Az új szabály alapján Párizsból már nem lehet repülővel utazni Nantes-ba, Lyonba vagy Bordeaux-ba – adja hírül a BBC-re hivatkozva a greenfo.hu A döntést többen is kritizálták. Az európai légitársaságokat tömörítő szakmai szervezet egyik vezetője azt mondta, a tiltásnak minimális lesz a hatása a szén-dioxid-kibocsátásra. Laurent Donceel szerint a kormányoknak valódi és érzékelhető megoldásokat kellene kidolgozniuk a probléma megoldására.
A BBC szerint az Emmanuel Macron francia elnök által létrehozott nemzeti klímaügyi szervezet tagjai eredetileg még szigorúbb szabályokat akartak, ők négy óránál húzták volna meg a vonatutak felső határát. Ezt később néhány francia régió és az Air France-KLM csoport tiltakozása miatt csökkentette a kormány két és fél órára.
Az árak emelkednek-e majd?
Mindennek mi lehet a következménye? Például az, hogy más légijáratok árai esetleg emelkednek, bepótolva a kieső bevételt. Ugyanakkor a klímavédők nem tartják elég szigorúnak az óralimitet.
Az UFC-Que Choisir francia fogyasztóvédelmi csoport éppen ezen megfontolásokra gondolva, a négyórás limit visszaállítását követelte, valamint biztosítékokat kért arra, hogy a francia vasúttársaság a törvényre reagálva nem fogja emelni a jegyárakat, vagy csökkenteni a szolgáltatás színvonalát.
A repülő helyett vonat polémia általában ott élénkül meg az utóbbi időben, ahol léteznek belföldi légijáratok, azaz szükségesé teszi ezt az ország nagysága, viszont nem akkorák a távolságok, hogy csak repülővel érje azt megtenni az üzletembereknek. (És persze a turistáknak is.)
A svédek is a vonatra voksolnak
AZ USA-ban ez komolyan szóba sem kerül, hiszen egy kontinens átrepüléséről van szó, ahol fél vagy egész napokat nem vonatozna senki repülés helyett, viszont Svédországban már évek óta napirenden van a téma.
Itt már régóta erős médiakampányt folytatnak a klímavédők, hogy az emberek inkább a fejlett vonathálózatot vegyék igénybe, hiszen a korai érkezést, személyi és csomagellenőrzést, valamint a reptértől való hazautazást beszámítva, időben ugyanott van az utas. A turisztikai szaklapokban évek óta támogatják a vonattal való turistáskodást, nemcsak a környezetvédők, de maguk a lapok szerkesztői is.