4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A görög tőzsdét végül sikerült nagy nehezen megnyitni. Sok tényező miatt nem tud úgy működni a piac, ahogy június 26 előtt, miután az ország helyzete sokat romlott azzal, hogy nem egyezett meg hitelezőivel még a második mentőcsomag lejárta előtt. A bankrészvényeknél külön kérdések is felmerülnek a várható feltőkésítések miatt.

A Gazdasági Rádió Reggeli Monitor című műsorának ma reggeli vendége Fellegi Tamás, a Privatbankar.hu újságírója volt. Miután ma nyílt a görög tőzsde, a beszélgetésben leginkább ez a téma került terítékre, de szó esett a kínai tőzsdei esésről és ennek esetleges gazdasági hatásairól is.

A görög polgárok helyzete

Az athéni tőzsde megnyitását sokáig tervezték, nem könnyen született meg a döntés. Felmerült ugyanis néhány akadály: például az, hogy a tőkekorlátozások miatt nem lehet olyan szabadon kereskedni, mint a bezárás előtt. A görögök például nem utalhatnak belföldi bankszámlájukról az értékpapírszámlákra, hisz a bankokban lévő minimális pénzmennyiséget próbálják védeni. Készpénzt azonban befizethetnek oda, és külföldi bankból is utalhatnak.

Persze mindezek felvetik a kérdést, hogy akar-e egyáltalán a görög polgár részvényt venni saját hazájában? A bizalma elment a bankoktól és a tőzsdétől, olyannyira, hogy egyáltalán nem biztos benne, hogy nem jöhet újabb tőzsdezárás, és akkor megint beszorul papírjaiba. Ugyanez okból viszont eladóként annál inkább megjelenhetnek a belföldiek. Ugyan vélhetően hatalmas buktát szenvednek el, ha eladnak, de lehet, hogy ezt vállalják azért, hogy egy kis pénzhez jussanak, melyet biztonságos helyre menekítenek.

A külföldiek és a bankok

A piac sorsa így viszont alapvetően a külföldieken múlik. A kockázatkedvelő alapok hasonló esetekben be szoktak állni a mélységbe és vásárolni, várván a válság elmúlását. Most azonban a külföldiek is szembesülnek azzal a kockázattal, hogy ha mégsem mennek a tervek szerint a dolgok, akkor átmenetileg újra bezárhat a tőzsde, vagy akár mégiscsak megjelenhet a drachma. Ezek olyan kockázatok, ami miatt esetleg csak nagy diszkonttal hajlandók nagyobb tételben részvényt venni, mintegy beárazva ezeket a kockázatokat.

Külön kockázat merül fel a bankpapírokkal kapcsolatban. A bankok teljesen kifogytak a tőkéből, gyakorlatilag csődközeli helyzetben vannak, az EKB tartja őket lélegeztető gépen. Elkerülhetetlen tehát a feltőkésítésük, de a nemrég elfogadott jogszabály szerint a részvényesek és a kötvényesek is megszenvedik, ha közpénzekből kell egy bankot megmenteni. Ez megtörténhet pl. részvénykibocsátással, ahol az új papírok a megmentő tulajdonába kerülnek (ez lehet az EKB vagy más európai intézmény) és így a részvények felhígulnak, a mostani részvényesek részesedése lecsökken, ennek megfelelően az árfolyam is. Persze ilyet a 2008-as válságban is tapasztalhattunk néhány, főleg amerikai banknál.

Athéni tőzsde, 3 hónap

A beszélgetés közben érkeztek a tőzsde nyitásáról szóló első adatok: az index 23 százalékot, egyes papírok 30 százalékot zuhantak. Felvetődött a kérdés, hogy nem túlzott-e ez a mozgás. Egyik napról a másikra valószínűleg az lenne, de itt 5 hetes szünetről van szó, melynek során Görögország és tőzsdei cégei az időhúzás miatt sokkal rosszabb helyzetbe kerületek, az áresés nagyjából ezt tükrözi.

A kínai tőzsdei lufi gazdasági hatásai

A beszélgetés második részében a görög tőzsdenyitás mellett szóba került a kínai tőzsde esése is. Az állami beavatkozás módját és hatékonyságát már sokszor megkérdőjeleztük, viszont most az is felmerült, hogy mindez nem jelent-e veszélyt a kínai gazdaságra és a világgazdaságra.

Az árfolyamok esése önmagában nem jelentene gondot a kínai gazdaságnak, tényleges hatása csak annyi, hogy elhalasztják az új bevezetéseket. Ez viszont már nem komoly gond, miután a komoly cégek már tőzsdére jöttek, a lufi utolsó szakaszában már boldog-boldogtalan tőzsdére viszi nemrég alapított cégét, esetenként komolyabb alaptevékenység nélkül. Ezekért nem kár.

A probléma abból adódhat, hogy az állam elképesztő pénzt ölt bele a részvényvásárlásokba, és ez a pénz hiányozhat a jövőben. Ha pedig tovább forszírozzák az állami vásárlásokat, az pénzügyileg túl is terhelheti az államot, ami viszont már káros lehet a gazdaságra nézve. És miután Kína gazdasága ma már az Egyesült Államokéval vetekszik, ennek zavarai komolyan kihathatnak a világgazdaságra is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Matolcsy György alelnöke is távozik, de már meg is van az utódja
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 15:23
A hatéves mandátuma végével búcsúzó Patai Mihály megüresedett helyére Kurali Zoltán került.
Makro / Külgazdaság Kormányinfó: Nagy Márton fontos bejelentést tett – jó hír jöhet május végén?
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:51
Lezajlott a húsvét előtti Kormányinfó, jöhet újabb árrésstop is. 
Makro / Külgazdaság Megint vágott a kamatokon az EKB
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 14:46
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette a három irányadó eurókamat szintjét.
Makro / Külgazdaság Horváth Gábor: Szűk a mozgástér, de a magyar költségvetési politika jó irányba tart
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:03
A Költségvetési Tanács elnöke szerint a magyar gazdaságpolitika továbbra is stabil.
Makro / Külgazdaság Megörült az árrésstopnak? Ezt tudnia kell!
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 07:41
Bejött, de hamarosan kilőhetnek az árak.
Makro / Külgazdaság Már nem vagyunk rekorderek – de ennek most örülni kell
Csabai Károly | 2025. április 17. 06:03
A márciusi jelentős hazai inflációlassulás megtette a hatását. Szemben februárral, a múlt hónapban már nem Magyarországon volt az Európai Unió 27 tagállama közül a legmagasabb az éves fogyasztói árindex, Lengyelországban és Romániában is nagyobb volt a pénzromlás, mint nálunk – derül ki a Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Mivel pedig a Magyar Nemzeti Bank nem változtatott az alapkamatán, a visszatekintő reálkamatok rangsorában is sikerült előrébb lépnünk.
Makro / Külgazdaság Vége az áresésnek, nem lesz olcsóbb a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 10:20
Csütörtökön ezúttal nem változnak a hazai üzemanyagárak sem a benzin, sem pedig a gázolaj tekintetében.
Makro / Külgazdaság Nőni kezdett a bankok feketelistája
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 07:23
Hosszú évek óta tartó rövidülés után márciusban nőni kezdett a KHR-ben nyilvántartott lakossági mulasztások száma.
Makro / Külgazdaság Köszönjük, Trump: Magyarország lehet a vámháború egyik legnagyobb vesztese
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 16:59
Ha az autóipart nézzük. Svédország és Szlovákia mellett. 
Makro / Külgazdaság Varga Mihály kezdeményezi az MNB alapítványainak megszüntetését
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 13:37
Törvényi szinten is módosítanák a jegybank hatáskörét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG