4p
Bár az ellenállás valamelyest enyhül, továbbra sem sikerül keresztülnyomnia Donald Trumpnak az Obamacare eltörlését és az új egészségbiztosítási törvény elfogadtatását. A republikánusok ugyan már kevesebb számban maradnak ki a megszavazásból, az azonban egyre biztosabban látszik, hogy nem lesz egyszerű lerombolni az Obama-kormány utolsó bástyáját. Ha azonban nem megy huszárvágással, akkor majd belülről bomlasztanak – ez a 3 lehetőség ugyanis még mindig Trump rendelkezésére áll.
Fotó: EPA/Tannen Maury

Ahogy arról korábban már többször is írtunk, a szavazásokon rendre elbukik a Trumpcare bevezetése és az Obamacare bevonása. Az új egészségbiztosítási törvény korábbi változatait még a republikánusok is vehemensen támadták, több szenátor pedig jelezte, hogy a jelenlegi formájában sem hajlandó támogatni a javaslatot – köztük John McCain is, akinek a súlyos betegsége miatt a legutóbbi szavazások egyikét elhalasztották, és aki azóta is kiáll az új javaslat ellen.

Legutóbb pénteken szavazott a kongresszus, ahol ezúttal már levesebb republikánus szenátor maradt ki a szórásból, ezzel együtt mégsem fogadták el az Obamacare visszavonását. Trump ezt egy Twitter-üzenetben nehezményezte is, ugyanakkor az elnök elfogadta, hogy „nem kaphatunk meg mindent”, így az előző rendszer egészségbiztosítási rendeletét más eszközökkel kell lebontania. A cél ugyanis az, hogy lássa „szétrobbanni” a régi egészségbiztosítási rendszert, akkor ugyanis már semmi sem állhat a Trumpcare útjába. Márpedig ehhez minden eszköze megvan az elnöknek.

Az első pofon: elvágni a köldökzsinórt

A Politico cikke úgy véli, hogy első körben Trump nemes egyszerűséggel megvonhatná a támogatást a biztosítóktól, így azok nem tudnának kedvezményes biztosítást kötni az emberekkel. A legszegényebbnek szóló biztosítási csomagra évente összesen 7 milliárd dollár szubvenciót fizettek ki, havi bontásban, ha azonban ezt megvonják a biztosítóktól, akkor az egész biztosítási piac összeomolhat. Ez már önmagában gyakorlatilag ultimátum erejű, hiszen ha a republikánusok – és egész Amerika – el akarja kerülni a káoszt, kénytelenek lesznek tárgyalóasztalhoz ülni és azt csinálni, amit Trump akar.

Másfelől megtilthatja a biztosítóknak, hogy új ügyfeleket fogadjanak. Ezzel kapcsolatban már hoztak is szankciókat, a tervek szerint ugyanis a következő szezontól – vagyis november elsejétől – nem reklámozhatják már az Obamacare szolgáltatásait (a biztonság kedvéért ezért meg is vontak 5 millió dollárt), és nem fogadhatnak ilyen irányú kéréseket sem. Az Obama-kormány anno 63 millió dollárt fizetett non-profit szervezeteknek azért, hogy segítsék az egészségbiztosítás népszerűsítését, nélkülük – és a támogatás nélkül – így gyakorlatilag minimálisra csökkenthető az új ügyfelek száma.

Második pofon: megvonni a kötelezettségeket

A 2010-es törvénykezés kötelezően írja elő gyakorlatilag minden amerikainak, hogy legyen biztosítása vagy fizessen plusz adót – ez egyben a leginkább vitatott része az érvényben lévő biztosítási rendeletnek. Ezt a kötelezettséget csak a kongresszus törölheti el, és Trump ugyan tett is erre utalást a beiktatását követően, ám ezt végül mégsem lépte meg.

Ráadásul a kötelezettség nagyon kevés fiatalt és egészséges embert tudott rávenni, hogy biztosítást kössön, ugyanakkor a biztosítási piac fenntartása szempontjából továbbra is egy lényeges pont. Enélkül ugyanis a biztosítási bónuszok és prémiumok jó eséllyel elszállnának, sőt, egyes szereplők teljesen el is hagyhatnák a piacot, ami felgyorsítaná az év elején elindult bomlást az amerikai biztosítók körében.

Harmadik pofon: hagyja az államokat érvényesülni

A Trumpcare új változata szerint az egyes államok egyébként is maguk határozhatnák meg, hogy a biztosítók milyen feltételekkel és kiknek adnak biztosítást. A Politico szerint Trump egész egyszerűen nagyobb hatalmat adhatna a döntően republikánus államoknak, így ők szabhatnák meg, hogy kik jelentkezhetnek Medicaidért, illetve, hogy kiterjesztik-e az Obamacare hatásait vagy sem. Így egyebek mellett Arizona, Arkansas, Indiana, Kentucky, Maine és Wisconsin lehetnek az elsők, akik derékba törhetik a régi rendszert azzal, hogy egész egyszerűen megvétózzák, vagy korlátozzák a működését.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Akik tejben-vajban fürösztik az olimpiai bajnokaikat
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 14:46
A párizsi olimpián szerzett magyar arany 55 millió forint állami jutalommal jár. Utánanéztünk, melyik ország biztosít élethosszig tartó jólétet bajnokainak és hol nincs kultúrája a legeredményesebbek anyagi elismerésének. 
Makro / Külgazdaság Bejött Kim Dzsongunnek a barátkozás Putyinnal?
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 11:59
Hosszú ideje először látszik növekedni az észak-koreai GDP.
Makro / Külgazdaság Mit reagál a benzinár a Kormányinfóra?
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 10:58
Miután a Kormányinfón arról volt szó, hogy veszélyben Magyarország ellátásbizontsága, kijöttek a szombattól érvényes üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság A briteken nevethetünk, a románokat irigyelhetjük
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 09:47
Ha az autóipar júniusi teljesítményét nézzük.
Makro / Külgazdaság Vajon képes lesz-e Magyar Péter maga köré egy jó csapatot szervezni? Horn Gábor szerint ez az igazi kérdés - videó
Csabai Károly | 2024. július 26. 09:33
A Republikon Alapítvány kuratóriumának elnökével a Klasszis Klubban átbeszéltük az új Európai Parlament múlt heti megalakulásának a Fidesz-re és az azt tömörítő Patrióták Európáért frakcióra nézve szokatlanul diszkriminatív személyi, szervezeti döntéseit. De esett szó természetesen arról, vajon Magyar Péter és az immár általa elnökölt Tisza Párt győzhet-e a 2026-os országgyűlési választásokon. S mi lehet a következménye az önkormányzati voksolás után Budapesten kialakult patthelyzetnek, csődbe mehet-e Budapest? A Klasszis Klub 4. évfolyamának 55. adását most visszahallgathatja.
Makro / Külgazdaság Ez már az ukrán csőd kezdete? A Fitch szerint az lehet
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 09:11
Leminőstette a Fitch Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság A budapestiek már házasodni sem akarnak
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 08:49
Ez is kiderül a KSH legfrissebb népességmozgalmi adataiból. Vidéken még házasodnak az emberek, gyereket viszont mindenhol keveset vállalnak.
Makro / Külgazdaság Megint lett újabb 23 ezer magyar munkanélküli
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 08:31
Pedig a foglalkoztatottak száma is közel ennyivel nőtt.
Makro / Külgazdaság Átlép Orbán Viktor feje felett Donald Tusk, már a lengyel uniós elnökségre készül
Mester Nándor | 2024. július 25. 19:01
Sok más mellett rendezni és dinamizálni akarja a kétoldalú viszonyt Lengyelország Ukrajnával. A lengyel agrárgazdák egyezkednének, de védik a piacaikat, első körben a közlekedés és a szállítás lehet kitörési pont. 
Makro / Külgazdaság Óriási meglepetés jött a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2024. július 25. 15:52
A második negyedévben az első negyedévit és az elemzői várakozásokat is meghaladó mértékben nőtt az Egyesült Államok bruttó hazai terméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium gazdasági kutatóintézete, a Bureau of Economic Analysis (BEA) csütörtöki jelentése szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG