Fotó: EPA/Tannen Maury |
Ahogy arról korábban már többször is írtunk, a szavazásokon rendre elbukik a Trumpcare bevezetése és az Obamacare bevonása. Az új egészségbiztosítási törvény korábbi változatait még a republikánusok is vehemensen támadták, több szenátor pedig jelezte, hogy a jelenlegi formájában sem hajlandó támogatni a javaslatot – köztük John McCain is, akinek a súlyos betegsége miatt a legutóbbi szavazások egyikét elhalasztották, és aki azóta is kiáll az új javaslat ellen.
3 Republicans and 48 Democrats let the American people down. As I said from the beginning, let ObamaCare implode, then deal. Watch!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2017. július 28.
Legutóbb pénteken szavazott a kongresszus, ahol ezúttal már levesebb republikánus szenátor maradt ki a szórásból, ezzel együtt mégsem fogadták el az Obamacare visszavonását. Trump ezt egy Twitter-üzenetben nehezményezte is, ugyanakkor az elnök elfogadta, hogy „nem kaphatunk meg mindent”, így az előző rendszer egészségbiztosítási rendeletét más eszközökkel kell lebontania. A cél ugyanis az, hogy lássa „szétrobbanni” a régi egészségbiztosítási rendszert, akkor ugyanis már semmi sem állhat a Trumpcare útjába. Márpedig ehhez minden eszköze megvan az elnöknek.
Az első pofon: elvágni a köldökzsinórt
A Politico cikke úgy véli, hogy első körben Trump nemes egyszerűséggel megvonhatná a támogatást a biztosítóktól, így azok nem tudnának kedvezményes biztosítást kötni az emberekkel. A legszegényebbnek szóló biztosítási csomagra évente összesen 7 milliárd dollár szubvenciót fizettek ki, havi bontásban, ha azonban ezt megvonják a biztosítóktól, akkor az egész biztosítási piac összeomolhat. Ez már önmagában gyakorlatilag ultimátum erejű, hiszen ha a republikánusok – és egész Amerika – el akarja kerülni a káoszt, kénytelenek lesznek tárgyalóasztalhoz ülni és azt csinálni, amit Trump akar.
Másfelől megtilthatja a biztosítóknak, hogy új ügyfeleket fogadjanak. Ezzel kapcsolatban már hoztak is szankciókat, a tervek szerint ugyanis a következő szezontól – vagyis november elsejétől – nem reklámozhatják már az Obamacare szolgáltatásait (a biztonság kedvéért ezért meg is vontak 5 millió dollárt), és nem fogadhatnak ilyen irányú kéréseket sem. Az Obama-kormány anno 63 millió dollárt fizetett non-profit szervezeteknek azért, hogy segítsék az egészségbiztosítás népszerűsítését, nélkülük – és a támogatás nélkül – így gyakorlatilag minimálisra csökkenthető az új ügyfelek száma.
Második pofon: megvonni a kötelezettségeket
A 2010-es törvénykezés kötelezően írja elő gyakorlatilag minden amerikainak, hogy legyen biztosítása vagy fizessen plusz adót – ez egyben a leginkább vitatott része az érvényben lévő biztosítási rendeletnek. Ezt a kötelezettséget csak a kongresszus törölheti el, és Trump ugyan tett is erre utalást a beiktatását követően, ám ezt végül mégsem lépte meg.
Ráadásul a kötelezettség nagyon kevés fiatalt és egészséges embert tudott rávenni, hogy biztosítást kössön, ugyanakkor a biztosítási piac fenntartása szempontjából továbbra is egy lényeges pont. Enélkül ugyanis a biztosítási bónuszok és prémiumok jó eséllyel elszállnának, sőt, egyes szereplők teljesen el is hagyhatnák a piacot, ami felgyorsítaná az év elején elindult bomlást az amerikai biztosítók körében.
Harmadik pofon: hagyja az államokat érvényesülni
A Trumpcare új változata szerint az egyes államok egyébként is maguk határozhatnák meg, hogy a biztosítók milyen feltételekkel és kiknek adnak biztosítást. A Politico szerint Trump egész egyszerűen nagyobb hatalmat adhatna a döntően republikánus államoknak, így ők szabhatnák meg, hogy kik jelentkezhetnek Medicaidért, illetve, hogy kiterjesztik-e az Obamacare hatásait vagy sem. Így egyebek mellett Arizona, Arkansas, Indiana, Kentucky, Maine és Wisconsin lehetnek az elsők, akik derékba törhetik a régi rendszert azzal, hogy egész egyszerűen megvétózzák, vagy korlátozzák a működését.