Ahogy arról beszámoltunk reggel, a bruttó átlagkeresetek 5,7 százalékkal (év/év) növekedtek júniusban, és így a bruttó átlagbér 259 875 forintra emelkedett. Az év elejétől számítva pedig elérte a 6 százalékot a bruttó bérek növekedési üteme. A közfoglalkoztatottak hatásának kiszűrésével a bérek növekedési üteme 6,3% (év/év) volt az év hatodik hónapjában. A bruttó bérek ütemét meghaladó mértékben nőttek a nettó bérek köszönhetően a személyi jövedelemadó egy százalékpontos csökkenésének. Így júniusban a közfoglalkoztatottakat is figyelembe véve 7,3 százalékkal (év/év) voltak magasabbak a nettó bérek, míg a hatásukat kiszűrve 7,9 százalékos (év/év) növekedést láthattunk.
Forrás: KSH |
Lássuk, mit szólnak ehhez az elemzők:
A Privátbankárhoz eljuttatott elemzésében Ürmössy Gergely, az Erste vezető makrogazdasági elemzője azt írja, a reálértelemben vett nettóbérek 7,5 százalékkal nőttek, ha figyelembe vesszük az inflációs rátát.
"Ha szétválasztjuk a vállalkozásokat és a közigazgatást, akkor látjuk, hogy mindkét ágazatban egyaránt gyors tempóban emelkedtek a bruttó átlagkeresetek, hiszen a vállalkozások esetében 5%, az államigazgatásban pedig 7,3% volt az éves növekedés" - közölte.
Az Erste elemzője szerint az év egészében 6-7% körül alakulhat a bruttó bérnövekedési ütem, ami alátámasztja azt a várakozásukat, hogy idén elsősorban a háztartások fogyasztása lehet a GDP növekedés fő motorja.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szintén hasonló állásponton van, szerinte a nettó reálbérek idén akár jóval dinamikusabban, 7% feletti mértékben is emelkedhetnek, ugyanis egyes hiányszakmákban gyorsuló ütemű bérnövekedésre lehet számítani. Ahogy lapunkhoz eljuttatott kommentárjában is megjegyezte az idénre várt 0,6%-os infláció mellett 6,6%-os nettó reálbér növekedésre számít.