Európai Unió zászlók előtt a Berlaymont épület (Európai Bizottság), Brüsszel, Belgium. |
Margarítisz Szkínász, a brüsszeli testület vezető szóvivője szerint gyors, határozott és arányos intézkedéseket fogadhatnak el a bizottság szerdai ülésén, amennyiben úgy találják, hogy a bejelentett amerikai intézkedések ártanak az európai érdekeknek.
Határozott fellépés
A szóvivő szerint az EU nem zéró összegű játszmaként tekint a kereskedelempolitikára, amelynek nyertesei és vesztesei vannak.
Leszögezte: "Nem dughatjuk homokba a fejünket. Amikor valaki egyoldalú és tisztességtelen lépéseket hoz, amelyek munkahelyek ezreit sodorják veszélybe Európában, akkor határozottan kell fellépnünk, de szigorúan a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályainak megfelelően."
Ez azonban nem a konfliktus eszkalációjáról, hanem pusztán az európai érdekek védelméről szól. Az acél- és alumíniumszektorban a globális túlkapacitás jelenti az alapvető problémát, amelyet a gyökerénél kellene kezelni.
Donald Trump csütörtökön jelentette be, hogy 25 százalékos importvámot vezetnek be az acél és 10 százalékosat az alumínium bevitelére.
Egyes hírek szerint az EU körülbelül 3 milliárd dollárnyi amerikai termékre vethet ki 25 százalékos importvámot.
A motortól a farmerig
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke néhány napja arról beszélt, hogy emelnék a Harley-Davidson motorkerékpárokra, a Levi's farmerruházati gyártó termékeire, valamint a bourbon whiskyre kivetett vámot is. Az érintett cégek központjai fontos republikánus vezetésű államokban találhatók, a Harley-Davidson székhelye például Wisconsinban van, bourbont pedig Tennessee mellett főként Kentuckyban készítenek. Paul Ryan, a képviselőház republikánus elnöke Wisconsinból került be a törvényhozásba, Mitch McConnell, a szenátus republikánus vezetője pedig Kentuckyból.
Trump szombaton azzal fenyegette meg az EU-t, hogy "adót fog kivetni az Európában gyártott autókra", amennyiben Brüsszel tényleg megtorló intézkedéseket hoz.