Az elnök az amerikai ipar képviselőivel tartott találkozóján. EPA/JIM LO SCALZO |
Ahogy azt mi is megírtuk a Privátbankáron, nem akármilyen ötlettel állt elő az amerikai elnök: az Egyesült Államok 25 százalékos importvámot vezet be az acél és 10 százalékot az alumínium bevitelére.
Az elnök akkor, az amerikai ipar képviselőivel tartott találkozóján a washingtoni Fehér Házban kijelentette, hogy újjáépíti az Egyesült Államok acél és alumíniumiparát. Ekkor a nemzetközi felháborodás mellett többen úgy gondolták, hogy a büntetővámok alól lesznek kivételek.
Nincsenek kivételek?
Az elnök a világ több vezetőjével is beszélt az acél és az alumínium importvámjának tervezett bevezetéséről, és nem fontolgat semmilyen kivételt - jelentette ki Wilbur Ross amerikai gazdasági miniszter. Tudom, hogy számos vezetővel beszélt. A döntés az övé... Nem hallottam tőle eddig kivételről - mondta a miniszter az ABC televíziónak adott interjújában.
Hibás az a nézet, hogy a vám miatt rengeteg munkahely megsemmisül, és nőnek az árak - mondta Ross, akit az elnök mozgósított a tervei megvédésére a sajtóban Peter Navarro kereskedelmi főtanácsadóval együtt.
Közeli emberei sem támogatják
Mindeközben Gary Cohn nemzetgazdasági főtanácsadó és Steven Mnuchin pénzügyminiszter viszont hónapok óta próbálja lebeszélni Trumpot az agresszív vámtarifák bevezetéséről, de az elnök nem fogadta meg a tanácsukat – fogalmazott egy név nélkül nyilatkozó washingtoni kormányzati illetékes.
Az Egyesült Államokban 140 ezren dolgoznak a megvédeni kívánt acélgyártásban, míg az acélt vásárló iparágakban 6,5 millióan. Közgazdászok szerint, ha a fogyasztóknak többet kell fizetniük a gépkocsikért és a vállalatoknak a nehézgépekért, az kárt okozhat az amerikai gazdaságnak. Wilbur Ross ezzel szemben azt állítja, hogy a vám bevezetése mindössze fél százalékkal emeli meg a gépkocsik árát.
Komoly nemzetközi válaszcsapás készül
Donald Trump januárban írt alá rendeletet a napelemek és a nagyteljesítményű mosógépek vámjának emeléséről, és jelezte, hogy további importkorlátozó lépésekre készül - akkor is arra hivatkozott, hogy az importot kiváltó hazai áruk előállítása amerikai munkahelyeket teremt.
Az Európai Bizottság már akkor megtorló intézkedéseket helyezett kilátásba, egyebek közt a Harley Davidson motorkerékpárok, a bourbon vagy épp a kaliforniai narancslé vámjának emelése került szóba. A mostani Trump-bejelentés viszont tényleg kiütötte a biztosítékot Európában, beindult a kereskedelmi háborús gépezet.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke azt ígérte: az Európai Unió napokon belül "határozott és arányos" választ fog adni az Egyesült Államok által bejelentett kereskedelmi korlátozásokra. "Nem fogjuk ölbe tett kézzel nézni, hogy az iparunkat tisztességtelen intézkedésekkel sújtják, amelyek európai munkahelyek ezreit sodorják veszélybe" - közölte. "Az EU határozottan és arányosan fog reagálni az érdekeink védelmében" - mondta Juncker.
Persze nem csak az EU-t sújtja Trump intézkedése: Francois-Philippe Champagne kanadai kereskedelmi miniszter is elfogadhatatlannak nevezte az USA kereskedelmi korlátozásait.
Arról, hogy mekkora baklövést követhetett el Donald Trump, itt írtunk bővebben is. >>>