A Bloomberg 3,3 százalékos, a Reuters 3,1 százalékos, míg a Takarékbank 3,5 százalékos növekedésre számított. Az első negyedévben megismert ipari, építőipari, kiskereskedelmi, külkereskedelmi, szálláshely szolgáltatási adatok alapján számítani lehetett az erős teljesítményre, amelyek arra utaltak, hogy a gazdaságot a háztartások fogyasztása, a beruházások és a nettó export húzhatták, ezért nem kizárt, hogy a készletek változásának negatív hatása miatt nem okozott pozitív meglepetést az első negyedéves GDP növekedése - írta Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője.
A következő negyedévekben hasonló ütemű növekedésre lehet számítani, mivel a devizahitelek elszámolásának, az MNB növekedési hitel programjának kiterjesztése, valamint a várhatóan élénkülő európai gazdaság pozitív hatásai tarthatják lendületben a gazdaságot - mondja az elemző. Ezért a teljes éves növekedés is megközelítheti az első negyedéves teljesítményt, ami 3,3 százalékos lehet a várakozásunk szerint. Jövőre 2,5 százalékos növekedésre számítunk, amire pozitív kockázatot jelenthetnek a tervezett adócsökkentések - tette hozzá.
A régióban pozitív meglepetést okozott a román GDP növekedése: éves szinten 4,3 százalékkal bővült a várt 2,6% helyett, ami lényeges gyorsulást jelent az előző negyedévi 2,7% után, míg a szlovák gazdasági növekedés 2,4 százalékról 3,1 százalékra gyorsult. A cseh és a lengyel adatok pénteken jelennek meg.
Ki jobbra, ki rosszabbra számított
Balatoni András, az ING Bank vezető elemzője elmondta: nagyobb, 3,8 százalékos GDP növekedést vártak az első negyedévre, de éves átlagban meg fogja haladni a 3 százalékot a gazdasági növekedés.
Barczel Vivien és Ürmössy Gergely, az Erste Bank elemzői szerint idén 2,5 százalékos növekedést várnak, amelyet a részletes adatközléskor felülvizsgálnak.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzőjének kommentárja szerint a jelenlegi kilátások alapján az éves növekedés 3 százalék körül lehet.