Levélben fordult anyagi támogatásért a brit kormányhoz Joe Anderson, Liverpool város polgármestere és Steve Rotheram, a liverpooli régió vezetője.
467 millió font válságkezelésre
Szerintük a (koronavírus-járvány ellenes korlátozó intézkedések miatt fenyegető) mély krízist abban az esetben lehet elkerülni, ha a kabinet 467 millió fonttal (mintegy 180 milliárd forinttal) segíti a város helyreállítási tervét, írja a Daily Telegraph. A terv keretösszege 1,4 milliárd font.
A 467 millió fontos támogatásból 200 millió fontot fordítanának építkezésekre, 267 millió fontot pedig képzési programokra. A többi közt új filmstúdiót és új kikötői terminált építenének, valamint óriási ingatlan-felújítási programot indítanának.
A Financial Times szerint a városvezetés azt reméli, hogy a terv segítségével mintegy 38 ezer állást sikerül teremteni.
A koronavírus-járvány miatt bevezetett karantén lebénította az olyan városok gazdaságát, mint Liverpool. Két lehetőségünk maradt: ölbe tett kézzel várni vagy cselekedni. Liverpool cselekszik
- jelentette ki Joe Anderson.
Egyúttal figyelmeztetnek arra, hogy ha elmarad a központi segítség, akkor a város mélyebb társadalmi-gazdasági krízisbe süllyedhet, mint amilyet a ’80-as évekbeli recesszió okozott.
Liverpool reneszánszát élte az elmúlt két évtizedben. Nem fogjuk hagyni, hogy a lendület megtorpanjon
- mondta Joe Anderson.
A helyreállítási tervet egyébként 72 helyi üzletember és közéleti személy támogatja, köztük Peter Moore, a Liverpool FC fociklub vezérigazgatója, John Cummins, a Legal & General befektetési alaptól, valamint Janet Beer, a Liverpooli Egyetem helyettes vezetője.
Megugrott a segélykérők száma
Az észak-angliai városban, ahol mintegy félmillióan élnek, az önkormányzati hitelért (a segélyezés egyik legfontosabb formája) folyamodók száma 32 ezerről 45 ezerre növekedett a karantén kezdete óta, a munkanélküli segélyt kérők lakossághoz viszonyított aránya pedig 2,9-ről 7,6 százalékra ugrott március és április között.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a helyi önkormányzat áprilisban 150 százalékkal növelte a rendkívüli segélyek számát.
Ezt azok az emberek kapják, akiknek a karantén bevezetése óta nincs pénzük élelemre vagy a villanyszámla kifizetésére.
A helyi élelmiszer-adományozó segélyszervezetek is fokozták tevékenységüket: a FareShare például meghosszabbította nyitva tartását, és 380 ezer font értékben osztott szét árut családoknak néhány nap alatt. A liverpooli fociszurkolók pedig 150 ezer fontot gyűjtöttek össze a készletek pótlására áprilisban.
A helyi hatóságok már akkor figyelmeztettek, hogy a segélyek önmagukban, a kormány segítsége nélkül nem elegendőek, a családokat ugyanis egyszerre sújtják a kormányzati megszorító politika és a koronavírus elleni küzdelem következményei.
Önkormányzatok csődközelben
A válság korántsem csak az észak-angliai városban okoz komoly problémákat: a BBC szerint néhány, a legnagyobbak közé tartozó önkormányzat gyakorlatilag csődöt jelenthet a koronavírus-válság miatt, ha a kormány nem nyújt nekik további támogatást.
Legkevesebb öt (városi vagy magasabb szintű) önkormányzat kerülhet ilyen helyzetbe, köztük Leeeds, Wiltshire, Trafford, Tameside és Barnet.
A brit közszolgálati adó felmérése szerint csaknem 150 helyi hatóság jelezte, hogy deficites lesz a költségvetése; a hiány összességében mintegy 3,2 milliárd fontra rúg.
A kormány egyébként két részletben már juttatott ugyanekkora, 3,2 milliárdos támogatást minden angol önkormányzatnak a járvány elleni küzdelem negatív hatásainak ellensúlyozosára.