4p

De a korrekció már itt van a sarkon.

Az amerikai szaksajtóban hetek óta megy a találgatás, hogy mikor zuhan be a lakáspiac. A tél vége felé már érezhető volt a lassulás a forgalomban és a negatív makrogazdasági mutatók tényleg azt sejtetik, hogy nagyon nehéz évek elé néz a piac. Összeomlásról azonban kevesen beszélnek, korrekcióról viszont annál többen. Pláne most, hogy a Fed 75 bázisponttal megemelte a központi kamatlábat, ami sokat változtathat az egész gazdaságon, így az ingatlanpiacra is erős hatással lesz. 

A lakásvásárlásokat a sima infláción kívül a dráguló jelzálog is nehezíti. A Fed 13 éve nem látott magasságokba lökte a kamatokat azzal, hogy megemelte az alapkamatot. A 30 éves, fix kamatozású hitel kamata május végén már 2 százalékponttal lett magasabb, mint 2021 végén. A mostani újabb, immár brutális központi kamatemelés még inkább drágítja a hoteleket. Mivel egyre kevesebben engedhetik meg maguknak a lakásvásárlást, enyhülőben van a vételi láz, s ez nagy arányú átrendeződést vetít előre.

Tipikus családi ház egy floridai lakóparkban. Fotó: privatbankar.hu/Mester Nándor
Tipikus családi ház egy floridai lakóparkban. Fotó: privatbankar.hu/Mester Nándor

Várható, hogy a kereslet apadása egy idő után árcsökkenéshez vezet, ha a kínálat marad a régi szinten. A hirtelen áresés akkor jöhet el, ha a tulajdonosok megijednek és pánikolni kezdenek az egyre dráguló törlesztőrészletek miatt, majd tömegesen szeretnék eladni lakásukat, még mielőtt árverezésig megy el a dolog – emlékeztet a Business Insider. 

A lap szakértői azonban leszögezték: szó sincs a 2008-hoz hasonló válságról, ma már sokkal szigorúbbak a hitelfelvételi követelmények, és túl nagy vagyon forog kockán ahhoz, hogy megengedjék az indokolatlan árzuhanást, ami mérgezné az egész piacot. Akkor túlvállalták magukat a nagy hitelekbe hajszolt vevők, a bankok is bűnösek ebben, de ma más a helyzet, nem fenyeget tömeges árverezés és áron aluli értékesítés.

Mindamellett a kereslet és a kínálat nincs egyensúlyban, s ez veszélyeket rejt magában. Az emelkedő költségek és a csökkenő kereslet enyhíti az éles versenyt, így a nagy összeomlás elmaradhat, viszont korrekció feltétlenül jönni fog – állítják. 

A hivatalos amerikai adatok szerint idén minden hónapban egyre kevesebb lakóingatlan cserélt gazdát. Márciusban négyhavi mélypontra került az érték, akkor mér érződött, hogy a növekvő hitelköltségek visszatartottak sok potenciális vevőt. Már látszik, hogy egyszerre mérséklődik a lakások áremelkedésének üteme és az adásvételek száma. Az irányárból engedő tulajdonosok aránya már 19 százalék volt májusban, ez 2019 októbere óta nem volt ilyen magas.

A kereskedelmi minisztérium adatai szerint az áprilisi 435 ezer dollárról májusra 450 600 dollár nőtt a medián értékesítési ár. Az átlagár még ennél is jóval magasabb volt, 570 300 dollár, ami főleg annak tudható be, hogy az eladásra kínált ingatlanoknál magas a felső árkategóriákba tartozó otthonok aránya. 

Ez tehát az ingatlanpiaci szakértők véleménye. De mire számítanak a lakosok a gazdasági helyzettel kapcsolatban? Nos, a The Washington Post a fővárosi George Mason Egyetem politikatudományi karával együtt májusban végzett egy közvélemény-kutatást. Ebből azt szűrték le, hogy az amerikaiak többsége szerint tovább romlik a gazdasági helyzet, és kétharmaduk még magasabb inflációt vár a következő évben, ezért rugalmasan átalakítják vásárlási szokásaikat.

Sokan átgondolják költéseiket 

Az emelkedő fogyasztói árak miatt sokan keresik a leárazásokat, csökkentik a szórakoztató eseményekre költött összegeket, vagy csak elhalasztják a tervezett nagy bevásárlásokat. Minden 10 amerikai közül 9 kezdett el árleszállításokat keresni, a megkérdezettek háromnegyede csökkentette a családi éttermi étkezések és a szórakoztató események (színház, mozi) számát.

Minden 10 válaszadó közül 6 mondta azt, hogy kevesebbszer használja az autóját, hogy spóroljon a benzinnel, csökkentette az áramfogyasztást, és kevesebb pénzt tesz félre, míg a felmérésben résztvevők fele mondta, hogy most veszik meg azokat a termékeket, amelyeknek várhatóan felmegy az ára. Tízből mindössze három amerikai válaszolta azt, hogy másodállást vállalt, vagy többet dolgozik az infláció növekedése miatt.

Az Egyesült Államokban az elmúlt egy évben 8,3 százalékkal nőtt az infláció, amely továbbra is a 40 éves rekordszint közelében van, és lényegében minden alapvető amerikai fogyasztási termék és szolgáltatás árát megemelte, beleértve a benzint, a mindennapi bevásárlást és az építőipari szolgáltatásokat is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Pompás hír érkezett a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 16:54
Az amerikai termelőiár-index havi és éves összevetésben egyaránt az elemzők által vártnál kisebb mértékben emelkedett decemberben.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor kívülállóként tekint az Európai Unióra
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 15:44
Valóban repülőrajtot vesz a magyar gazdaság 2025-ben, ahogy azt Orbán Viktor várja? Bejönnek-e Nagy Márton várakozásai most, hogy gazdasági csúcsminiszter lett? Mi lesz Magyarországgal az Egyesült Államok és Kína közt várható vámháború idején? Megérte-e Magyarországnak tavaly 4000 milliárd forinttal támogatni zömmel távol-keleti beruházásokat? Tényleg lesz 8 százalékos bérnövekedés? Kollégánk, Dobos Zoltán az ATV Csatt című műsorában ezekről vitázott Lentner Csabával, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem közgazdász professzorával, Pogátsa Zoltán közgazdásszal és Regős Gáborral, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdászával.
Makro / Külgazdaság Kőkemény lépés a lakáspiacon: Madridban betelt a pohár
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:55
A madridi kormány megelégelte, hogy a külföldiek lakásvásárlása súlyosbítja a lakhatási válságot, ezért ki akarja szorítani az EU-n kívüli vevőket a lakáspiacról. A britek újra ráfáznak a brexitre.
Makro / Külgazdaság Mi lett az orosz szellemhajókkal?
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:33
Egymás után érik a csapások az orosz energiaágazatot, az amerikai szankciók szigorítása után tucatszámra álltak le az olajexportot lebonyolító tankerek, a Gazprom pedig karcsúsításra kényszerül.
Makro / Külgazdaság Megszületett az új állampapírkamat, jöhet a nagy átrendeződés
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:04
Megtudták a magyar befektetők azt a számot, ami alapján óriási pénznek kereshetnek új helyet. A friss inflációs adat szerint a PMÁP sorozatok kamata 13,9 százalékponttal csökken, kérdés, hogy mi lesz a 7 ezer milliárd forintnyi inflációkövető állampapír sorsa?
Makro / Külgazdaság Elon Musk rámegy a TikTokra is?
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 10:44
A Bloomberg értesülései szerint Elon Musk vásárolhatja meg a TikTok amerikai üzletágát.
Makro / Külgazdaság Ez így elég karcsú: mínuszban Magyarország
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 08:44
Elég rosszul festenek az ipari adatok. 
Makro / Külgazdaság Felpörgött az infláció
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 08:30
Jelentős gyorsulással zárta a múlt évet az infláció. 
Makro / Külgazdaság Ami nem illik a putyini táncrendbe: foszladozik Oroszország perifériája
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 08:02
Korgó gyomorra hasonlító morgás hallatszik Oroszország mélyéről, az etnikai kisebbségek lakta távoli régiókból, amelyek megoldatlan problémái csendben növelik az ott élők elégedetlenségét.
Makro / Külgazdaság Hogyan lehet csábító a tanári pálya? Mondjuk havi 1,6 millió forintos fizetéssel
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 07:37
Régi igazság, hogy a tehetséges egyetemistákat magas fizetéssel lehet elcsábítani. Az Egyesült Államok egyik nonprofit oktatási programja nem az üzleti világba, hanem tanári munkára toboroz így fiatalokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG