3p
Donald Trump mostanában nehéz napokat él: az orosz beavatkozást vizsgáló különleges ügyész forró nyomon van, ráadásul a demokraták sem akarnak pénzt adni a mexikói határra tervezett falra, így december 22-én részben leálltak a kormányhivatalok, mivel nem sikerült megegyezni a költségvetésről.

Ahogy arról korábban is írtunk, mindez azt jelenti, hogy a nem létfontosságú hivatalok dolgozóit átmeneti időre fizetés nélküli szabadságra küldhetik, a létfontosságú intézmények - például a rendfenntartó erők vagy a nemzetbiztonsági szervek - alkalmazottai azonban továbbra is dolgoznak, és munkahelytől függően lesz, aki fizetésért teszi, lesz azonban, aki nem kap javadalmazást.

Donald Trump 5,7 milliárd dollárt szeretne kapni a határra tervezett kerítésre, ezért megmakacsolta magát és bejelentette, hogy csak akkor írja alá a kormányzati költségvetést, ha az tartalmazza az építkezés költségeit. A demokraták ezt nem fogják megadni az elnöknek, sőt Chuck Schumer, a szenátus demokrata frakciójának vezetője a kongresszusban egészen egyszerűen úgy fogalmazott, hogy Trump soha nem fog erre pénzt kapni.

A ’shutdown’ (leállás) vége így egyelőre nem igazán látszik, ám tévedés azt hinni, hogy ilyesmi csak Trump elnöksége alatt fordulhat elő – a RealClearPolicy összegyűjtött néhány tényt a korábbi hasonló esetekről.

A legdrágább

A legdrágább leálláshoz alig öt évet kell visszamenni, a 2013 október elseje és 17. közti szünet a Standard&Poor’s becslése szerint 24 milliárd dollárjába került az amerikai adófizetőknek. Ez akkora összeg, hogy az ország negyedéves GDP-jén is meglátszott, és mintegy 850 ezer kormányzati alkalmazott nem tudott dolgozni ez idő alatt és 6,6 millió munkanap veszett el.

A leghosszabb

A leghosszabb leállás Bill Clinton elnöksége alatt történt, itt 21 munkanapra lényegében megállt az élet az amerikai kormányhivatalokban, hiszen 1995. december 5-től 1996. január 6-ig nem sikerült megszavazni a költségvetést. A helyzetet az is súlyosbította, hogy ez a leállás kevesebb egy hónappal jött egy korábbi ’shutdown’ után, ami november 13-tól november 19-ig tartott.

A legrövidebb

A legrövidebb leállás nem máshoz, mint Donalt Trumphoz köthető, idén február 9-én körülbelül 5 és fél órára leállt a kormányzat, 1970 óta ez volt a 20. hasonló esemény.

Melyik oldalnál fordul elő gyakrabban?

A mostanival együtt eddig összesen 21-szer állt le az amerikai kormányzat működése, ebből 13-szor republikánus, és 8-szor demokrata elnök ült a Fehér Házban. A rekorder a republikánus Ronald Reagan, aki nyolc éves elnöksége alatt nyolcszor nem tudta időben elfogadtatni a költségvetést, míg a demokrata Jimmy Carter négy éve alatt mindez ötször fordult elő.

Miért baj, ha leáll a kormányzat?

Amellett, hogy nyilvánvalóan sok ember kiesik a munkából a hasonló időszakok alatt, más komoly következmények is lehetnek, ugyanis a ’shutdown’ kiemelten érinti az élelmiszerbiztonsággal foglalkozó FDA-t, amely ilyenkor szinte egyáltalán nem végez ellenőrzéseket, valamint a Nemzeti Egészségügyi Intézetben is leállnak a klinikai tesztek – a 2013-as Obamához köthető leállás alatt mintegy 200 beteget utasítottak el, közülük sokan rákosak voltak.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
Makro / Külgazdaság Többet adóztunk: kisebb lett a kormányzati szektor hiánya
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. I. negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb. 
Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
Makro / Külgazdaság Eddig jó, mondják a britek, de mi lesz azután?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:08
Gyorsult a brit gazdaság növekedési üteme az első negyedévben, a kilátások azonban nem biztatóak.
Makro / Külgazdaság Ön TikTokozik? Akkor most reménykedhet
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 10:17
Donald Trump amerikai elnök a Fox Newsnak adott interjúban közölte, hogy egy „nagyon gazdag emberekből” álló csoport készen áll megvásárolni a TikTokot.
Makro / Külgazdaság Fontos gesztust tett Kína Japánnak
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:50
Hszi Csin-pingék újra megnyitja a piacaikat a japán tengeri termékek előtt.
Makro / Külgazdaság Ettől még jobban kiverhet minket a víz
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:30
Áprilishoz képest ugyan májusban az ipari termelői árak csökkentek, ám az előző év azonos időszakához képest közel 7 százalékkal nőttek, alapvetően az élelmiszeripar átlagnál nagyobb drágulása miatt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG