Rekordmértékű zuhanást könyvelt el a brit gazdaság az idei második negyedévben a vírusválság következtében.
Mínusz 20,4 százalék
A brit Statisztikai Hivatal ma közölt adatai szerint április és június között 20,4 százalékkal esett a GDP az első három hónaphoz képest – ekkora csökkenést még soha nem jegyeztek fel negyedéves szinten.
Ez egyben azt is jelenti, hogy
a gazdaság – 2009 óta először – recesszióba süllyedt, azaz egymás után két negyedévben zsugorodott.
A járvány miatt az üzleteket, éttermeket, szállodákat hónapokra bezárták, ezért a szolgáltató szektor története legnagyobb zuhanását szenvedte el negyedéves szinten.
A háztartások költései csökkentek, erősen visszaesett a gyárak termelése – az autógyártás például 1954 óta nem látott mélypontra süllyedt –, és befékezett az építőipar is.
Júniusban már fellendülés volt megfigyelhető, mivel a hatóságok enyhíteni kezdték a koronavírus megfékezése céljából elrendelt korlátozásokat. A boltok elkezdtek kinyitni, a gyárak felpörgették termelésüket, és az építkezések is beindultak.
A júniusi GDP azonban még így is hatodával elmaradt a járvány előtti utolsó hónap, február gazdasági teljesítményétől.
A válság miatt több százezer ember veszítette el állását, a következő hónapokban pedig további leépítések várhatók, mondta Rishi Sunak brit pénzügyminiszter.
Súlyos járulékos károk
A vírusválság társadalmilag-egészségügyileg is súlyos hatásokkal jár: április elején egy brit segélyszervezet például azt közölte, hogy 1,5 millió embernek nincs pénze élelemre a szigetországban, és
több mint egymillióan vesztették el minden bevételüket a korlátozások miatt.
Angliában és Walesben mintegy 10 ezer, demenciában szenvedő beteg veszthette életét a vírus elleni védekezés okozta izoláció miatt.
Korábbi becslések szerint pedig év végéig csaknem 10 millióra emelkedhet a kórházi beavatkozásra várók száma a szigetországban a járvány miatt szükségessé vált leállások és szigorítások miatt – csúszott például számos rákos beteg ellátása –, ami időzített bomba az egészségügy számára.
A vírus az Egyesült Királyságban eddig 46,6 ezer életet követelt, ennél többen csak az Egyesült Államokban, Brazíliában és Mexikóban hunytak el.
A diagnosztizált fertőzöttek száma 313 ezer, ami Európán belül a harmadik legmagasabb érték az orosz és a spanyol mutató után.
Ami a többi európai országot illeti, Olaszországban 35,2 ezren, Franciaországban 30,3 ezren, Spanyolországban 28,6 ezren hunytak el eddig a vírussal összefüggésben. Az egyetlen, a járvány egész ideje alatt karanténmentes nyugati államban, Svédországban 5770 áldozatot regisztráltak.
Globálisan a diagnosztizált fertőzöttek száma 20,3 millió. 741 ezren életüket vesztették, 12,6 millióan meggyógyultak.