5p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az ugrásszerűen növekvő fiatalkori munkanélküliség olyan társadalmi és politikai robbanóanyagot rejt magában, amely veszélyessé válhat a Kínai Kommunista Párt egyeduralmára nézve. A Párt terve, hogy fiatalokat küldjön vidékre, szkepticizmusba ütközik a közösségi médiában. Káncz Csaba jegyzete.

Amikor Kína tavaly év végén felmondta a zéró COVID-politikáját, a világban sokan arra számítottak, hogy gazdasága hirtelen megugrik, lendületet adva a globális növekedésnek. A legújabb kínai gazdasági adatok azt mutatják, hogy ez bizony hiú remények bizonyult.

A héten közzétett adatok azt mutatják, hogy mind az ipari termelés, mind a fogyasztói kiadások jóval elmaradnak a várakozásoktól. Az április ipari termelés éves alapon 5,6 százalékkal nőtt, messze elmaradva a 10,6 százalékos előrejelzéstől. A COVID-ellenes intézkedések miatti kiadás-visszaesés révén alacsony bázisról indulva a fogyasztói kiadások 18,4 százalékkal nőttek éves szinten, de ez is az előrejelzések alatt maradt.

Gyülekező viharfelhők

Az egyik legjelentősebb adat a fiatalok munkanélküliségének megugrása volt. A 16 és 24 év közöttiek esetében ez új rekordot döntött, 20,4 százalékot, felülmúlva a korábbi, tavaly nyári 19,9 százalékos rekordot.

Ez azt jelenti, hogy már körülbelül 30 millió munkanélküli fiatal van Kínában, már a júniusi és júliusi végzési szezon előtt. Márpedig sajtóértesülések szerint az egyetemet végzettek száma 2023-ban várhatóan eléri a 11,58 milliót, szemben a 2022-es 10,76 millióval.

A kommunista párt központi lapja siet beszámolni arról, hogy a párt „Ifjúsági Ligájának Központi Bizottsága foglalkoztatás-ösztönző kampányt indított az északkeleti Jilin tartományban, amelynek célja, hogy segítse az egyetemisták, a frissen végzettek és a tavaly végzettek elhelyezkedését."

Már házasodni sincs kedvük? Kongresszusi tagok a Tiananmen téren Pekingben. Fotó: EPA/WU HONG
Már házasodni sincs kedvük? Kongresszusi tagok a Tiananmen téren Pekingben. Fotó: EPA/WU HONG

Közben egyre több fiatal tekinti a posztgraduális - például doktori fokozat - megszerzését átmeneti menekülési módnak a munkanélküliség okozta nyomás alóli. De a helyzet itt sem rózsás. Egy év alatt 3,77 millióról 4,74 millióra nőtt a kínai posztgraduális vizsgákra jelentkezők száma, és a becslések szerint csak kevesebb, mint negyedük nyer felvételt.

Idén a „Kong Yiji-irodalom” néven ismert mém több nagy internetes közösségben is megjelent, amelynek keretében az egyetemet végzettek keserűen nevetnek magukon. Kong Yiji egy híres irodalmi szereplő, akit a huszadik századi kínai író, Lu Hszun alkotott meg novelláiban. A történetek egy megalázott, hagyományos értelmiségit ábrázolnak, akit a merev társadalmi rendszer és a konfuciánus oktatás megfosztott attól, hogy megéljen.

Örvényben a fiatalság

Valóban, a fiatal generáció manapság állandó stressznek van kitéve. Ez például abban nyilvánul meg, hogy alig van kedvük összeházasodni és családot alapítani. Hiányzik hozzá az anyagi biztonság, nem engedhetnek meg maguknak egy lakást jómódú szülők nélkül, ami Kínában sokak számára még mindig a házasságkötés előfeltétele.

Emiatt a születési ráta is rekord alacsonyra esett az elmúlt években. Kína népessége 1961 óta először csökkenésnek indult, és India a napokban megelőzte Kínát a világ legnépesebb országaként.

Mi vagyunk az utolsó generáció” – viccelődnek keserűen a fiatalok a kínai közösségi oldalakon. Az a tény, hogy a fiatalok hajlandók csalódottságukat a rendszer ellen irányítani, tavaly novemberben bebizonyosodott, amikor több százan vonultak utcára Hszi elnök zéró Covid-rezsimje ellen. Ismét elsősorban a diákok fogalmaztak meg kritikákat és csaknem nyolcvan egyetemen voltak tiltakozó akciók. Tagadhatatlan, hogy nyomást gyakoroltak a rezsimre és két hónappal később Hszi Csin-ping elvetett minden Covid-ellenes intézkedést.

A Párt újjáéleszti radikális politikáját

Ez olyan társadalmi és politikai robbanóanyagot rejt magában, amely veszélyessé válhat a Kínai Kommunista Párt uralmára nézve. Most Hszi láthatóan kézbe akarja venni az ország munkanélküli fiataljait – és el akarja küldeni őket vidékre.

Visszatér Mao „kulturális átnevelési” politikája? Ezt az ötletet bizony Hszi már számos alkalommal hangoztatta. De még soha olyan szembetűnően és átfogóan, mint május 4-én, az Ifjúság Napján, az ország legbefolyásosabb újságjának, a „Zsenmin Zsipao” címlapján.

A fiataloknak vállalniuk kell a felelősséget, és fel kell készülniük a nehéz időkre – figyelmeztetett a párt lapjában. Vidéken kellene munkát keresniük a helyi gazdaság élénkítésére. Dicséretesek azok, akik hátrahagyják a várost, hogy segítsenek leküzdeni a szegénységet az elmaradott régiókban.

Kuangtung példát mutatna

Kuangtung tartomány 2025-ig körülbelül 300 ezer  akar vidékre küldeni – jelentette a helyi média február végén. Áprilisban a keleti Sandong tartományban található Jinan város önkormányzata hasonló tervet tett közzé.

Kuangtung tartomány azon terve, hogy fiatalokat küldjön vidékre, nagy szkepticizmusba ütközött a közösségi médiában. „Ha még a nagyvárosok sem tudnak elegendő munkát biztosítani a fiataloknak, hogyan találhatnak munkát a faluban? Ez abszurd” – olvasható a Twitterhez hasonló Weibo szolgáltatáshoz fűzött kommentben. Valaki ezt írta: "Annyi évtized után sem változott a (a kommunista párt) taktikája."

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump tett egy ajánlatot Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 17:39
Ritkaföldfémekért cserébe segítenék Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat mondott Varsóban a magyar külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:42
Az elmúlt évek kudarcos európai uniós gazdaságpolitikájából azt a következtetést kellene levonni, hogy Brüsszelnek vissza kell adnia a tagállamoknak a gazdaságpolitika menedzselését – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Varsóban. A tárcavezető arról számolt be a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós miniszterek informális tanácsülését követően, hogy abban egyetértés volt a résztvevők között, hogy a közösség nagyon súlyos kihívások előtt áll gazdasági szempontból, és sokat veszített a versenyképességéből az utóbbi években, ennek okait és a lehetséges kiutat illetően azonban már eltérnek a vélemények.
Makro / Külgazdaság Odacsapna Magyarországnak az Európai Néppárt jogállamisági felelőse
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:04
Erős kritikával illette Magyarországot Michal Wawrykiewicz.  
Makro / Külgazdaság Extra nyugdíjkiegészítést kaphatnak az idősek a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 08:55
Romániában a jelentős költségvetési hiány miatt részben megszorító költségvetést terjeszt a kormány a parlament elé.
Makro / Külgazdaság Kína „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten” üzemmódra kapcsolt
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:47
A Kínával szemben bevezetett 10 százalékos amerikai büntetővám annak rendje és módja szerint életbe lépett, így az ázsiai ország is megtette a tőle telhetőt az USA megdorgálására.
Makro / Külgazdaság Új terve van Putyinnak: elárulta, mi a legfontosabb orosz erőforrás
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:07
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke szeretne haladni a korral. Kijelentette, hogy országa fejlesztésének kulcsa a mesterséges intelligencia felhasználásában rejlik.
Makro / Külgazdaság Donald Trump lövöldözni kezdett – ez most Orbán Viktornak is fájhat
Király Béla | 2025. február 4. 05:46
Az amerikai elnök nem várt sokat, beiktatása után két hét sem telt el, de máris komoly vámokat vetett ki Kanada, Mexikó és Kína esetében is. Hogy a sor teljes legyen hétfőn Donald Trump belengette azt is, hogy az európai országokra is kivet majd vámokat. Mindez Magyarország számára sok jóval nem kecsegtet.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott többmilliót az AfD
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 17:39
Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) korábbi tartományi vezetője, Gerhard Dingler elismerte, hogy 2,4 millió eurós támogatást adott a német AfD választási kampányára.
Makro / Külgazdaság Hat dolog, ami már biztos, hogy drágább lesz Amerikában Trump vámtarifái után
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 16:48
Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi háborút robbantott ki azzal, hogy vámokat vetett ki országa szomszédaiból, Kanadából és Mexikóból származó importra.
Makro / Külgazdaság Jön a vámháború, mindenki meg fogja inni a levét
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 15:04
Mexikó és Kanada 25 százalékos vámot kapott a nyakába, míg a kínai termékeket 10 százalékos teherrel sújtotta Donald Trump. Kilátásba helyezte továbbá, hogy az Európai Uniós termékek is kiegészítő vámokat kapnak. Mindez az érintett országok mellett az Egyesült Államokra is hathat, például magasabb lehet az infláció. A nagy vesztesek az olyan kis nyitott gazdaságok lehetnek, mint a magyar, derült ki a Trend FM rádió hétfői adásából, ahol kollégánk, Király Béla volt a Reggeli Monitor című műsor vendége.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG