3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ha meg akarjuk óvni a bolygót az átlaghőmérséklet növekedésétől, még nagyobb vállalásokat kell tenniük az országoknak.

Nagyobb erőfeszítésre van szükség a globális átlaghőmérséklet emelkedésének megállítására annál, mint amit eddig vállaltak az országok az üvegházhatású gázok kibocsátásának korlátozásában - közölte az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) Éghajlatváltozási Keretegyezményének (UNFCCC) főtitkára pénteken, egy hónappal a párizsi klímacsúcs kezdete előtt.

Összefogtak

Christiana Figueres szerint "eddig példátlan mértékű világszintű összefogás" van kibontakozóban annak érdekében, hogy 2 Celsius fok alatt tartsák a globális átlaghőmérséklet emelkedését a század végére az ipari forradalom előtti szinthez viszonyítva. Szakértők szerint árvizekkel, elsivatagosodással és a tengerszint emelkedésével jár, ha a Föld átlaghőmérsékletének felmelegedése túllépi ezt a határt. Az emelkedés jelenleg 0,9 Celsius fokon áll.

A főtitkár kedvező lépésnek nevezte, hogy 146 ország, a kibocsátók 86 százaléka vállalta, hogy 2030-ig évente 56,7 milliárd tonna szén-dioxidnak megfelelő mértékűre korlátozná az üvegházhatású gázok kibocsátásának emelkedését. Független elemzők szerint azonban így a globális átlaghőmérséklet emelkedési pályája még mindig 2,7 fokon marad.

Jobban megy?

Sok ország "egészségesen konzervatív" vállalásokat tett - mondta Christiana Figueres, hozzátéve, hogy számos ország, köztük Kína várhatóan a kitűzöttnél nagyobb kibocsátás-csökkenést fog elérni.

Kína drasztikus átalakításokat hajtott végre, hogy jobban óvja a környezetet. Erről szóló átfogó cikkünket itt olvashatja.

Befektetői csoportok üdvözölték az ENSZ értékelését a nemzeti vállalásokról. Stephanie Pfeifer, egy klímaváltozással foglalkozó nemzetközi befektetői csoport vezérigazgatója szerint az erős nemzeti tervek életbevágó piaci jelzést adnak azoknak a befektetőknek, akik a fosszilis energiahordozókból az alacsony szén-dioxid kibocsátású technológiákba helyeznék át befektetéseiket.

A legnagyobb kibocsátók Kína (25 százalék), az Egyesült Államok (15 százalék), az Európai Unió (10 százalék), India (6 százalék), valamint Oroszország (5 százalék). Az ENSZ 21. klímakonferenciáját november 30. és december 11. között tartják a Párizs környéki Le Bourget városban, ahova a 195 ország állam-, illetve kormányfőit várják. A cél az, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséről olyan átfogó megállapodást kössenek, amelynek segítségével az emberiség 2 Celsius fok alatt tudja tartani a század végéig a globális átlaghőmérséklet emelkedését.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG