7p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Magyar Nemzeti Bank csütörtök délelőtt publikálta a legfrissebb inflációs jelentést. Most kiderült, hogy az utóbbi időben Matolcsy György miért beszélt tartósan magas inflációról, ahogy az is, mely termékek esetében számíthatunk továbbra is jelentős drágulásra. Ezeken túl a mögöttes folyamatokról is beszélt a jelentést ismertetve az MNB ügyvezető igazgatója, Baksa Gergely.

A koronavírus-járvány nem csak a gazdasági folyamatokat befolyásolja, hanem az aktuális sajtótájékoztatót is. Az inflációs jelentéseket ismertető MNB-s szakember ugyanis pozitív tesztet produkált, mondta el a sajtótájékoztató elején a Balatoni Andrást ezúttal helyettesítő szakember, Baksa Gergely.

A jegybank szakértője a jelentés kapcsán kiemelte, hogy az infláció ugyan magas lesz az idei évben, de a csúcspontját novemberben már elérte, így a következő hónapokban mérséklődő számok várhatóak. Ugyanakkor a fogyasztói árak változása kapcsán az is elhangzott, hogy rövid távon a bázis- és adóhatások kifutása meghatározó lesz.

Mindez azt jelenti a gyakorlatban, hogy az üzemanyagok ára már az idei első negyedévben érezhetően emelkedett, így az ezekre bevezetett árplafon révén a termékek inflációs hatása számottevően mérséklődik. Hasonló a helyzet a dohánytermékekkel, amelyek ára értelemszerűen nem fog csökkeni, ám a 2021 eleji adóemelések a jövő évben már nem jelentkeznek az inflációban.

2022 még a drágulásról szól

Rossz hír ugyanakkor, hogy javulás a maginfláción kívüli tételek esetében várható, míg az abban foglalt termékek és szolgáltatások drágulása a jövő év első félévében folytatódni fog az MNB szerint. Mindez azt jelenti, hogy nagyon sok szolgáltatás és feldolgozott termék vagy éppen tartós fogyasztási cikk esetén kell azzal számolnunk, hogy az idei árnál csak jóval drágábban juthatunk majd hozzájuk jövőre. (Az alapmutatóhoz képest ugyanis a maginfláció egyebek mellett nem tartalmazza az üzemanyagokat és dohánytermékeket, a nem feldolgozott élelmiszereket, a háztartási energiát és a hatósági áras szolgáltatásokat – szerk.)

Drága marad a bevásárlás  (Fotó: depositphotos.com)
Drága marad a bevásárlás (Fotó: depositphotos.com)

A jövő év közepéig a maginfláció 6 százalék közelében fog maradni az inflációs jelentés szerint, miközben az alapmutató ennél valamivel alacsonyabb lehet a jegybank előrejelzése alapján. Javulást az MNB szerint az hozhat, hogy a globális ellátási láncok problémái enyhülhetnek. Emellett Baksa Gergely szerint addigra a hazai monetáris szigorító lépések hatása is érvényesül majd, így azok is csökkentik az inflációt.

Ami problémát okoz, hogy az energiaárak növekedése jelentős hatással volt, illetve a közeljövőben is lesz a gazdaságra. Az áram és a gáz ára rekordon van, és viszonylag magas az olajár is. Az energiaárak ugyan közvetlenül nem érinti a lakosságot, de gyakorlatilag minden terméken keresztül begyűrűznek.

A jegybank megvizsgálta a külső hatások szerepét a magyar infláció gyorsulásában, mint azt megállapították ezek döntő hatással vannak a hazai drágulásra, hiszen 80 százalékban befolyásolják az itteni árakat. Miközben ezzel szemben nem sok fegyver van, az MNB szerint mindent meg kell tenni, hogy a külső hatások lehetőleg ne épüljenekek be a várakozásokba és ne váljanak belső tényezőkké, tovább növelve az inflációt.

Az MNB várakozása alapján az infláció a járvány miatti szűk keresztmetszetek enyhülésével 2022 negyedik negyedévében tér vissza a toleranciasávba (4 százalék alá csökken), míg a cél elérése, vagyis az infláció 3 százalék közelébe csökkenése csak 2023 első félévében valósul meg.

Az inflációs előrejelzés legyezőábrája (Forrás: MNB Inflációs jelentés 2021 december)
Az inflációs előrejelzés legyezőábrája (Forrás: MNB Inflációs jelentés 2021 december)

Az idei évben éves átlagban a fogyasztói árak 5,1 százalékos emelkedése várható, 2022-ben 4,7–5,1 százalék lehet ez a mutató, míg 2023-tól az infláció a jegybanki céllal összhangban alakul. Az adószűrt maginfláció idén 3,9, 2022-ben 5,3-5,5, 2023-ban 2,9–3,5, míg 2024-ben 2,7–3,3 százalék között alakul az MNB előrejelzése szerint.

Erős gazdasági növekedéssel számolnak

Ahogy az infláció esetében, úgy a gazdasági növekedésnél is megfigyelhető lesz egyfajta kettősség, hangzott el az MNB sajtótájékoztatóján. Ennek lényege, hogy rövidtávon egyértelműen a belső kereslet húzza majd a magyar gazdaságot. 2022 közepétől, illetve 2023-tól számítanak arra, hogy a külső kereslet ismét növekedni fog, és onnantól a növekedés motorja az lehet.

Az energiaárak megugrása nem csak az infláció szempontjából volt a magyar gazdaság számára problémás. Ezen túl ugyanis importőr országként rontotta a külkereskedelmi pozícióinkat, a cserearányok eltolódása negatívan hat a külkereskedelmi mérlegünkre. Ráadásul a drágább energiaárak rontják a magyarországi vállalatok profitabilitását is.

A külkereskedelmi mérleg már tavaly romlott, és idén várhatóan deficitet jelez majd a mutató. Ugyanakkor a prognózis szerint a cserearány-hatás megszűnése és az exporttermékek növekedése révén 2022 második felében javulhat a helyzet. Az MNB jelentése szerint folyófizetési mérlegben hasonló folyamatok lesznek, hiszen idén itt is komoly hiány lehet. Ugyanakkor 2022-ben már javulás várható, majd 2023-tól ismét pozitív lehet a folyófizetési mérleg.

A tájékoztatón elhangzott, hogy 2021 harmadik negyedévében a hazai GDP a várakozásoknál enyhébb mértékben, 6,1 százalékkal bővült éves bázison. A jegybank szerint a gyengébb külső környezet ellenére a magyar gazdaság helyreállási képessége továbbra is erős. Természetesen az erősen visszafogja a magyar növekedést, hogy a globális félvezetőhiány olyan iparágakat (járműgyártás, elektronikai ipar) sújt leginkább, amelyek a régióban és Magyarországon is kiemelt jelentőségűek. Hazánk áruexportjának például a 40 százalékát adják ezek a szektorok. A fentiek miatt egyébként az MNB a szeptemberi prognózisához képest most már visszafogottabb gazdasági növekedéssel számol.

A GDP idén 6,3 – 6,5 százalékkal, jövőre 4,0 – 5,0 százalékkal, 2023-ban 3,5 – 4,5 százalékkal, míg 2024-ben 3,0 – 4,0 százalékkal bővülhet. A  gazdasági növekedést jövőre a belső kereslet élénkülése, a többi közt a jelentősen emelkedő minimálbér és garantált bérminimum biztosítja. Ezek direktben 1 millió ember jövedelmét emelik, ám az MNB szerint a bértorlódás miatt összességében 2,5 millió munkavállaló számára lesz pozitív változás. A jelentés szerint a lakosság jövedelmi helyzete a béremelések révén 325 milliárd forinttal javul.

A GDP-előrejelzés legyezőábrája (Forrás: MNB Inflációs jelentés 2021 december)
A GDP-előrejelzés legyezőábrája (Forrás: MNB Inflációs jelentés 2021 december)

Ugyanakkor a koronavírus negyedik hulláma és az új vírusvariánsok megjelenése következtében nőtt a bizonytalanság. A magasabb nyersanyag- és energiaárak, valamint a mérsékeltebb külső kereslet 2022-ben visszafogják a vállalatok beruházási aktivitását, de a beruházási ráta így is magas szinten, 28 százalék felett stabilizálódik az előrejlezési horizonton.

Összefoglalásként elhangzott, hogy vannak felfele és lefele mutató kockázatok is az infláció és a gazdasági bővülés kapcsán. Egy tartósan magas külső inflációs környezet a magyar gazdaság számára sem tenne jót. Hasonlóan problémát jelenthet az úgynevezett második körös inflációs hatás (például az energiaárak beépülése más termékekbe) elhúzódása, illetve az ebből következő esetleg magasabb várakozások hatása. Javíthatja ugyanakkor a helyzetet, ha az ellátási láncok már az első félévben konszolidálódnak, ami a gazdasági növekedésre és az inflációra is pozitívan hathatna.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Köhintett a francia ipar, csak be ne rekedjen!
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 16:01
Szeptemberben szezonális és naptári kiigazítással 0,9 százalékkal, május óta először csökkent az előző havihoz képest a francia ipari termelés az augusztusi 1,1 százalékos havi bővülés után.
Makro / Külgazdaság Magyarországot is elérheti a kenyérpirítós Trump-csapás
Buksza blog | 2024. november 5. 12:44
Ha komolyan lehetn venni Donald Trump vámemelési ígéretét, amivel az elnökválasztás előtt kampányolt – ami nála erősen kérdéses –, akkor látványos vereséget kellene szenvednie a szavazáson.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:32
2024. szeptemberben az export euróban számított értéke 5,0 százalékkal, az importé 4,0 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest. A termék-külkereskedelmi egyenleg 187 millió euróval romlott. 
Makro / Külgazdaság Csak Magyarországon és Romániában elérhetetlen a Covid-vakcina
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:16
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ roppant későn, október 11-én írt ki közbeszerzést a Covid-vakcinákra. Bár szakértők szerint már igazi járvány van, körképünkből mégis az derül ki, hogy az Európai Unióban kizárólag nálunk és keleti szomszédunknál nincs elérhető koronavírus-oltóanyag.
Makro / Külgazdaság Trump győzelme vagy az adók emelése számít a magyar autósoknak?
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 15:58
A keddi amerikai elnökválasztás a gazdaság számos területére hatással lehet. Az ugyan túlzott egyszerűsítésnek tűnik, hogy Donald Trump győzelme egyértelműen kedvez az olajiparnak, míg Kamala Harris megválasztása a megújulóenergia-ágazat számára fontos. Ugyanakkor az tény, hogy a korábbi elnök visszatérése esetén a környezetvédelmi kérdések háttérbe szorulhatnak, és a fosszilis energiahordozók kivezetése lassabb lehet. Mindez az olajárakra is hatással lehet, de a magyar autósok számára rövid távon ennél is fontosabb lehet, hogy a költségvetés problémái miatt egyes adók, így például az üzemanyagokat terhelő jövedéki adó infláció követő lehet. Egyebek mellett ezekről a témákról is beszélt a Trend FM hétfő délelőtti adásában kollégánk, Király Béla.
Makro / Külgazdaság Pogátsa Zoltán: Nincs apokalipszis, de az sem igaz, hogy minden rendben lenne a magyar gazdaságban
Csabai Károly | 2024. november 4. 15:11
A közgazdásszal, szociológussal, a Soproni Egyetem docensével a lapcsoportunk által működtetett Klasszis Klub Live-ban beszélgettünk. Annak apropóján, hogy a magyar gazdaság 2023 után az idén is recesszióba zuhant, a GDP két egymást követő negyedévben csökkent. Szóba került a kis- és középvállalkozások támogatása, a felfüggesztett uniós pénzek, az oktatás és az egészségügy helyzete, a minimálbér emelése, valamint az, mennyire jó ötlet a nyugdíjpénztárakban lévő összegek beforgatása lakáscélokra. A Klasszis Klub 4. évfolyamának 62. adását most meg-, illetve visszanézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül? Erről is kérdezzük Vitézy Dávidot a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 14:26
A közgazdász, közlekedési és városmobilitási szakértő, az októberben megalakult új Fővárosi Közgyűlés tagja november 13-án, szerdán 16 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. A rendszerváltás óta talán még soha nem voltak annyira kiegyenlítettek a politikai erőviszonyok Budapesten, mint a most kezdődött ötéves ciklusban. Az azonos szavazati aránnyal rendelkező Fidesz és a Tisza Párt mellett a többiek jelenthetik a mérleg nyelvét. Köztük a háromfős Podmaniczky Mozgalom, élén Vitézy Dáviddal. A frakcióvezetővel szokás szerint élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Saját bányacége lett Orbán Viktor unokaöccsének is
Vég Márton | 2024. november 4. 13:12
Ezúttal a miniszterelnök unokaöccse látta elérkezettnek a pillanatot arra, hogy egy saját bányacéget rakjon össze. 
Makro / Külgazdaság A romániai Ford nem kér a magyar akkumulátorokból, csinál magának
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 12:25
Saját magának gyárt majd akkumulátorokat a romániai Ford-üzem. 
Makro / Külgazdaság Ötössel kezdődhet a benzinár?
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 10:44
A benzin olcsóbb, a gázolaj drágább lehet. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG