3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Londoni pénzügyi elemzők úgy látják, valószínűleg a vártnál kisebb hatása lesz az orosz gazdaságra a Kínával aláírt 400 milliárd dolláros földgázexport-szerződésnek. Jelentősége inkább abban áll, hogy Oroszország az ukrajnai válság közepette jelképes lépést tett.

A City egyik legnagyobb gazdasági-pénzügyi elemzőháza, a Capital Economics közgazdászai kiemelték, hogy bár a megállapodás 400 milliárd dolláros értéke nagynak tűnik - ez az orosz hazai össztermék (GDP) éves értékének 20 százaléka -, az ügylet azonban 30 évre szól, és így egy-egy évre átlagosan mintegy 13 milliárd dollár elvi exporttöbbletet jelent Oroszország számára.

Az orosz export összértéke tavaly 593 milliárd dollár volt, és bár a kínai földgázügyletből eredő többlet nem csekély, aligha várható azonban ettől alapvető változás az orosz gazdaságban - hangsúlyozták a Capital Economics szakelemzői.

Csekély mennyiségről van szó

Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója szerdán azt nyilatkozta, hogy az orosz-kínai gázszállítási szerződés értéke 400 milliárd dollárt (mintegy 89 ezer milliárd forint) tesz ki. Miller az orosz földgáz köbméterenkénti árát azonban nem fedte fel arra hivatkozva, hogy az üzleti titok. Arról említést tett, hogy a szerződésben úgynevezett bányajáradéki adókedvezményről is szó van.

A ház szerint emellett a kínai ügylet a teljes orosz földgázexport-szektoron belül viszonylag kis részt jelent. Tavaly Oroszország összesen hozzávetőleg 200 milliárd köbméter földgázt exportált, ennek jelentős részét Európába.

A Kínával szerdán aláírt ügylet alapján a kínai fél évente 38 milliárd köbméter orosz földgázhoz juthat. Ez azt jelenti, hogy egyelőre Európa marad az orosz energiahordozó-export messze legfontosabb piaca - áll a Capital Economics szerdai elemzésében.

Olcsóbban kapják, mint Európa

Ráadásul a jelek szerint Oroszország engedményeket tett az ügylet érdekében, és a megállapodást Kínának kedvező kondíciókkal kötötték. Ha helytállónak bizonyulnak azok az utalások, hogy Oroszország 350 dollár/köbméter áron adja a földgázt Kínának, akkor Kína olcsóbban jut hozzá az orosz földgázhoz, mint Európa, az EU-importőrök ugyanis tavaly átlagosan 380 dollárt fizettek az orosz földgázimportért, nem beszélve az Ukrajnának jelenleg felszámolt 485 dollárról.

Tíz éve húzódott

Moszkva mindemellett jóval nagyobb ügyletet szeretett volna: amikor a tárgyalások tíz éve elkezdődtek, Oroszország évi 70 milliárd köbméter kínai exportban reménykedett - áll a Capital Economics elemzésében.

A cég szakértői hangsúlyozzák azt is, hogy a Gazprom orosz földgázipari cégnek komoly költségeket kell vállalnia a kínai export beindulása előtt: csak a szükséges infrastruktúra kiépítése 55 milliárd dollárba kerül, emellett Oroszország lemondott a bányajáradék kivetéséről is azoknak a mezőknek az esetében, amelyekből majd Kína kapja a földgázt.

A ház elemzői szerint mindehhez járul, hogy az ügylet még inkább megszilárdítja az orosz gazdaság jelenlegi növekedési modelljét, amelyben az energiahordozó-exportból eredő bevételek emelkedése szükséges a hazai fogyasztás finanszírozásához.

Keleti nyitás

Mindezt egybevetve a kínai földgázügylet jelentősége inkább abban áll, hogy Oroszország az ukrajnai válság közepette jelképes lépést tett Európától Ázsia felé - hangsúlyozzák a Capital Economics londoni szakelemzői.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Egyre gyengébb gazdasági teljesítményt várnak a szakértők
Herman Bernadett | 2025. május 20. 12:12
Már kétszer módosította a GDP-vel kapcsolatos várakozását az MBH Bank, az új prognózis mindössze 1,1 százalék. Az euró ára 400-410 forint között alakulhat a következő időszakban. 
Makro / Külgazdaság Eldobható borotva, borotvahab – ezek a termékek lettek sokkal olcsóbbak
Privátbankár.hu | 2025. május 20. 11:05
A Nemzetgazdasági Minisztérium vizsgálata szerint.
Makro / Külgazdaság Nekimennének az árrésstopnak, a boltláncok már a kivezetést készítik elő
Privátbankár.hu | 2025. május 20. 10:36
Javaslatot nyújtanak be.
Makro / Külgazdaság Nettó 490 ezer felett az átlagbér, itt vannak az adatok
Privátbankár.hu | 2025. május 20. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal szerint a rendszeres – vagyis prémium és jutalom nélküli – bruttó átlagkereset 648 700 forint volt.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Lengyel Lászlótól! Ma délután, a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. május 20. 07:19
A Pénzügykutató Zrt. elnök-vezérigazgatója kedden délután fél 4-kor élőben válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire.
Makro / Külgazdaság Visszaléphet a kormány, nagy pénzekről mondhatnak le
Privátbankár.hu | 2025. május 20. 07:04
A kormány 2027-től kivezetheti az extraprofitadókat, de nem minden ágazat esetében szerepel erre utaló jel.
Makro / Külgazdaság Újabb mennyiségi korlátozások jöhetnek a boltokban
Privátbankár.hu | 2025. május 20. 06:42
A drogériai termékek a fogyasztói kosárnak csak 2–3 százalékát teszik ki.
Makro / Külgazdaság Ezt kéne Svájc után csinálnunk
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 16:23
Svájc ipari termelése 8,5 százalékkal, 2021 második negyedéve óta a leggyorsabb ütemben bővült az idei első negyedévben éves szinten, a negyedik negyedévben jegyzett 2,1 százalékos éves szintű növekedés után – derült ki a svájci statisztikai hivatal adataiból.
Makro / Külgazdaság Kijött az Európai Bizottság gazdasági jelentése Magyarországról
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 15:33
Megjelent az Európai Bizottság gazdasági előrejelzése, amely szerint idén 0,8, jövőre pedig 2,5 százalékkal nőhet a magyar bruttó nemzeti össztermék (GDP).
Makro / Külgazdaság GKI: továbbra is gyengélkedik az építőipar
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 14:15
Az építőipari termelés az elmúlt két évben folyamatosan csökkent, és ez a kedvezőtlen tendencia az idei első negyedévben is folytatódott. Az egyre szűkülő kereslet következtében a cégek száma is mérséklődött, miközben a termelői infláció lassulni kezdett. Az építőipari szereplők egyelőre nem látnak közeli trendfordulót, ugyanakkor az ágazat középtávú növekedési kilátásai kedvezőek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG