5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az OPEC kvótacsökkentésének hatására erősen megugrott az olaj ára, ami számos ország számára jelenthet problémát. Az egyébként is magas inflációs környezetben nagyon rosszkor jön az energiaárak ismételt növekedése.

Mint arról lapunk is írt korábban vasárnap az OPEC+ napi 1,16 millió hordó termeléscsökkentést jelentett be, amire az olajpiacok nem számítottak. Az OPEC és szövetségesei által végrehajtott meglepő termeléscsökkentés az olajárak emelkedését eredményezte - és elemzők szerint a legnagyobb olajimportőrök, mint India, Japán és Dél-Korea fogják a legnagyobb fájdalmat érezni, ha az árak elérik a hordónkénti 100 dollárt, ahogy azt egyesek előre jelezték.

Ugyanakkor a magyar gazdaság számára is plusz terhet jelenthet az emelkedő olajára, amely egyrészt a javuló külkereskedelmi és folyó fizetési egyenleget ronthatja. Pedig ezek az egyensúlyi mutatók a tavalyi óriási deficit után az elmúlt hónapokban látványosan javultak. Emellett természetesen az inflációra is hatással lehet a drágább olaj. Itt hasonló a helyzet, hiszen a magyar árak gyorsulása végre megtorpant és javulásra számítottak a szakértők.

Ez egy komoly plusz tehet minden olajat importáló gazdaságra, hangoztatják a szakértők. Szerintük nem az USA-nak fájna a legjobban a 100 dolláros olaj, hanem azoknak az országoknak, amelyeknek nincsenek hazai kőolajkészleteik: Japán, India, Németország, Franciaország, hogy csak a legnagyobbakat emeljük ki.

Az olajkartell országainak önkéntes csökkentései májusban kezdődnek és 2023 végéig tartanak. Szaúd-Arábia és Oroszország egyaránt napi 500 ezer hordóval csökkenti az olajkitermelést az idei év végéig, míg más OPEC-tagok, például Kuvait, Omán, Irak, Algéria és Kazahsztán szintén csökkentik a kitermelést.

A Brent nyersolaj határidős jegyzése a 85 dolláros szintig emelkedett, és egyelőre nincs jele, hogy komolyabb visszaesés lenne. A Mol ugyan ennél jóval olcsóbb orosz Ural olajat importál, ám az árkülönbség a fogyasztóknál mégsem jelentkezik, mert erre a magyar kormány 95 százalékos adót vetett ki, amiből éves szinten 500 milliárd forintos bevételt remél a költségvetés.

"Az olajkínálat csökkenése és az ezzel kapcsolatos nyersolajár-ugrás leginkább azokat a régiókat sújtja, amelyek nagymértékben importfüggők, és amelyek elsődleges energiarendszerében nagy a fosszilis tüzelőanyagok aránya" - mondta Henning Gloystein, az Eurasia Group igazgatója a CNBC-nek. "Ez azt jelenti, hogy a legveszélyeztetettebbek az importra támaszkodó feltörekvő piaci iparágak, különösen Dél- és Délkelet-Ázsiában, valamint Japán és Dél-Korea szuperimportfüggő nehéziparága."

India a világ harmadik legnagyobb olajfogyasztója, és mióta Oroszországgal szemben szankciókat vezettek be válaszul az ukrajnai invázióra, hasonlóan Magyarországhoz jelentős árengedménnyel vásárolja az orosz olajat. A kormányzati adatok szerint India nyersolajimportja februárban 8,5 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. "Bár még mindig profitálnak a kedvezményes árú orosz gázból, már most is a magas szén- és gázárak miatt szenvednek" - mondta Gloystein. "Ha az olaj tovább emelkedik, akkor még a kedvezményes orosz nyersolaj is elkezd fájdalmasan drága lesz, és visszafoghatja India növekedését".

Az olajár emelkedése a fogyasztóknál is lecsapódik. Fotó: Depositphotos
Az olajár emelkedése a fogyasztóknál is lecsapódik. Fotó: Depositphotos

Japánban a kőolaj a legjelentősebb energiaforrás, és a teljes energiaellátás mintegy 40 százalékát teszi ki. Mivel Japánnak nincs említésre méltó hazai kitermelése, nagymértékben függ a nyersolajimporttól, amelynek 80-90 százaléka a közel-keleti régióból származik, derül ki a Nemzetközi Energiaügynökség adataiból. Az Enerdata független kutatócég szerint Dél-Korea energiaszükségletének nagy részét szintén a kőolaj teszi ki. Így a két távol-keleti ország hasonló helyzetben van.

Kína az az Európai Unió államai kicsit kedvezőbb helyzetben vannak, ám ezen gazdaságok számára sem jó hír a megugró olajár. Kína kitettsége valamivel kisebb a hazai olajtermelés miatt, míg Európa egésze főként nukleáris, szén- és földgázra támaszkodik elsősorban, így az olaj kisebb szerepet játszik az elsődleges energiamixében.

Néhány feltörekvő piacot, amelyek magas infláció sújt, miközben a devizakészleteik korlátozottak szintén erősen negatívan fog érinteni a 100 dolláros árcédula. Ezek közül kiemelhetjük Argentínát, Törökországot, Dél-Afrikát és Pakisztánt, mint a potenciálisan leginkább érintett gazdaságokat.

Most minden csapás duplán fáj a globálisan magas infláció miatt, de talán megnyugtatónak tűnik, hogy a szakértők szerint a hordónkénti 100 dolláros ár, ha meg is lesz, várhatóan nem marad tartósan. A szakértők szerint hosszú távon az árak inkább a jelenlegi szinthez hasonlóan alakulhatnak, vagyis a 80-85 dollár körüli szinten. Az ennél magasabb árak esetén ugyanis valószínűleg a termelők is növelik az kínálatot, miközben a gazdasági alkalmazkodás miatt a keresleti oldal is gyengül, így alacsonyabb egyensúlyi ár alakul ki.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az amerikaiaknak mostanában esik le, mit is jelent igazából a vámháború
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 18:52
Az ATV Start lapszemléjében munkatársunkat kérdezték szerdán.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter már látja, mitől ugorhat a magyar GDP
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 16:39
A BMW és a CATL termelése hamarosan megkezdődik, illetve a BYD és a Mercedes gyárának építése is gőzerővel halad, és mindezek nyomán ugrásszerűen fog majd nőni a magyar bruttó hazai termék (GDP) – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Ukrajna órákon belül beadja a derekát?
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 16:06
Akár még szerdán aláírhatják a nyersanyagokat érintő megállapodást. 
Makro / Külgazdaság Okozott némi meglepetést a német infláció
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 15:51
Az elemzők által vártnál némileg kevésbé lassult az infláció áprilisban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis előzetes adatokon alapuló szerdai jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Magyar kőolaj- és földgázmezők feltárásába szállnak be a törökök
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 13:13
Új gázerőmű építéséről és két hazai kőolaj- és földgázmező feltárásáról és kitermeléséről született megállapodás Magyarország és Törökország között – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Kiderült, milyen árakra lehet számítani májustól a kutakon
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 10:35
A munka ünnepén változatlan üzemanyagárakkal kezdjük a hónap első napját.
Makro / Külgazdaság Fontos gazdasági adatot közölt a KSH
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 08:57
2025. márciusban a kivitel volumene 5,0, a behozatalé 6,4 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszaki szintet.
Makro / Külgazdaság A vártnál is gyengébb a magyar GDP
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 08:31
Magyarország bruttó hazai termékének volumene 2025 I. negyedévében a nyers adatok szerint stagnált, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,4 százalékkal alulmúlta az előző év azonos időszakit.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály megszólalt az inflációs kockázatokról
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 16:19
Varga Mihály szerint óvatosságra és stabilitásra van szükség.
Makro / Külgazdaság Donald Trump megint készül valamire – örülhet az autópiac?
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 16:04
Enyhítést írhat kedden alá az elnök.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG