6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Február 14. Valentin-nap – ez az Európába is átszivárgott amerikai ünnep, amely ötvözi a romantikát a biznisszel. Az egyik legnagyobb üzlet Amerikában ugyanis a Valentin-napi rózsák értékesítése, amely mögött hihetetlen, de nem más, mint a drogcsempészet áll.

1989-ben évente körülbelül 1 milliárd szál vágott rózsát adtak el az Egyesült Államokban, amely 2023-ra nagyjából 2,8 milliárdra nőtt – ez elég volt ahhoz, hogy az országban minden felnőtt kapjon egy tíz szálból álló csokrot. Hogy ez mennyi pénzt jelent?

„Nem könnyű kideríteni, de úgy döntöttem, megpróbálom. És amit találtam, az meglepő volt: a kezemben tartott rózsák az illegális drogok elleni háborúhoz kötődnek” – írja Jay L. Zagorsky, a Bostoni Egyetem professzora, aki akkor határozta el magát, hogy összeszámolja, mennyi pénzt költenek az amerikaiak rózsákra évente, mikor a kedvesének választott két tucat piros és rózsaszín virággal a kezében állt türelmesen a sorára várva.

A National Retail Federation becslése szerint az emberek 2,6 milliárd dollárt fognak költeni idén Valentin-napi virágokra, a rózsáktól kezdve a gerberán át a tulipánokig. 

Az Amerikai Virágüzletek Társasága azt állítja, hogy 250 millió rózsát fognak értékesíteni az ünnepen, de nem számszerűsíti ennek az összértékét.

Egyetlen nap alatt 3 milliárd dollár csak a rózsákra megy el. Fotó: Depositphotos
Egyetlen nap alatt 3 milliárd dollár csak a rózsákra megy el. Fotó: Depositphotos

Honnan is származnak azok a rózsák?

Az Egyesült Államokban értékesített rózsák egykor nagyrészt hazai termesztésűek voltak, de ma már főleg Dél-Amerikából importálják őket. Az Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériuma (USDA) évtizedek óta nyomon követi a vágott rózsát árusító helyek számát, 1970-ben például közel 800 amerikai gazdaság és faiskola termesztette a Valentin-nap legkedveltebb fajtáját. Az amerikai vágott rózsatermesztők igazi nagyhatalmaknak számítottak, évente csaknem félmilliárd rózsát adtak el.

Csakhogy az 1970-es évek óta a vágottrózsa-termesztő vállalkozások elsorvadtak. Az USDA legfrissebb kertészeti statisztikája szerint ma már csak körülbelül 110 gazdaságban és faiskolában termesztenek vágott rózsát. Ma már csak 18 millió rózsát takarítottak be, ami 50 év alatt jelentős visszaesés.

De akkor honnan származik a most piacra kerülő rengeteg rózsa? 2023-ban az Egyesült Államok körülbelül 2,8 milliárd vágott rózsát importált, de nem Hollandiából, a világ „legnagyobb virágboltjából”.

Az amerikai rózsaszálak elsősorban két helyről származnak: Kolumbiából és Ecuadorból. Kolumbia adja a rózsák közel 60, Ecuador pedig csaknem a 40 százalékát.

Miért pont Kolumbia és Ecuador?

Az USA-ban nevelgetett rózsák helyét a dél-amerikai rózsák néhány évtizeddel ezelőtt vették át, amikor az Egyesült Államok és Kolumbia kormánya új utakat keresett a kokain amerikai beáramlásának megállítására. Az ünnepek gazdasági hatását tanulmányozó docens, Zagorsky szerint a stratégia egyik része az volt, hogy a kolumbiai gazdákat meggyőzzék, hagyják abba a kokalevél termesztését. Ennek fejében kedvezményes hozzáférést biztosítanak számukra az Egyesült Államok piacaihoz, ha mást termesztenek.

Így az 1990-es évek elején Kolumbia és Ecuador aláírta az Andok kereskedelmének támogatásáról és a kábítószer felszámolásáról szóló törvényt. Ezzel a kokatermelő országok vámmentesen hozzáférhettek az amerikai piacokhoz, cserébe az illegális kábítószerek visszaszorításáért.

Az nem világos, hogy mindez mennyire állította le a kábítószertermelést, de Kolumbiában és Ecuadorban számos vállalkozás kezdett virágokat termeszteni és északra szállítani.

A rózsák ára

A Kolumbiából és Ecuadorból érkező hatalmas mennyiségű rózsa meglehetősen kordában tartja a rózsaárakat. Az USDA 2011 óta követi nyomon egy tucat piros tearózsa árát a szupermarketekben, amelyeket a szerelmeseknek szoktak kínálni Valentin-napon. 2011-ben egy csokor rózsa árától még kicsit megdöbbentek a vásárlók, hiszen több mint 10 dollárba kerültek. 

2023-ban ugyanez a csokor körülbelül két dollárral került többe, ami 20 százalékos áremelkedést jelent, miközben az infláció 35 százalékos volt, tehát mondhatni, hogy a rózsák relatíve olcsóbbak lettek.

Míg a rózsa ára az év nagy részében alacsony, azért vannak szezonális ingadozásai. A 12 darabból álló rózsacsokrok szupermarketbeli ára általában megduplázódik Valentin-nap környékén. Tavaly az árak az augusztusi, körülbelül 8 dolláros mélyponttól a Valentin-nap előtti 23 dollárig emelkedtek. Természetesen a prémium, hosszú szárú rózsák ára még magasabb.

Magyarországon egyébként idén a Lidlben a 13 szálas rózsacsokor 999, az Aldiban a 7 szálas rózsacsokor 1099, az Auchanban 7 szál rózsa 1890, a Tescoban a 15 szálas tulipán-rózsacsokor 2499 forintba kerül. (Laptársunk, a szintén a Klasszis Média Lapcsoportba tartozó Mfor kedden írt a hazai Valentin-napi helyzetről).  

Miért emelkedik az ár?

Az árak Valentin-nap körül azért emelkednek meg mindig, mert az ellátási lánc tagjai, a termelőktől a nagykereskedőkön át a kiskereskedőkig, igen nagy stressznek vannak kitéve a vásárlási hullám idején. Az Egyesült Államok kormánya havonta nyomon követi a rózsák importárát. 2023-ban, Valentin-nap előtt egy átlagosan levágott rózsaszál 40 centbe került a teherszállító repülőgépről legurulva. Ez magasabb, mint az augusztusi éves mélypont, amely 25 cent volt. Ez azt jelenti, hogy augusztusban a nagykereskedőknek egy tucat rózsa 3 dollárba került, míg egy tucat Valentin-napi rózsa a vámkezelés után már 5 dollárba.

Bár a professzor egy forrásból sem kapott választ arra a kérdésére, hogy valójában mennyi pénzt költenek az amerikaiak évente rózsákra, mint mondja, könnyű kiszámítani a hozzávetőleges értéket. 2023-ban körülbelül 2,8 milliárd vágott rózsát adtak el. Tekintettel arra, hogy a szupermarketekben egy tucat rózsa átlagos ára egész évben meghaladta a 12 dollárt, ez azt jelenti, hogy az Egyesült Államokban az emberek több mint 3 milliárd dollárt költenek évente a Valentin-napi virágra. És akkor még csokoládéról, bonbonról, vacsoráról és egyebekről még szó sem esett, amivel sokan megtoldják, hogy a virág mellé más meglepetést is adnak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Volt lehetősége a kormánynak félretenni a hét szűk esztendőre, nem tették meg
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 17:39
Hogyan jutott a jelenlegi helyzetbe a gazdaság? Mi pörgette fel a gazdaságot? Repülőrajt és fantasztikus év lesz 2025? Az ATV Heti Napló című műsorában kollégánk, Dobos Zoltán is elmondta véleményét.
Makro / Külgazdaság Jó hírünk van az autósoknak!
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 12:58
Igen, manapság már ennek is örülnünk kell(ene).
Makro / Külgazdaság Most nem okoztak meglepetést a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 09:18
Itt a távol-keleti nagyhatalom döntése.
Makro / Külgazdaság Megdöbbentő számok láttak napvilágot a szupergazdagokról
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 08:49
A tíz leggazdagabb ember még akkor is milliárdos maradna, ha elvesztené vagyona 99 százalékát.
Makro / Külgazdaság Gázválság fenyeget? Masszív drágulás jöhet
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 05:41
Az Ukrajnán keresztül folytatott orosz földgázszállítások leállítása olyan hiányt okoz a susogó energiahordozó piacán Európában, amit 2025-ben alig-alig tud pótolni a kontinens LNG-importtal.
Makro / Külgazdaság Itt a repülőrajt receptje Orbán Viktoréknak: a láncfűrész a kommunizmusban is működhet?
Litván Dániel | 2025. január 19. 17:42
Vietnámban a vadkapitalistáktól próbálják ellesni el a gazdaság felpörgetésének receptjét. Hatalmas felfordulás jön a kommunista országban, de jól jönnek majd ki belőle?
Makro / Külgazdaság Ezért érezheti meg rögtön az egész világgazdaság, ha tényleg elhallgatnak a fegyverek Gázában
Privátbankár.hu | 2025. január 19. 11:43
A világkereskedelem egyik legfontosabb útvonalán is békésebb időszak jöhet, ha életbe lép az Izrael és a Hamász közti tűzszünet.
Makro / Külgazdaság Bejött Bidenék számítása? Rég nem láttunk ilyet Németországban
Privátbankár.hu | 2025. január 19. 11:04
Megzuhant a Németország és Kína közötti kereskedelem, növekedett viszont az Egyesült Államok és Németország közötti.
Makro / Külgazdaság Mikor lesz Rogán-per vagy felcsúti per? Ligeti Miklós a Rogán-botrányról és az elszámoltatás buktatóiról
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. január 18. 10:37
Orbán Viktornak is helye lenne azon a szankciós listán, amelyre Rogán Antalt feltették? Bíróság elé állhat a NER legnagyobb hatalmú minisztere? Ligeti Miklóst, a Transparency International jogi igazgatóját ezeken a kérdéseken túl egy esetleges Magyar Péter-kormány lehetőségeiről is kérdeztük az elszámoltatás és a felelősségrevonás területén a Klasszis Podcast friss adásában.
Makro / Külgazdaság GDP, olajár, infláció: kijött az IMF jóslata
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 15:46
A tavaly októberben vártnál 0,1 százalékponttal gyorsabban, 3,3 százalékkal nő idén a globális gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken kiadott prognózisa szerint. A jövő évre vonatkozó 3,3 százalékos GDP-növekedési várakozás nem változott. Tavaly a globális gazdaság 3,2 százalékkal nőtt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG