Leif-Erik Holm, az Alternatíva Németországnak (AfD) nevű német jobboldali pártnak a mecklenburg-elő-pomerániai tartományi törvényhozási választáson indult jelöltje (k), Alexander Gauland, az AfD alapítója (b) és Beatrix von Storch, a párt európai parlamenti képviselője, miután az urnazárást követő első becslések szerint pártjuk bejutott a helyi törvényhozásba. (Kép forrása: EPA/Daniel Bockwoldt) |
Angela Merkel német kancellár és menekültpolitikája a felelős az általa vezetett Kereszténydemokrata Unió (CDU) mecklenburg-elő-pomerániai tartományi választási kudarcáért a bajor testvérpárt, a Keresztényszociális Unió (CSU) és a vasárnapi választáson a CDU-t maga mögé utasító Alternatíva Németországnak (AfD) nevű párt vezetőinek hétfői nyilatkozatai szerint. Az választási eredményekről itt írtunk bővebben.
Nem az övék a siker
Alexander Gauland, az AfD alelnöke a Deutschlandfunk közszolgálati rádiónak elmondta: a többi párt megtanulhatná, hogy nem lehet olyan politikát csinálni, amelyet az emberek nagy része ellenez. Például Angela Merkel menekültpolitikáját sok ember "mélyen elutasítja, de mindig azt halljuk, hogy nincs alternatívája, ezért tovább kell folytatni, ez pedig természetesen oda vezetett, hogy mi aratunk nagy sikereket" - tette hozzá. Mindez azt jelenti, hogy "ezek nem a mi sikereink, hanem a többiek sikertelensége".
A politikus - aki 40 évig a CDU tagja volt, majd 2013-ban távozott a pártból és részt vett az AfD megalapításában - a Phoenix országos köztelevíziónak is nyilatkozott, akiknek régi pártjáról azt mondta, egyáltalán nem érez részvétet, mert a CDU annyira átalakult, hogy "már csak egy üres váz, amelyen Angela Merkel trónol", és a Merkel-féle menekültpolitikán kívül semmi mást nem csinál".
Elmondta, az AfD-nek egészen addig "fundamentális ellenzéki" politikát kell követnie, amíg annyira megerősödik, hogy egyedül vagy egy koalíció legnagyobb pártjaként kerüljön hatalomra. Mint mondta, az AfD ellenzékben sokkal nagyobb hatást tud kifejteni, mint egy koalíció kisebbik tagjaként, "néhány államtitkári tisztséget" megszerezve.
Érződik a hatása
Úgy vélte, az AfD már eddig is nagy hatást gyakorolt a szövetségi kormányra, például "nélkülünk nem valósult volna meg mindaz, amit a kancellár a támogat és követel" politikájának nevez - utalt az integrációs törvényre, amely a többi között lehetőséget ad a tartományoknak, hogy a nemzetiségi zárványok, gettók kialakulásának megelőzése céljával három évre "röghöz kössék" a menekülteket, vagy hosszabb távú tartózkodásra feljogosító más menedékjogi státusszal felruházott embereket, vagyis előírják nekik, hol lakhatnak, vagy hol nem lakhatnak.
Alexander Gauland hangsúlyozta: egy tartományi vagy szövetségi szintű koalíció kisebbik tagjának helyzetével szemben ellenzéki szerepben "sokkal erősebbek vagyunk, mert űzzük, hajtjuk előre" a hatalmon lévőket, akik "szüntelenül rettegnek a mandátumuk elvesztésétől".
Mások is kiakadtak, változás kell
A CSU egyik tekintélyes vezetője, Markus Söder bajor pénzügyminiszter a Bild című lap hétfői számában idézett nyilatkozatában kiemelte: a mecklenburg-elő-pomerániai választási eredménynek "fel kell ébresztenie" a CDU/CSU pártszövetséget. Nem lehet tovább folytatni azt a politikát, amely "nem vesz tudomást az emberek hangulatáról", ezért "irányváltás kell Berlinben" - mondta.
A CSU főtitkára, Andreas Scheuer a Der Tagesspiegel című lapnak drámainak nevezte a mecklenburg-elő-pomerániai eredményt, és hangsúlyozta: "végre meg kell hozni a szükséges döntéseket", vagyis be kell vezetni a évente befogadható menekültek számát 200 ezer főben korlátozó felső határt, fel kell gyorsítani az elutasított menedékkérők kitoloncolását, ki kell terjeszteni a biztonságos származási országok körét az észak-afrikai Maghreb-térség államaira és javítani kell a Németországban maradók integrációját.