3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Londoni pénzügyi elemzők úgy látják, valószínűleg a vártnál kisebb hatása lesz az orosz gazdaságra a Kínával aláírt 400 milliárd dolláros földgázexport-szerződésnek. Jelentősége inkább abban áll, hogy Oroszország az ukrajnai válság közepette jelképes lépést tett.

A City egyik legnagyobb gazdasági-pénzügyi elemzőháza, a Capital Economics közgazdászai kiemelték, hogy bár a megállapodás 400 milliárd dolláros értéke nagynak tűnik - ez az orosz hazai össztermék (GDP) éves értékének 20 százaléka -, az ügylet azonban 30 évre szól, és így egy-egy évre átlagosan mintegy 13 milliárd dollár elvi exporttöbbletet jelent Oroszország számára.

Az orosz export összértéke tavaly 593 milliárd dollár volt, és bár a kínai földgázügyletből eredő többlet nem csekély, aligha várható azonban ettől alapvető változás az orosz gazdaságban - hangsúlyozták a Capital Economics szakelemzői.

Csekély mennyiségről van szó

Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója szerdán azt nyilatkozta, hogy az orosz-kínai gázszállítási szerződés értéke 400 milliárd dollárt (mintegy 89 ezer milliárd forint) tesz ki. Miller az orosz földgáz köbméterenkénti árát azonban nem fedte fel arra hivatkozva, hogy az üzleti titok. Arról említést tett, hogy a szerződésben úgynevezett bányajáradéki adókedvezményről is szó van.

A ház szerint emellett a kínai ügylet a teljes orosz földgázexport-szektoron belül viszonylag kis részt jelent. Tavaly Oroszország összesen hozzávetőleg 200 milliárd köbméter földgázt exportált, ennek jelentős részét Európába.

A Kínával szerdán aláírt ügylet alapján a kínai fél évente 38 milliárd köbméter orosz földgázhoz juthat. Ez azt jelenti, hogy egyelőre Európa marad az orosz energiahordozó-export messze legfontosabb piaca - áll a Capital Economics szerdai elemzésében.

Olcsóbban kapják, mint Európa

Ráadásul a jelek szerint Oroszország engedményeket tett az ügylet érdekében, és a megállapodást Kínának kedvező kondíciókkal kötötték. Ha helytállónak bizonyulnak azok az utalások, hogy Oroszország 350 dollár/köbméter áron adja a földgázt Kínának, akkor Kína olcsóbban jut hozzá az orosz földgázhoz, mint Európa, az EU-importőrök ugyanis tavaly átlagosan 380 dollárt fizettek az orosz földgázimportért, nem beszélve az Ukrajnának jelenleg felszámolt 485 dollárról.

Tíz éve húzódott

Moszkva mindemellett jóval nagyobb ügyletet szeretett volna: amikor a tárgyalások tíz éve elkezdődtek, Oroszország évi 70 milliárd köbméter kínai exportban reménykedett - áll a Capital Economics elemzésében.

A cég szakértői hangsúlyozzák azt is, hogy a Gazprom orosz földgázipari cégnek komoly költségeket kell vállalnia a kínai export beindulása előtt: csak a szükséges infrastruktúra kiépítése 55 milliárd dollárba kerül, emellett Oroszország lemondott a bányajáradék kivetéséről is azoknak a mezőknek az esetében, amelyekből majd Kína kapja a földgázt.

A ház elemzői szerint mindehhez járul, hogy az ügylet még inkább megszilárdítja az orosz gazdaság jelenlegi növekedési modelljét, amelyben az energiahordozó-exportból eredő bevételek emelkedése szükséges a hazai fogyasztás finanszírozásához.

Keleti nyitás

Mindezt egybevetve a kínai földgázügylet jelentősége inkább abban áll, hogy Oroszország az ukrajnai válság közepette jelképes lépést tett Európától Ázsia felé - hangsúlyozzák a Capital Economics londoni szakelemzői.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Igaza lesz Orbán Viktornak, tényleg fantasztikus évünk lesz a 2025-ös?
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 18:55
„2025-ben olyan dolgok történnek majd Magyarországon, amik eddig még sose. Fantasztikus lesz” – posztolta ki Orbán Viktor múlt pénteken a Facebook-oldalára. Ami annak beismeréseként is felfogható, hogy az elmúlt tizenegy és fél év mégsem volt annyira kimagasló, mint ahogyan az a kormányzati sikerpropagandából lejött. Mindenesetre a jövő évi „békeköltségvetésből” ez a fényes jövő nem olvasható ki. Mint ahogyan arra sem lehet mérget venni, hogy az Új Gazdaságpolitika keretében bejelentett intézkedések – a lakhatási támogatás, a kis- és középvállalkozásoknak juttatott újabb kedvezmények stb. – majd célt érnek, hiszen a hasonló akciók korábban sem hoztak eredményt. Ezekről is beszélt főszerkesztőnk, Csabai Károly a Trend FM hétfő délelőtti adásában.
Makro / Külgazdaság Szívhatja a fogát az Orbán-kormány: kellemetlen levél jött Brüsszelből
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 16:19
Újabb fizetési felszólítást küldtek ki.
Makro / Külgazdaság Bizonytalan a decemberi amerikai kamatvágás
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 11:26
A chicagói és a bostoni Fed-elnök is megszólalt a monetáris lazítás esélyéről.
Makro / Külgazdaság Még hivatalba sem lépett Trump embere, máris káoszt okozott
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 11:08
Robert F. Kennedy amerikai egészségügy élére jelölésének hírére zuhanni kezdtek a vakcinagyártók részvényei.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mennyiért tankolhatunk keddtől
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 10:51
Ez a hír minden autóst érint.
Makro / Külgazdaság Lengyelországban ennyibe kerülnek az alapvető élelmiszerek: Magyar Péter beszámolt róla
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 10:41
A Tisza Párt vezetője a lengyelországi Katowicében járt, és összevetette az ottani árakat a hazaiakkal. Fogyasztásélénkítő javaslatcsomaggal is előállt az ellenzéki vezető.
Makro / Külgazdaság Trump lépéseit figyeli a hadiipar világszerte
Káncz Csaba | 2024. november 18. 09:31
Trump védelmiköltség-emeléseket és kemény megközelítést követelhet Tajvannal kapcsolatban, ami megterhelné Szöul kapcsolatait Washingtonnal és Pekinggel. A kihívások ellenére a dél-koreai védelmi ipar számára Trump második elnöksége lehetőséget jelent. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Trükkök százait veti be Orbán Viktor, hogy teljesüljön a statisztika?
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 08:36
Hogy lehet 8 százalék a GDP-deflátor, ha az infláció csak 3,7 százalék? Így akarnak megfelelni a stabilitási törvény által előírt kötelezettségnek?
Makro / Külgazdaság Az izraeli hadsereg támadásában meghalhatott egy Hezbollah-vezető
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 16:33
Libanoni források szerint egy izraeli légicsapásban meghalt Mohamed Afif, a Hezbollah sajtófelelőse. Dél-Libanonban pedig tüzet nyitottak az ENSZ misszió katonáira. 
Makro / Külgazdaság Nem pusztán az alacsony fizetések miatt menekülnek a nyugati országokba az emberek, vannak más szempontok is
Buksza blog | 2024. november 17. 16:16
Az elmúlt évtizedek Kelet-Közép-Európában az itt élők jelentős kivándorlását hozták Nyugat-Európába, ahol jobban lehet keresni, ám Szerbiából már nem csak ezért mennek el az emberek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG