A frissen hatalomra jutott Ciprasz görög miniszterelnök és pénzügyminisztere a legkülönfélébb furfangokkal ijesztgette, majd nyugtatgatta a kontinenst, miközben a fellazításhoz megpróbált társakra lelni. Társak végül nem akadtak, Európát pedig úgy tűnik, nem lehet már becsapni. Másfél hét után egy igen nyomós érvvel kellett a görögök tudomására hozni, hogy itt a határ. Február 11-től nem kapnak kötvényeikre hitelt az Európai Központi Banktól.
Figyelem, drachmaveszély!
Ezzel részben előáll az a napokban elemzett helyzet, hogy mi történhet akkor, hogy ha a nagy közös jegybank leállítja egy tagállam folyamatos finanszírozását. A görögök ugyan azt állítják, hogy bankrendszerük stabil, elvannak ők az EKB pénze nélkül, de hát erről szó sincs. A bankrendszer nagyon is sebezhető, a legkisebb egyensúly megingásnál egyszerűen kifogy a pénz. Márpedig eurót nem tudnak nyomtatni, így ha nem ad valaki, jöhet a drachma.
A legnagyobb veszély az, hogy a lakosság rémül meg, és rohan felvenni euróját. Ilyenkor aztán a Sziriza szavazók is mennek, azért azt ők is sejtik, mi történik, ha két hétig semmit, utána drachmát ad nekik a gép a bedugott kártyára. Egy ilyen esemény gyors tud lenni: emlékezzünk a postabank ügyre, amikor reggelre már betétesek ezrei álltak sorban. Nagyjából fél 10-ig tartana a pénz.
Nem tehettek mást
Az EKB nyilván meggondolta, mit tesz. Másfél héten át nézték, hogy próbálják a görögök felbontani az eddigi megállapodásokat, kikényszerítve mindenféle lazítást. Ezt nyilvánvaló volt, hogy nem hagyhatják sokáig: egyértelmű jelzést kellett adniuk, hogy vagy együttműködnek, vagy jön a fájdalmas búcsú az euró övezettől.
A piac 2-3 napig optimista volt. Azt feltételezték, hogy Ciprasz és pénzügyminisztere pár nap ijesztgetés után megkezdik az együttműködést, ezért két nap alatt óriási szaggatás volt a görög tőzsdén. De úgy tűnik, inkább az orosz rulettet játszották az európai vezetőknél, mindenekelőtt a legfőbb jegybankárnál, aki a hasonlatnál maradva egy olyan páncélozott autóval jön szembe, ami lazán ripityára töri az övékét. Athénban zuhannak is újra a papírok.
Keskeny ösvény maradt
Így most beszűkült a görög mozgástér. Napokon belül meg kell egyezniük a trojkával, folytatniuk kell az eddigi reformokat, cserébe kisebb kamat-, és fizetési határidő könnyítéseket érhetnek el. Ha ezt nem teszik, meglepően hamar eljöhet a nap, amikor Hellászban zárva lesznek a bankok, és üresen tátognak a bank automaták. A kötvényekben ez már kezd is árazódni.