - elemzése egyenesen arra a következtetésre jut, hogy olyan nagy túlkínálat van szállítási piacon, amely elnyelheti a hajóút hosszabbá válásából fakadó plusz kapacitásigényt. Ez nem jelenti azt, hogy az árak visszatérnek a válság előtti szintre, de nem fenyeget olyan drágulás, ami érezhető lenne a fogyasztói inflációban.

Még élénken él a szakemberek emlékezetében a koronavírus-járvány idején kialakult katasztrofális helyzet a világ ellátási láncaiban. Akkor azonban drámaian megugrott a kereslet, miközben megroppant a kínálat, miután az emberek otthon maradtak. Most nem kell számolni azzal, hogy a világ kormányai helikopterpénzzel (szabadon elkölthető támogatásokkal) tömik tele az emberek zsebét, hogy életben tartsák országaik gazdaságát.

Mást is lőnek

A húszik február első hetében két támadást intéztek ballisztikus rakétákkal teherhajók ellen. Egyik sem okozott komoly kárt annak ellenére, hogy az amerikai haditengerészet nem lő le minden támadó eszközt, csak vélhetően azokat, amelyek röppályája veszélyesnek látszik.

Jellemző a támadásokra, hogy miközben a jemeni lázadók állítólag az Izraelbe irányuló szállításokat akarják megakadályozni, az egyik célpont dél felé hajózott. Úti célja az AP hírügynölkség szerint Szingapúr volt.

 

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megéri gyorsan tankolni, mert fordulat jöhet a kutaknál
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 09:54
A héten csütörtökön a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is emelkedni fog bruttó 3-3 forinttal.
Makro / Külgazdaság IMF: árnyék vetül a 2025-ös gazdasági növekedésre
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 16:59
Csökkentette globális növekedési előrejelzését a Nemzetközi Valutaalap (IMF) az Egyesült Államok vámintézkedései és a kialakult, jelentős kockázati tényezőkkel terhelt nemzetközi környezetre reagálva, egyben javaslatokat fogalmazott meg a kereskedelempolitika irányainak módosítására kedden kiadott World Economic Outlook (WEO) jelentésében.
Makro / Külgazdaság Jön a baj, ez a jel árulkodik a válság előszeléről
Buksza blog | 2025. április 22. 15:03
A közgazdászok órákon át elemzik a makrogazdasági adatok táblázatait, hogy előre jelezhessék a gazdasági folyamatok alakulását – pedig létezik ennél egyszerűbb megoldás is.
Makro / Külgazdaság Dániáról vehetne példát mindenki, Magyarország e mutatóban nem a sor végén végzett 2024-ben
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:47
Európai szinten csökkent az államháztartási hiány, de nőtt az államadósság aránya a GDP-hez viszonyítva. Miként teljesítettek az egyes országok?
Makro / Külgazdaság Megint begyűjtött 42 milliárdnyi forrást a magyar kormány – a korábbiaknál ráadásul olcsóbban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:16
Megemelt értékesítés mellett döntött az ÁKK.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen meglepetést okozott a lengyel ipar
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 11:38
Ennél jobb adatra számítottak az elemzők.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Jaksity Györgytől! Ma délután, a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 07:39
A volt tőzsdeelnök, a Concorde Értékpapír Zrt. alapító elnöke 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége.
Makro / Külgazdaság Gazdasági kérdésekről tárgyalt az amerikai alelnök Indiában, rögtön született is egy újabb vám
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 07:04
Jórészt magánjellegű látogatáson járt J. D. Vance Indiában, de azért beszélgetett a miniszterelnökkel a kétoldalú kereskedelmi megállapodásról is.
Makro / Külgazdaság Viszik, mint a cukrot: miért szerelmes a fél világ ezekbe a táskákba?
László Éva Lilla | 2025. április 21. 16:39
Helycserés támadás történt a luxusiparban: a Hermès letaszította trónjáról a francia Louis Vuitton Moet Hennessy cégcsoportot. Utánajártunk, mi állhat az elsősorban ikonikus táskáiról ismert párizsi központú cég sikerének hátterében. 
Makro / Külgazdaság Ettől ki fog borulni Putyin: van, amiben nagyon egyetért Trump és az EU
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 14:46
A vámháború közepette is találni olyan témát, amiben az amerikaiak és az EU is talál magának pozitívumot – az oroszok viszont nagyot koppanhatnak a végén. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG