4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mindig közbe jön valami, ami miatt az infláció nem tud olyan ütemben csökkenni, mint ahogyan azt a kormányzat és a jegybank szeretné. Most a benzin, a turizmus és a cukor nem viselkedett megfelelően.

Sem Orbán Viktor kormányfő, sem Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter nem találta el, hogy mennyi lesz az augusztusi infláció. A KSH közlése szerint a nyár utolsó hónapjában az árak átlagosan 16,4 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat, így tovább lassult az éves infláció, de nem olyan ütemben, mint a kormány vagy a jegybank remélte. Havi alapon ismét jelentősen, 0,7 százalékkal nőtt a fogyasztói kosár átlagára. 

A miniszterelnök augusztus végén beszélt arról a Kossuth rádióban, hogy ő már látja augusztus első két hetének adatait, ez alapján pedig 16-16,1 százalékos inflációt jósolt. Nagy Márton pedig a kormány új inflációs előrejelzését is felvázolta 2023 második felére:

Az augusztusi infláció 16 százalék körül lesz, szeptember 11–12, október 9 és 10 között – tehát ott megyünk le –, november 8, és decemberre van esélyünk a 7 százalékos inflációra

- fogalmazott a miniszter augusztus végén a Tranziton.

A "körül" persze igen tág fogalom, de az infláció esetében egyáltalán nem mindegy, hogy az adat 16 vagy 16,4 százalék. A mostani adat alapján úgy tűnik, hogy a vártnál nehezebb művelet lesz 10 százalék alá vinni az év végére az inflációt, ami amúgy még szintén bőven EU-bajnok. Nagyon rosszul öregedett Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő augusztus közepi mondása is, miszert az infláció gyomrost kapott és térdre rogyott.

Orbán Viktor csocsózik. Fotó: Facebook/Orbán Viktor
Orbán Viktor csocsózik. Fotó: Facebook/Orbán Viktor

A jegybank sem lehet túl büszke. Augusztus végén adtak ki közleményt a Monetáris Tanács ülése után. Ebben úgy fogalmaztak, hogy júliusban ugyan a fogyasztói árak éves összevetésben 17,6 százalékkal emelkedtek, de

a következő hónapokban folytatódik a hazai infláció és maginfláció gyors ütemű csökkenése. A dezinfláció üteme tovább gyorsul.

Nos, az is relatív, hogy mi számít gyors ütemű csökkenésnek, de az biztos, hogy gyorsulásról nincs szó. Áprilisban például 24 százalék volt az infláció, az mérséklődött májusra 21,5 százalékra. Júniusban 20,1 százalékos pénzromlást mért a KSH, júliusra pedig 17,6 százalékos adat jött ki. Ehhez képest lett most 16,4 százalék, amire sok minden mondható, de a dezinfláció üteme egyértelműen nem gyorsult.

Ezek már azok az adatok, amikben tükröződik az élelmiszer-árstop augusztus elsejei kivezetése. Főleg a cukor esetében látható jelenős drágulás. Az árstop alól kikerülve 54,6 százalékkal ugrott meg egyetlen hónap alatt az ára. Ezt a Privátbankár árkosara is tapasztalta már az augusztusi felmérésekor, az árstopok kivezetése után pár nappal.

A másik nagy tétel, ami lassítja az infláció csökkenését, az a benzin. A hónap folyamán gyakorlatilag elszálltak az üzemanyagárak. A benzin literje átlagosan 642 forintba, míg a gázolajé 651 forintba került augusztus végén, mindkettő csaknem 10 százalékkal magasabb, mint a hó elején. A fogyasztói kosárban mért súlyuk alapján pedig mintegy 0,5 százalékos inflációs többletet jelenthettek.

A belföldi turizmus szintén felfelé húzta az átlagot: 23 százalékos volt az áremelkedés. Ez pedig a magyarok utazási szokásaiban is meglátszik: a belföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma folyamatosan csökkent a nyáron.

 

A kormányhoz és a jegybankhoz képest az elemzők pontosabban tippelték meg az infláció augusztusi mértékét. Virovácz Péter, a magyarországi ING Bank vezető elemzője szerint legutóbb idén áprilisban volt ilyen magas a havi átárazás mértéke. Felhívta a figyelmet arra, hogy az élelmiszer-árstop kivezetésének következtében ismét emelkedett havi alapon az élelmiszerkosár ára. Ezek közül is egyértelműen kiemelkedik a cukor drágulása a maga közel 55 százalékos áremelkedésével júliushoz képest. 

Úgy tűnik, hogy az összeomló kereslet hatására immáron a szolgáltatók átárazási ereje is drasztikusan lecsökkent.

- véli az elemző. Úgy látja, vélhetően még az üzemanyagok további drágulása sem veszélyezteti az előrejelzésüket, hogy idén novemberre a fő inflációs mutató, az év végére pedig már a maginflációs mutató is 10 százalék alá csökkenjen.

Suppan Gergely, az MBH Bank vezető elemzője szerint a 16,4 százalékos adat felülmúlta a várakozásokat, amit elsősorban az árstopok kivezetése során 54,6 százalékkal megugró cukorárak és 7,3 százalékkal dráguló sertéshúsok okoztak, amit csak részben tudott ellensúlyozni számos más termék árcsökkenése. A vártnál magasabb inflációhoz az üzemanyagárak meredek megugrása is hozzájárult. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Matolcsy György alelnöke is távozik, de már meg is van az utódja
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 15:23
A hatéves mandátuma végével búcsúzó Patai Mihály megüresedett helyére Kurali Zoltán került.
Makro / Külgazdaság Kormányinfó: Nagy Márton fontos bejelentést tett – jó hír jöhet május végén?
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:51
Lezajlott a húsvét előtti Kormányinfó, jöhet újabb árrésstop is. 
Makro / Külgazdaság Megint vágott a kamatokon az EKB
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 14:46
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette a három irányadó eurókamat szintjét.
Makro / Külgazdaság Horváth Gábor: Szűk a mozgástér, de a magyar költségvetési politika jó irányba tart
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:03
A Költségvetési Tanács elnöke szerint a magyar gazdaságpolitika továbbra is stabil.
Makro / Külgazdaság Megörült az árrésstopnak? Ezt tudnia kell!
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 07:41
Bejött, de hamarosan kilőhetnek az árak.
Makro / Külgazdaság Már nem vagyunk rekorderek – de ennek most örülni kell
Csabai Károly | 2025. április 17. 06:03
A márciusi jelentős hazai inflációlassulás megtette a hatását. Szemben februárral, a múlt hónapban már nem Magyarországon volt az Európai Unió 27 tagállama közül a legmagasabb az éves fogyasztói árindex, Lengyelországban és Romániában is nagyobb volt a pénzromlás, mint nálunk – derül ki a Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Mivel pedig a Magyar Nemzeti Bank nem változtatott az alapkamatán, a visszatekintő reálkamatok rangsorában is sikerült előrébb lépnünk.
Makro / Külgazdaság Vége az áresésnek, nem lesz olcsóbb a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 10:20
Csütörtökön ezúttal nem változnak a hazai üzemanyagárak sem a benzin, sem pedig a gázolaj tekintetében.
Makro / Külgazdaság Nőni kezdett a bankok feketelistája
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 07:23
Hosszú évek óta tartó rövidülés után márciusban nőni kezdett a KHR-ben nyilvántartott lakossági mulasztások száma.
Makro / Külgazdaság Köszönjük, Trump: Magyarország lehet a vámháború egyik legnagyobb vesztese
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 16:59
Ha az autóipart nézzük. Svédország és Szlovákia mellett. 
Makro / Külgazdaság Varga Mihály kezdeményezi az MNB alapítványainak megszüntetését
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 13:37
Törvényi szinten is módosítanák a jegybank hatáskörét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG