(EPA/KEVIN LIM/THE STRAITS TIMES) |
Donald Trump amerikai elnök szerint az észak-koreai vezetővel való csúcstalálkozó „jobban ment, mint azt bárki gondolta volna”, a tárgyalások után pedig szándéknyilatkozatban rögzítették a további találkozók szervezését, amely a koreai-félsziget denuklearizációjával járhat – írja a Reuters.
Sokat haladtunk, igazán nagyon pozitív a helyzet. Sokkal jobban alakult, mint azt bárki gondolta volna, most megyünk aláírni – mondta az amerikai elnök közvetlenül a találkozó után. A dokumentum részletei itt olvashatók. Amennyiben sikerül komolyabb áttörést elérni, azzal örökre megváltozhat az északkelet ázsiai régió biztonságpolitikai helyzete.
Lehullhat a lepel Észak-Korea évtizedes titkáról? Amerika és Korea közeledése gazdasági szempontból is komoly információmegosztással járhat. További részletek >>> |
A találkozó helyszíne a szingapúri Capella hotel volt, a vezetők a limuzinjaikból kiszállva kezet ráztak, majd Trump bekísérte Kim Dzsongunt a könyvtárba, ahol tolmácsaik segítségével magán megbeszélést folytattak. Trump korábban már megjegyezte: a találkozót követő egy percen belül tudni fogja, sikerülhet-e eredményre jutniuk az észak-koreai vezetővel.
Jó kezdet a békéhez
A nagyjából negyven perces találkozót követően a vezetők átfáradtak a konferenciaterembe, ahol legmagasabb rangú tisztviselőik is csatlakozhattak a párbeszédhez. A hírek szerint Kim fordítóján keresztül azt mondta Trumpnak: úgy gondolom, most az egész világ figyel minket, és sokan úgy gondolnak majd erre, mint valami sci-fi filmre.
A találkozót követően riporteri kérdésre Trump annyit felelt: jól ment a találkozó, nagyon, nagyon jól. Jó kapcsolat. Az észak-koreai vezető szintén pozitívan nyilatkozott a megbeszéléssel kapcsolatban: sikerült túljutni minden szkepticizmuson és találgatásosan, ami ezt a csúcstalálkozót érintette és azt hiszen, ez előnyös a béke szempontjából. Hozzátette: úgy vélem, ez jó kezdet a békéhez.
Ki nem találod, mit visz Kim Dzsongun a találkozóra Ennek pedig nem csak komfort szempontjai vannak. Részletek >>> |
A csúcstalálkozót komoly védelmi intézkedések kísérték, a megbeszélés alatt haditengerészeti hajók és harci helikopterek járták a területet, miközben vadászgépek köröztek a hotel környékén.
Amíg a két vezető egymás szeméből próbálta kiolvasni az őszinteség vagy a megtévesztés jeleit, a világ feszült figyelemmel követte, ahogy a két kiszámíthatatlan vezető utat próbál találni a világot érintő egyik legnagyobb biztonsági kockázat kioltására. Testnyelv szakértők véleménye szerint mindkét vezető parancsoló jeleket mutatott, ugyanakkor láthatóak voltak az idegesség jelei.
Mennyire gondolják komolyan?
A megbeszélést megelőző órákban Trump optimista volt az világ első ilyen jellegű csúcstalálkozójával kapcsolatban, Mike Pompeo külügyminiszter ugyanakkor aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, mennyire is gondolhatja komolyan Kim Dzsongun atomfegyverei leszerelését. A külügyminiszter szerint a mostani találkozó keretet ad annak a hosszú folyamatnak, ami még a két ország előtt áll és hozzátette: a cél továbbra is Észak-Korea teljes, igazolt és visszafordíthatatlan denuklearizációja.
Észak-Korea – bár sokat nyitott külpolitikáját – továbbra sem mutat komoly erőfeszítést ezzel kapcsolatban, mivel ez a katonai arzenál fontos eleme a koreai vezetésnek. A teljes atommentesítésig azonban maradnak a kivetett szankciók és amennyiben nem a helyes irányba haladnak a párbeszéddel, úgy még súlyosabb korlátozások léphetnek életbe.
A Fehér Ház nyilatkozata alapján a megbeszélést sokkal gyorsabban zajlott, mint ahogy azt elképzelték, Trump így már kedd este elindult Szingapúrból az eredetileg tervezett szerda helyett. A dél-koreai vezető is már kedden elhagyta a térséget.
Trump a találkozót követően Mun Dzsein dél-koreai és Shinzo Abe japán miniszterelnökkel is beszélt, akik kulcsfontosságú szövetségesei Washingtonnak a térségben. Mun a találkozó előtt elmondta: őszintén remélem, hogy sikeres lesz a megbeszélés, és ezzel új korba léphet a két Korea és az Egyesült Államok kapcsolata – ami egy atomfegyverektől mentes, békés világot hozhat.
Szállótársai könnyelműen Kim Dzsongunt fényképezték Megtörtént a csoda: a két ősellenség, Donald Trump és Kim Dzsongun egy városban tartózkodnak, nem is túl messze egymástól. Észak-Korea vezérét szállótársai fényképezték, mire őrei rárontottak a gaztett elkövetőire. Kommunista államfőt csak úgy nem fényképezgetünk, ez régiónkban sem volt másként annak idején. További részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |