Az angol oktatási intézményekben csak elvétve fordultak elő koronavírus-fertőzések és járványkitörések júniusi újranyitásuk után.
Alig volt fertőzött az iskolákban
A Public Health England állami egészségügyi intézet tanulmánya szerint, amelyet a Guardian idézett, mindössze 67 egyéni és négy „társas” esetet (egyszerre több, egymással összefüggő esetet), valamint 30 kitörést regisztráltak ebben a hónapban, miközben több mint egymillió gyerek tért vissza az iskolapadokba. (Járványkitörésről akkor van szó, ha több, egymással összefüggő eset van, és 14 napon belül újabb eseteket regisztráltak.)
A 67 egyéni fertőzött között 30 diák, 37 pedig az iskola dolgozója volt. A járványkitörések pedig 121 embert érintettek, 30 gyermeket és 91 dolgozót.
A felmérés szerint
egyetlen gyermek sem szorult kórházi ápolásra, és a dolgozók közül is mindössze egyet kellett kórházba szállítani (ő az intenzív osztályon kapott oxigént).
Ugyanebben az időszakban összesen több mint 25 ezer fertőzöttet diagnosztizáltak az országban.
A kutatók úgy vélik, hogy az iskolák bezárása a karantén szükségszerű része lehet olyan régiókban, ahol terjed a vírus, de azt csak a végső esetben szabad fontolóra venni.
A tanulmány szerint összességében a gyerekek nagyobb valószínűséggel kapják el a vírust otthon, mint az iskolákban.
Megállapítottuk, hogy nagyon kicsi volt a járvány átadásának veszélye a gyerekek és a dolgozók között
- mondta Dr. Shamez Ladhani, a tanulmány egyik készítője. Hozzátette ugyanakkor, hogy az említett időszakban épphogy véget ért a karantén, kevés iskola volt nyitva, és az osztályok kis létszámmal működtek.
Szerinte a fertőzött gyerekek többsége általában munkába járó szüleitől kapta el a vírust, az iskolákban pedig elsősorban a dolgozók terjesztették a fertőzést.
Rendkívül alacsony kockázat
A brit egészségügyi hatóságok szerint a gyerekeket hosszabb távon nagyobb hátrány éri, ha nem járnak iskolába, mint ha a járvány ellenére is beülnek az iskolapadba.
Szerintük „rendkívül alacsony a kockázata” annak, hogy belehalnak a vírusba.
Ezzel összhangban
Boris Johnson brit miniszterelnök arra kéri a szülőket, hogy szeptembertől küldjék iskolába a gyerekeiket.
Globális helyzet
Európán belül eddig Nagy-Britanniában követelte a legtöbb áldozatot a koronavírus: összesen 41,5 ezren veszítették életüket. Olaszországban 35,4 ezren, Franciaországban 30,5 ezren, Spanyolországban pedig 28,8 ezren hunytak el a fertőzéssel összefüggésben. (A brit kormány nemrég ötezerrel lefelé korrigálta az áldozatok számát – a szerk.)
Az egyetlen, a járvány egész ideje alatt karanténmentes nyugati államban, Svédországban 5790 áldozatot regisztráltak. (Háttéranyagunkat a svéd helyzetről itt olvashatják.)
Globálisan a legtöbb áldozat az Egyesült Államokban (177 ezer), Brazíliában (115 ezer) és Mexikóban (60 ezer) van.
Világszerte a diagnosztizált fertőzöttek száma 23,4 millió. 809 ezren vesztették életüket, 15,1 millióan meggyógyultak.