Felfedte múlt szombaton a Putyin elnök „szakácsaként” ismert Jevgenyij Prigozsin oligarcha, a Wagner Csoport vezetője, hogy a „földalatti városhálózat” miatt akarják zsoldosai és az orosz erők óriási veszteségek árán is elfoglalni a keleti-ukrajnai Bahmut városát – jelentette a Reuters hírügynökség. „A hab a tortán Bahmut és a közeli Szoledar bányáinak rendszere, amely valójában földalatti városok hálózata. Nem csak egy nagy csoport embert képes 80-100 méteres mélységben tartani, de harckocsik és gyalogsági harcjárművek is képesek mozogni benne” – szögezte le Prigozsin.
A Reuters szerint a Wagner Csoport vezetője a környékbeli só- és egyéb bányákra utalhatott, amelyekben egy több mint 100 mérföldes alagútrendszer és egy hatalmas földalatti helyiség is található, ez utóbbi békésebb időkben futballmérkőzéseknek és komolyzenei koncerteknek is otthont adott.
Bűnözőből politikai csillag
Prigozsinról az utóbbi időkben egyre többet hallani, hiszen a megszégyenült orosz reguláris erőkhöz viszonyítva a zsoldosai még aránylag jól teljesítenek a fronton. Moszkvában közben egyre szaporodnak a találgatások, hogy ő lehet Putyin utódja. A 61 éves szentpétervári Prigozsin ugyanis egyre inkább elnyeri a szélsőségesek támogatását, akik úgy vélik, hogy a Kreml idősödő elnöke elárulta őket.
Vannak más jelek is, amelyek arra utalnak, hogy a Putyin belső köréhez tartozó Prigozsin nagyobb hatalomért küzd. Az oligarcha nemrég nyíltan bírálta az orosz védelmi minisztériumot és annak vezetőjét, Szergej Sojgut a harctéri kudarcok miatt.
De ki ő? Mit jelentene, ha ő lenne Putyin utódja? Nézzük meg közelebbről életét és szoros kapcsolatát a jelenlegi orosz diktátorral.
Jevgenyij Prigozsin 1961. június 1-jén született Leningrádban (ma Szentpétervár). 1981-ben 12 év börtönbüntetésre ítélték rablás, csalás és prostitúció szervezése miatt. Korábban szabadult és 1990-ben már hot dogot árusító láncot szervezett Leningrádban - ahonnan Vlagyimir Putyin is származik és ahol a Kreml urát 1992-ben kinevezték alpolgármesternek. Putyin ebben a pozíciójában egyben az alvilági összekötő szerepét is betöltötte – amely sötét korszakról pár éve egy nagyszerű dán dokumentumfilm készült.
Prigozsin 1995-től több üzletet és éttermet nyitott Szentpéterváron. Az 1998-ban megnyitott New Island étterem meghozta a fiatal bűnöző népszerűségét az orosz politikai elit körében. Putyin gyakran időzött ott, és ezért Prigozsint „Putyin szakácsának” is nevezik.
A mélyállami megbízatás
A vendéglátó üzletében hatalmas vagyont felhalmozó Prigozsin hamarosan kilépett a konyhából, és olyan tevékenységekbe kezdett, amelyekkel megszerezte mai hírnevét.
Egy 2018-as amerikai ügyészségi vád szerint Prigozsin irányította a trollgyárat finanszírozó, az Internet Research Agency néven ismert szervezetet, amely „információs hadviselést folytatott az Egyesült Államok ellen” fiktív közösségi médiás személyiségek létrehozásával, hazugságok terjesztésével és Donald Trumpot támogató üzenetekkel a 2016-os amerikai elnökválasztás során.
A trollgyár 2013-as megalakulásakor alapvető feladata az volt, hogy elárasszák a közösségi médiát olyan cikkekkel és kommentekkel, amelyek a Putyin alatti Oroszországot stabilnak és kényelmesnek festették le a kaotikus, morálisan korrupt Nyugathoz képest. A trollok hamarosan tengerentúli hadműveletekbe fogtak, amelyek olyan orosz ellenfelekre összpontosítottak, mint Ukrajna és az Egyesült Államok.
2020 nyarán az FBI felvette Prigozsint a keresett listára. 2021 februárjában pedig az FBI 250 ezer dolláros jutalmat ajánlott fel a letartóztatásához vezető információkért. Prigozsinnak Ukrajna területi integritásának aláásásában játszott szerepe miatt az EU 2022. április 21-én személyes szankciókat vezetett be ellene.
Wagner a szürke zónában
Az oligarcha által alapított Wagner Csoport egy nem hivatalos katonai szervezet, amely nem része az Orosz Föderáció fegyveres erőinek, és nincs jogi státusza az Orosz Föderáció területén. A cég valójában egy árnyék orosz hadsereg a hibrid hadviselés számára.
A Wagner aktívan részt vesz minden katonai konfliktusban Oroszország érdekeinek oldalán, legyen az Szíria, Szudán, a Közép-Afrikai Köztársaság, Mali, Líbia vagy Ukrajna. A cég az afrikai gyémántok eladásával Oroszország Ukrajna elleni háborúját is finanszírozza.
Egyre beljebb a Kreml köreiben
Prigozsin jelenleg aktívan demonstrálja Putyinnak, hogy számítani lehet rá, és hogy személye kiemelten fontos az ukrajnai hadjáratban. Személyesen utazik háborús övezetekbe, és új zsoldosokat toboroz Afganisztántól kezdve az orosz börtönökig. Június 25-én pedig Putyin titkos parancsára Oroszország hőse címet adományozták Prigozsinnak.
Prigozsin állítólag egy új konzervatív mozgalom létrehozására készül, amely a hazafias értékeket és a Kreml nemzeti narratíváját hirdetné, hogy formálisan is beléphessen az orosz politikába
Az ukrajnai háború Prigozsint országosan ismert politikai személyiséggé tette. Új erőkkel és erőforrásokkal rendelkezik, hogy megvédje őt a támadásoktól. A háború megnyitotta a lehetőséget Prigozsin számára, ami egyben rámutat arra, hogy milyen típusú emberek kerülhetnek hatalomra Oroszországban az egyre véresebb „speciális hadművelet” előrehaladtával és elképzelhető bukását követően.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)