Kedden tartja novemberi kamatdöntő ülését a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa. Legutóbb, októberben, az elemzői várakozásoknak megfelelően nem változtatott a jegybanki alapkamaton a testület, az irányadó ráta így változatlanul 0,90 százalék maradt. A jegybanki alapkamat mértéke 2016. május 25. óta nem változott.
Szintén kedden közli a Nemzetgazdasági Minisztérium az államháztartás első tíz havi helyzetéről szóló részletes tájékoztatóját. Az előzetes adatok alapján októberben 181,9 milliárd forint pénzforgalmi hiánnyal zárt az államháztartás központi alrendszere, a deficit az első tíz hónapban ezzel 1418,2 milliárd forintra emelkedett. Az év első tíz hónapjában a központi költségvetés 1491,9 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 49,0 milliárd forintos hiánnyal zártak, az elkülönített állami pénzalapok pedig 122,7 milliárd forintos többletet értek el. Szeptemberben egyébként kövér hiány jött össze, erről itt írtunk bővebben a Privátbankár.hu-n. >>>
A hét második fele is izgalmas lesz
Szerdán a pénztárcánkban turkál majd a KSH, ekkor közlik ugyanis a keresetek január-szeptemberi alakulását. Augusztusban a bruttó átlagkereset 13,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A költségvetés szektorban 17,8 százalékkal emelkedtek az átlagkeresetek, igaz, az egyszeri tételek 82,0 százalékos megugrása miatt, de a rendszeres bérek is átlag felett, 14,4 százalékkal nőttek.
A versenyszférában 11,5 százalékos volt a keresetek éves növekedése és a rendszeres kifizetések is 11,6 százalékkal emelkedtek. Az év első nyolc hónapjában a bruttó és a nettó keresetek egyaránt 12,7 százalékkal nőttek.
Végül csütörtökön jelenik meg a szeptemberi kiskereskedelmi forgalom második becslésének adata. Ahogy arról már korábban írtunk, az első becslés szerint szeptemberben 5,4 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi üzletek forgalma az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A naptárhatástól megtisztított növekedés 6,0 százalékos volt.
Az iparcikk boltokban 12,5 százalékos, az élelmiszert és az élelmiszer jellegű vegyes cikkeket árusító üzletekben 2,7 százalékkal nőtt az értékesítés volumene a naptárhatástól megtisztított adatok szerint. A benzinkutak forgalma 0,5 százalékkal elmaradt a tavaly szeptemberitől.